Žlutá kurkuma je výtečná nejen v karí: recepty a pěstování

Kurkuma je součást proslulé indické směsi karí koření. Používat ji však můžete i samostatně. Jemně ochucuje, prospívá zdraví, pokrmu dodá krásnou barvu. Lze ji pěstovat v květináči.

Kurkuma dlouhá (Curcuma longa), takzvaný žlutý zázvor, je velmi stará kulturní rostlina, která pochází pravděpodobně z jihovýchodní Asie. V současné době se nejvíce pěstuje v Indii, Číně, na Jávě a na Filipínách.

Kurkumu jako koření dovážely do Evropy velbloudí karavany pod názvem indický šafrán. Ještě dnes nosí vesničané v Indii suchý oddenek kurkumovníku jako amulet, který má chránit před zlými duchy.

Rostlina je vytrvalá bylina se zdužnatělými kořenovými oddenky, podobnými známým oddenkům zázvoru nebo našich kosatců. Z hlízovitého oddenku vyrážejí dlouze řapíkaté listy a až 1,5 m vysoký stonek. Mezi listy vyrůstá hustý klas bledě žlutých kvítků. Plodem jsou mnohosemenné tobolky, které se ve zralosti samy rozevírají.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Pěstování kurkumy v pokoji či ve skleníku

Rozříznutý oddenek kurkumovníku.Rozříznutý oddenek kurkumovníku.Autor: KPG_Payless / Shutterstock.com

Kurkumu můžete i pěstovat jako pokojovou rostlinu a sklízet vlastní, žluté a aromatické oddenky. V našich podmínkách se jí bude dařit na světlém okně v bytě a přes léto i v nevytápěném fóliovníku. Ovšem vždy je nutné mít na paměti, že jde o rostlinu z tropů, která nesnese naši zimu. Mladou rostlinku si obstaráme ve specializovaném zahradnictví a při dobrém ošetřování ji můžeme pěstovat mnoho let.

  • Rostlinu vysazujeme do květináče s dobrou, kyprou a velmi humózní půdou, která nesmí obsahovat kamínky.
  • Přes léto můžeme rostlinu letnit v zahradě v polostínu. Podle potřeby zaléváme. Výborně roste i v horkém a dusném létě.

Do podzimu oddenky kurkumovníku prorostou půdou v celém květináči, na podzim rostlina začne zatahovat a její listy usychají. To je nejvhodnější období ke sklizeni. Květináč vyklopíme, oddenek rozdělíme na část, kterou po období klidu na jaře vysadíme a zbytek použijeme do pokrmů.

Zdravé barvivo a ochucovadlo

zeleně barví špenát a lipový květ, žlutě potom kurkumazeleně barví špenát a lipový květ, žlutě potom kurkumaAutor: Archiv ireceptar.cz

Látky v kurkumě jsou velmi jemné a nedráždivé. Kurkumu můžeme využít i při barvení velikonočních vajíček. Mletá kurkuma se doporučuje i pro nemocné, kteří nesmějí ochucovat jídla pepřem ani dráždivým kořením.

Oddenek kurkumy obsahuje žluté barvivo, které se na rozdíl od pravého šafránu dokonale rozpouští v tucích. Dále je v něm velké množství silic, kterými se aromatizují pokrmy a mají i zdraví prospěšné účinky. Na prášek rozemletá kurkuma je nezbytnou součástí kořenící směsi karí. Používá se však i samostatně.

Rostlinné kurkumové barvivo je zcela neškodné. Krásně obarví polévky, rýži, máslo, sýry, tuky i horčici na žádanou barvu.  Kuchařka, která si kurkumu zvykne používat, se bez ní už neobejde. Ovšem potřebné dávky koření je třeba vždy nejprve opatrně vyzkoušet.

Kuře, potřené práškem z kurkumy rozmíchaným v trošce oleje, získá při pečení lákavou kůrčičku.

Recepty s kurkumou

Kurkuma v prevenci i léčbě

V lidovém léčitelství se oddenek kurkumy odedávna uplatňoval jako pomocný prostředek například při žaludečních a žlučníkových chorobách.

  • Nejnovější výzkumy doložily příznivé účinky na obranyschopnost a vitalitu organismu a také na dobrou psychickou pohodu.
  • Kurkuma výrazně podporuje tvorbu žluči čímž usnadňuje trávení a povzbuzuje chuť k jídlu.
  • Účinné látky pomáhají při nadýmání.
  • Čerstvý kurkumový oddenek lze také nastrouhat do čaje s medem a použít při prochlazení místo zázvoru. 

Zelený hrášek s kurkumou

  • 500 g zmrazeného zeleného hrášku
  • lžička mleté nebo strouhané kurkumy
  • 130 g másla
  • 2 lžičky mletého koriandru
  • 2 střední cibule
  • 6 zrnek černého pepře
  • na hrot nože cayenského pepře, sůl
  1. Kurkumu i hrášek restujeme na rozpuštěném másle tři minuty za nízké teploty.
  2. Okořeníme mletým koriandrem, pepřem a solí, zamícháme.
  3. Přisypeme cibuli nakrájenou na prstýnky. Znovu opékáme asi minutu.
  4. Podlijeme lžící vody, přikryjeme a dusíme doměkka. Voda se musí odpařit.
  5. Podáváme teplé jako přílohu.

Indická vaječná omeleta

  • 6 vajec
  • 1/2 lžičky mleté kurkumy
  • 3 lžíce šťávy z cibule
  • sekaná petrželová nať
  • plod čili paprik
  • sůl
  • tuk na vymaštění plechu nebo mísy
  1. Cibuli prolisujeme lisem jako česnek. V takto získané cibulové šťávě rozšleháme žloutky společně s nasekanou petrželovou natí, kurkumou, solí a nasekanou zelenou paprikou, ze které jsme předtím odstranili semena.
  2. Do dohladka vyšlehané hmoty zlehka vmícháme pevný sníh z bílků.
  3. Pekáč nebo zapékací mísu vymažeme olejem, vlijeme směs a pekáč vložíme do předehřáté trouby.
  4. Pečeme tak dlouho, až se omeleta zdvihne a ztuhne. Musí však zůstat kyprá!
  5. Podáváme ji horkou na předehřátých talířích jako svačinu nebo vydatnou snídani s tmavým pečivem.

Laisser un commentaire