Glamélie – hit mezi svatebními kyticemi

K nejkrásnějším šatům, které nevěsta vybírá pro svůj slavnostní den, by měla patřit i co nejkrásnější kytice. Máte chuť zkusit něco netradičního? Hitem mezi svatebními kyticemi posledních let se staly glamélie.

Mezi květinami byste glamélii hledali marně. Neroste na žádném záhoně, nenajdete ji v přírodě. Termín glamélie vznikl z propojení slov gladiola a kamélie. Jedná se o tvůrčí floristickou techniku, kdy se vytváří jeden velký květ z hustě nahloučených okvětních plátků květin. Nejčastěji jsou to růže, ale je možné využít lilie či orchideje. Výjimkou nejsou ani glamélie umělé, nebo vytvořené ze saténové stuhy.

Pojem glamélie se ve floristice objevil sice již na začátku 19. století, ale do širšího povědomí veřejnosti se dostal až na přelomu 19. a 20. století. V současnosti patří k oblíbeným technikám pro přípravu svatebních kytic. Vzhledem k náročné technice vyžadující velkou trpělivost se jedná o opravdový skvost mezi svatebními kytkami. 

Bez drátků by to nešlo?

Glamélie vznikají technikou drátkování. I když ve floristice řadíme drátkování mezi přípravné nebo pomocné techniky, v případě tvorby glamélií se jedná o plnohodnotnou techniku, díky níž vznikají doslova svatební květinové klenoty. Drátkují se v tomto případě nejen okvětní plátky, ale i listy, které mohou vytvořit okolo obřího květu manžetu. K její výrobě se skvěle hodí salalové listy. Jsou pevné, mají dlouhou trvanlivost a ideální tvar.

Jak dlouho trvá, než glamélie vznikne

Doba, po kterou trvá vytvoření glamélie, závisí úzce na velikosti zvolených okvětních plátků. Nejrychleji vznikají glamélie z okvětních plátků lilií. Zkušená floristka takovouto glamélii vytvoří přibližně za 30 minut. Glamélie vytvářená z okvětních plátků růží, kterých bylo použito okolo stovky, zabere zkušené aranžérce přibližně tři čtvrtě hodiny. Připočítat pak musíme dobu, po kterou trvalo samotné drátkování plátků. V součtu se tak doba na vytvoření glamélie bude pohybovat asi okolo 80 minut.

Triky, které prodluží glamélii život

Okvětní plátky, z nich se glamélie zhotovují, mají málo průduchů, a tak dochází k dosti nízkému odparu vody z glamélie, zvláště, je-li její květ hodně nahloučený. I to ještě přispěje k snížení odparu vody. Pochopitelně, je-li splněn základní předpoklad, a to, že glamélie umístíme na stinném a spíše chladnějším místě. Máme-li příležitost, můžeme kytici jemně rosit.

Plátek za plátkem, drátek za drátkem

Dobře utvářené květy růží vybrané barvy rozebereme na jednotlivé okvětní plátky. Tyto pak ve skupinkách po třech nadrátkujeme jemným stříbrným drátkem. Stejně si připravíme i listy břečťanu jako zelenou manžetu nebo jiný doplňkový materiál. Jemný stříbrný drátek zpevníme tak, že k němu přiložíme zelený sekaný drátek a společně je ovineme začišťovací zelenou pružnou páskou. Střed samotné glamélie vytvoříme z prostřední části květu růže.  K tomuto základu pak postupně a pravidelně přikládáme nadrátkované okvětní plátky. Jakmile dokončíme kolo nebo dvě, připevníme nadrátkované plátky k základu páskou. Nakonec nám při opakování postupu vznikne požadovaný tvar jednoho obřího květu. Rukojeť takovéto kytice vytvoříme shodným způsobem, jakým ji vytváříme u ostatních svatebních kytic.  

Glamélie z lilie a kontryhele

Kontryhel měkký (Alchemilla mollis) se pěstuje jako okrasná rostlina.Kontryhel měkký (Alchemilla mollis) se pěstuje jako okrasná rostlina.Autor: speakingtomato / Shutterstock.com

Mezi okvětní plátky lilií můžeme vkládat například kontryhel (Alchemilla). Jeho drobné zelenkavé kvítky na vlastních stoncích přidáváme vždy po jedné řadě bílých okvětních plátků lilií. Celkově na vytvoření glamélie z bílých lilií spotřebujeme deset stvolů lilie a pět stonků kontryhele. Základem liliové glamélie je poupě liliového květu nadrátkované na sekaném drátku. Bílou páskou je obmotáme ke středovému drátku, případně ke špejli a dále po obvodu přikládáme další bílé plátky. Výhodou je, že u lilií jsou plátky dostatečně dlouhé, a tak je nemusíme drátkovat. Je důležité přidávat je pravidelně a jemně je ve své spodní části přichytávat bílou začišťovací páskou. Nezapomínáme na kontryhel, a poslední řadu ukončíme opět bílými liliovými plátky. 

Jak je vidět na ukázkách glamélií ve fotogalerii, jedná se o luxusní formu květů, které si jistě zamiluje nejedna žena či dívka, která hodlá vstoupit do manželství. Takováto netradičně pojatá kytice bude jistě právem tou její nejkrásnější ozdobou doprovázející ji v jejím velkém dni.

Laisser un commentaire