Velikonoční věnec ze sena a živých květin – fotonávod

Velikonoce už klepou na dveře, jarní dekoraci můžete připravit i v předstihu. Zkuste jarní věnec se základem ze sena ozdobený živými květy. Bude se krásně vyjímat zavěšený na dveřích nebo jen tak položený na stole. Výrobu zvládnete i bez předchozí floristické průpravy.

Nejoblíbenější velikonoční dekorací je určitě zelené osení doplněné figurkami kuřátek nebo vajíček, chybět nesmí ani větvičky vrby – kočičky. Svátky jara si ale zaslouží posunout výzdobu ještě dál a rozzářit domácnost pěkným dekorativním věncem. Ty se kupují nebo vyrábí hlavně na Vánoce, ale pěkný věnec oživí vchodové dveře klidně po celý rok. Příjemně vás naladí při každém příchodu domů, navíc se dají tématicky ladit podle aktuálního ročního období. Výhodou je, že pro jejich výrobu hodí různé přírodniny, které kvůli hořlavosti na adventní věnec raději nedáváte a mohou hýřit všemožnými barvami.

Výroba velikonočního věnce ze sena

Jarní věnec si samozřejmě můžete koupit už hotový, ale pokud vám nabídka v obchodech nevyhovuje nebo rádi tvoříte vlastníma rukama, pusťte se do výroby vlastního věnce sami. Není na tom nic složitého. Na výrobu věnce budete potřebovat slaměný, proutěný nebo polystyrenový korpus. Pokud patříte mezi zručnější jedince, vyrobte si korpus z proutků či březových větviček. Chybět by vám neměl také vázací drát nebo tenký provázek, tavná pistole, floristické ampule na vodu, živé květy, větvičky kočiček a různé další jarní dekorace, například vyfouknutá nebo umělá křepelčí vajíčka či vaječné skořápky.

Na korpus pro výrobu věnce začnete postupně navazovat seno, které si stočte a upravte do snopku. Pokud budete úvazek více utahovat a jednotlivá stébla hodně přitlačíte, bude váš věnec působit uhlazeněji. Nebo jim nechte volnost a vyrobte si trochu rozcuchaný, přirozeně působící základ pro další tvorbu.

Pod jednotlivé kličky vázacího provázku zastrkejte větvičky vrby, jejich délku uzpůsobte velikosti věnce. Připravte si tavnou pistoli a rozehřejte ji. S její pomocí přilepte očištěné skořápky na vybraná místa na věnci. Při práci buďte opatrní, abyste se nespálili, roztavená hmota má teplotu až 195 °C.

Květinám zkraťte stonek a vložte je do ampulek s vodou. Opatrně zasuňte do věnce a zamaskujte okolním senem. Takto vám živé květy vydrží ve věnci několik dní a odkvetlé exempláře snadno nahradíte čerstvými kousky. Jednodušší je jistě použít květy umělé, i tak bude věnec působit svěže a vkusně. Hotový věnec položte na stůl, případně doplňte stuhou na zavěšení a pověste na dveře nebo do okna.

Celé aranžmá můžete jakkoliv pozměnit podle své fantazie, do jarního věnce se hodí malé figurky ptáčků, zajíčků i kuřátek, pestří motýlci, barevná peříčka i ozdobné stužky, které vám pomohou vyladit věnec do velikonočních motivů. Své místo si jistě najdou i různé nasbírané přírodniny, jako třeba kousky kůry, větvičky, mech či drobné ulity plžů.

Laisser un commentaire