Balkonová zeleň vhodná do truhlíků, nádob nebo k ovíjení

Jemně zelené barevné tóny vnášejí do truhlíkové výsadby přátelsky působící, svěží přírodní odstíny. A protože se u balkonových rostlin s velkou intenzitou kvetení občas listy doslova ztrácejí pod hustou záplavou květů, je třeba dodat výsadbám rostliny s ozdobným zeleným nebo stříbřitým listem. Díky nim zářivé barvy květů vyniknou a nebudou u pozorovatele vyvolávat napětí.

Příroda má v tomto směru bohatou zásobu možností. Rostliny okrasné listem zmírní působení křiklavých barev a umožní jednotlivým kvetoucím rostlinám lepší uplatnění. Na výběr je celá škála: smil řapíkatý, popenec obecný, vrbina penízková, dichondra, plektrantus, pilea, povijnice vykrajovaná, zelenec chocholatý, asparágus, rdesno hlavaté, krásnohlávek, psineček výběžkatý nebo koleus.    

Koleusy aneb africké kopřivy. Koleusy aneb africké kopřivy. Autor: Shutterstock.com / Timonina

Stříbrolistý smil řapíkatý

Je to velmi vzrůstná rostlina, kterou lze bez obav sestřihnout. Brzy obrazí znovu a rozvětví se. Smil řapíkatý (Helichrysum petiolare) není zimovzdorný. Zatímco první části stonků rostou vždy vzpřímeně, později se prodlužují ve stonky převislé. Odrůdy se stříbřitými nebo žlutě panašovanými listy jsou vhodné pro slunná stanoviště. Při pravidelném a vydatném hnojení dochází u smilů k bujnému růstu. Nechcete-li aby zastínil ostatní rostliny, hnojte raději opatrně. Žlutolisté odrůdy jsou choulostivé na prudké slunce. Aby nedošlo k jejich popálení, volte je spíše na polostinná stanoviště.

Smil řapíkatý v okenním truhlíku.Smil řapíkatý v okenním truhlíku.Autor: Shutterstock.com / Rimante B

Panašovaný popenec obecný

Popenec vytváří dlouhé závěsy výhonů. Popenec vytváří dlouhé závěsy výhonů. Autor: Shutterstock.com / Skyprayer2005

V balkonových truhlících, nebo v závěsných nádobách vytváří popenec obecný (Glechoma hederacea) výhony dlouhé až 2 metry. Ty jsou hustě olistěné, a proto působí v truhlících velmi zajímavě. Na horních listových osách počátkem léta vykvétají drobné fialové kvítky. Popence sice dávají přednost polostinným nebo stinným polohám, ale budete-li udržovat zálivku v truhlíku rovnoměrně vlhkou, nebudou mít rostliny potíže ani s umístěním na slunném místě. Panašovaný popenec obecný ‘Variegata‘ je plně zimovzdorný.

Dichondra aneb stříbrný déšť

U převislých výhonů dichondry můžeme očekávat délku až 80 cm. Květy této rostliny jsou tak malé, že pro celkový efekt nejsou významné. U dichondry je třeba dávat pozor na přemokření, které nesnáší. Vyžaduje spíše slunná až polostinná stanoviště. Dá se přezimovat. Před umístěním do světlých bezmrazých prostor je třeba ji seříznout. Mezi nejznámější patří kultivar ‘Silver Falls‘.

Bílým petúniím to společně s výplňovou zelení velice sluší. Bílým petúniím to společně s výplňovou zelení velice sluší. Autor: Shutterstock.com / vsnyder88

Pilea k výsadbě do truhlíků, mís i záhonů

Nezastupitelnou rostlinou ideální pro kombinaci s kvetoucími letničkami je pilea. Této rostlině vyhovuje stejný substrát, jaký se používá pro balkonové květiny. Preferuje spíše vlhčí stanoviště, nesnáší ale přemokření ani sluneční úpal. Pilea svým celkovým vzhledem trochu připomíná kapradí. Dá se přezimovat na světlém místě s teplotami okolo 10°C.

Svěže zelená vrbina penízková

Vrbina penízková nabídne pro společné výsadby svěží žluto-zelené listy. Vrbina penízková nabídne pro společné výsadby svěží žluto-zelené listy. Autor: Shutterstock.com / Calvste

Výhony vrbiny penízkové (Lysimachia nummularia) dosahují na délku až 50 cm. V našich podmínkách roste jako trvalka. Rozkvétá žlutými květy a její listy mají svěží světle zelenou barvu. V nádobách tvoří zajímavé dlouhé převisy. Má ráda železité půdy a je možné ji pěstovat buďto samostatně anebo v kombinaci s kvetoucími letničkami vhodnými do polostínu. Vypadá skvěle ve společnosti rostlin, jako jsou Coleus blumei, Fuchsia hybrida, Begonia tuberhybrida nebo Impatiens.

Povijnice vykrajovaná limetková, vínová

Lobelky a povíjnice společně v okenním truhlíku. Lobelky a povíjnice společně v okenním truhlíku. Autor: Shutterstock.com / joseph s l tan matt

Ipomoea purpurea – povijnice nachová i Ipomoea batatas – povijnice batátová nabídnou společným výsadbám netradiční barvy díky svým velkým listům. Stejně tak dobře působí jako převislé rostliny v truhlících nebo závěsech, ale také jako vinoucí se rostliny kolem opory. Vínovou barvu listů nabídne povijnice nachová a jablečno-limetkovou barvu zase povíjnice batátová. U obou je důležitá pravidelná zálivka a přihnojování. Pozor ale na přemokření, které není žádoucí.

Laisser un commentaire