V čem a jak zavařovat

Ovoce a zeleninu zavařujeme obvykle ve vodní lázni v zavařovacím hrnci s poklicí a teploměrem. Zavařovat lze v tlakovém hrnci, v elektrické, plynové, horkovzdušné i mikrovlnné troubě. Moderní elektrické zavařovací hrnce zase nabízejí rozličné příslušenství…

Tlakový hrnec

Se zavařováním pod tlakem buďme opatrní zejména při sterilaci ovoce. Hrozí nebezpečí, že plody rozvaříme. Je nutné přesně dodržet dobu varu, která je poměrně krátká.

  • Do hrnce vložíme druhé dno (napařovací mřížku, malý kulatý rošt, dno z dortové formy aj.) a do hrnce nalijeme vodu do výšky 2,5 centimetru.
  • Připravené sklenice naskládáme do hrnce a uzavřeme ho pokličkou, přičemž tlakový ventil necháme nezakrytý.
  • Na mírném ohni hrnec zahříváme tak dlouho, až z ventilu začne vystupovat nepřerušovaný sloupek páry (po pěti až deseti minutách). Pak na ventil nasadíme uzávěr (závažíčko) a ovoce podle typu zavařujeme tři až pět minut.
  • Tlakový hrnecTlakový hrnecAutor: Archiv ireceptar.cz

    Poté tlakový hrnec odstavíme, necháme deset minut vychladnout a z ventilu sejmeme regulační uzávěr. Když v hrnci klesne tlak, hrnec otevřeme, vyjmeme sklenice a dotáhneme na nich víčka.

Sklenice postavíme na suchý a teplý povrch a necháme přes noc vychladnout.

 

Plynová a elektrická trouba

V troubě lze zavařovat bez problému jak ovoce, tak i zeleninu.

  • Sklenice naplníme, trochu jimi zatřeseme, zavíčkujeme je a postavíme na pečicí plech zalitý do výšky 2 cm horkou vodou.
  • Plech se sklenicemi pak vložíme do spodní poloviny předehřáté trouby. (elektrická na 95 °C, plynová na stupeň 1).

Horkovzdušná trouba

  • Naplněné sklenice naskládáme na suchý plech, který vložíme do trouby nastavené na 150 °C.
  • Po pěti minutách teplotu zmírníme na 85—90 °C.

Celková doba zavařování v elektrických, plynových a horkovzdušných troubách závisí na druhu ovoce nebo zeleniny.

Mikrovlnná trouba

skleniceskleniceAutor: Archiv ireceptar.cz

Můžeme zavařovat vše, co zavařujeme klasicky ve vodní lázni: okurky, kompoty, houby, marmelády, hotová jídla…

Základní nastavení: Sklenici o objemu 0,7 l necháme v mikrovlnce 6 minut při výkonu 700 W. Při vyšším výkonu zkrátíme dobu zavařování (viz orientační tabulka). Tabulka

1 sklenice 0,7 l

           700 W               6 minut

           750 W               5,6 minut

           800 W               5,3 minut

           850 W               5 minut

           900 W               4,6 minut

Sklenice můžeme v mikrovlnce zavařovat i s víčky (nevadí ani kovová!), jen je neplníme až po okraj, ale pod víčkem musí zůstat mezera, což je stejné jako u klasického zavařování v hrnci.

Dobu zavařování menších sklenic zkrátíme v poměru odpovídajícímu jejich poměru k velikosti 0,7 l — například sklenici 0,3 l zavařujeme při výkonu 700 W jen 3 minuty.

Pokud je sklenic více, uvedené časy násobíme jejich počtem (4 sklenice při 700 W x 6 min. = 24 min.) a do mikrovlnky je stavíme na otočný talíř po jeho obvodu, nikoliv na střed.

zavařovací hrncezavařovací hrnceAutor: Archiv ireceptar.cz

Komfort s elektrickým zavařovacím hrncem

Hlavní předností zavařovacích hrnců je samostatný přívod elektřiny, takže nejsme závislí na žádném spotřebiči, hrnec můžeme umístit třeba na terasu.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

 

Kromě zavařování můžeme hrnec využít i při zahradní párty, kdy v něm můžeme třeba uvařit brambory, guláš, polévku nebo třeba svařit víno pro větší počet hostů (hrnce mají objem kolem 30 l).

Hrnce mají velkou kapacitu, najednou je možné zavařit 14 litrových sklenic nebo 20 skleniček o obsahu 0,3 l.

Pokud zavařujeme často a rádi, určitě se nám vyplatí pořídit si elektrický zavařovací hrnec. Koupit je můžeme za ceny od 2000 do 5000 Kč, záleží na provedení (smalt nebo nerez) a vybavení (nastavení teploty, časovač, vypouštění vody, nástavec pro odšťavňování a další funkce).

Cenově nejdostupnější jsou smaltované hrnce vybavené pouze regulátorem teploty  od 20 do 100 °C. Nádoby s dalším vybavením, například vypouštěcím kohoutem, jsou o něco dražší, ale umožní například čepovat horký nápoj či vypustit vodu z hrnce bez zbytečné námahy.

K luxusním výrobkům patří nerezové s termostatem, kontrolkou, časovačem, který ohlídá dobu nutnou pro konzervaci ovoce. Některé zavařovací hrnce můžeme doplnit o odšťavňovací nástavec a záchytnou nádobu na šťávu, vypouštěcí hadičkou apod.

Ivan Veselý a redakce, foto: Shutterstock a archiv firem Bielmeier, Severin, Rommelsbacher

Laisser un commentaire