Teplé byty jsou ideálním místem pro pěstování mnoha druhů krásných pokojových rostlin – ale bohužel zároveň také velmi dobrým bydlem pro jejich škůdce. Jak si s nimi snadno, rychle a bez rizika poradit?
Snadno si je domů zavlečete s novým zeleným přírůstkem, teplo a sucho v bytech jim vyloženě svědčí a vesele se množí. Výhodou omezeného prostoru však je, že pokud se jich zbavíte, nemusíte se obávat okamžitého nájezdu dalších, jako to na zahradě. Také prevence je u pokojových rostlin podstatně jednodušší.
pouhým okem vidíme jen bílé pavučinky, po zvětšení i jejich původce – svilušky na citroníkuAutor: Shutterstock.com / Aptyp_koK
Sucho a teplo jim svědčí
Svilušky, droboučcí bílí roztoči, patří k nejčastějším škůdcům pokojovek. Na listech se objevují drobné tečky až větší žluté skvrny, na spodní straně pavučinky (roztoči jsou příbuzní s pavouky). Listy časem žloutnou a odumírají, protože svilušky z nich vysály všechnu šťávu. Podobně fungují i štítenky – puklice, ještě houževnatější hmyz.
Ekologické postřiky
Než stihnou zničit všechny vaše krásné rostliny, můžete sáhnout po ochranných přípravcích. A nemusí to být ani v bytě poměrně nebezpečná chemická ochrana, ale i čistě přírodní a nezávadné přípravky na bázi řepkového nebo pongamového oleje a lecithinu.
Fungují tak, že hmyzím škůdcům (a to nejen sviluškám, ale také mšicím nebo červcům) zalepí dýchací otvory a tím je usmrtí. Proto je třeba roztok, připravený podle návodu, aplikovat důsledně na všechny části rostliny, včetně spodní strany listů, na které se škůdci často ukrývají. Pro lepší smáčivost se do postřiku přidává i několik kapek jaru.
Jak rostliny ošetřit?
Mechanický postřikovač s pumpičkou ošetření rostlin usnadní – hodí se nejen na zahraduAutor: Shutterstock.com / Teerawut Bunsom
Postřik můžete aplikovat obyčejným rozprašovače na květiny, ovšem při větším množství rostlin se vyplatí koupit mechanický rozprašovač s pumpičkou. Nádobu stlačováním pumpičky natlakujete, tryska poté až několik minut sama stříká – práce je rychlejší a příjemnější, bez křeče v rukou, a přístroj obvykle i více vydrží. Připravte si však vždy jen tolik roztoku, kolik spotřebujete – po několika hodinách ztrácí účinnost. Trysku je navíc po skončení práce nutno ihned důkladně propláchnout vodou, aby se nezalepila stejně, jako dýchací otvory škůdců.
Vlhký vzduch léčí
Nejlepší prevencí je zvýšení vlhkosti vzduchu, která sviluškám ani puklicím nesvědčí, zato rostlinám i nám samotným prospěje. Šikovné jsou jak klasické odpařovače na topení, tak mlhovací fontánky, které mohou být zároveň krásným doplňkem bytu. Pokud je to možné, pomůže i mírné snížení teploty v pokoji.