Gravírovací pero se může stát skvělým dárkem pro všechny tvořivé osoby, které nemají k rukodělným činnostem daleko. Podobné využití může mít i nástroj na vypalování do dřeva. Pro začátek můžete vypálit jmenovky na vánoční dárky.
Co je to gravírování
Pro gravírování textů nebo jiné složitější motivy se dá využít šablona, Autor: Shutterstock.com / Brian Holm
Jde o metodu ručního rytí, pomocí níž se vytvářejí nejrůznější nápisy, loga, označují se reklamní či informační tabule anebo erby, či ozdobné předměty. Jedná-li se o hobby tvorbu, využívá se při této technice gravírovací pero. Profesionální gravírování však využívá stroje, které jsou buďto mechanické a jsou nazývány « pantografy » nebo jsou to stroje řízené počítačově, a těm se říká « gravírovací plottery ».
Psaní ohněm, aneb pyrografie
Jedná se o výtvarnou metodu vypalování vzorů do dřeva pomocí speciální rozžhavené pájky. Označení této činnosti vzniklo kombinací dvou slov řeckého původu: pur = oheň a graphos = psát. Zdaleka se však nejedná o pouhé vypalování do dřeva. Naši předkové si poradili i v tom, jak snadno získat nástroj pro vypalování. V dobách, kdy gravírovací pera ani pájky ještě neexistovaly, používali v podstatě jakýkoli vhodný horký až rozžhavený nástroj, například pohrabáč. Moderní nástroje na uměleckou výrobu vypalovaných předmětů naleznete pod mnoha různými označeními (vypalovačka do dřeva, kreativní pájecí pero, pyrografická sada, multifunkční gravírovací pero, pyrografická pájka, vypalovací pero).
Pro vypalování je nejvhodnějším materiálem dřevo. Autor: Shutterstock.com / Svetlana Cherruty
Nejvhodnější materiály
Nejčastějším podkladovým materiálem využívaným pro techniku pyrografie je dřevo. Vypalované vzory nejlépe vyniknou na světlém dřevě (lipové, javorové). Používá-li se jako podklad kůže, je nutné její předchozí speciální vyčinění. To znamená, že se z holé kůže bez chlupů a mázdry se musí stát nejprve useň. Nevyčiněná kůže totiž při pálení uvolňuje jedovaté plyny. Dalším vhodným podkladem může být korek. Abychom dosáhli při vypalování různého barevného odstínu, používá se několik odlišných hrotů. Nejrůznější efekty vznikají i díky tomu, že nástroj různě nakláníme, nahříváme na odlišnou teplotu anebo využijeme rozdílnou dobu kontaktu hrotu s materiálem.
Možnosti pyrografie
Kreativitě se žádné meze nakladou, a tak i vaše tvorba pomocí tohoto nástroje může být opravdu pestrá. Pokud se řadíte mezi začátečníky, pak je ideální začínat s méně objemnými motivy. Pyrografie se dá kombinovat i s malbou na dřevo. Při práci na složitějších motivech se vyplatí motiv předkreslit nebo otisknout například pomocí kopírovacího papíru na zvolené místo.
Dárky s využitím pyrografie
- Rámečky na fotky
Prkénko ozdobené vypalovánímAutor: Shutterstock.com / Alexandru Nika
- Dřevěná prkénka do kuchyně
- Dřevěné šperky (náušnice, přívěsky, náramky, prsteny)
- Krabičky na ubrousky, kapesníky, doutníky nebo cigarety, případně na šití nebo na čaje
- Jmenovky na dárky, jmenovky k bylinkám
- Zasedací pořádek a jmenovky na svatební stůl (vhodné pro rustikální svatbu)
- Zdobení vařeček, výzdoba dřevěných misek
Metodou vypalování můžeme zdobit také různé předměty vhodné do kuchyně.Autor: Shutterstock.com / OneSmallSquare
- Hrací plochy či kameny pro deskové hry (šachy, dáma, piškvorky, mlýn, halma)
- Korkové nebo dřevěné podšálky
- Ramínka a věšáky na šaty
- Tácky a podnosy na svačiny
- Kožené i dřevěné záložky do knih
- Kožené obaly na knihy
- Výzdoba dřevěných hudebních nástrojů
- Nábytkové úchytky
- Dřevěné svícny
- Přívěsky na klíče
- Mandaly, obrazy a rámy na obrazy
- Zdobení dřevěných ptačích budek
Jmenovky na dárky vytvořené uměleckou metodou pyrografie.Autor: Shutterstock.com / Svetlana Cherruty
Věříme, že si tuto techniku zamilujte anebo, že svým dárkem v podobě vypalovačky do dřeva či gravírovacího pera uděláte pod stromečkem opravdovou radost.