Stále přibývají důkazy, že určité potraviny s vysokým obsahem protizánětlivých sloučenin a antioxidantů pomáhají tlumit zánět a bolesti vyvolané artrózou a artritidou. Které to dokážou nejlépe?
Šťáva z granátových jablek
Granátové jablko je velmi šťavnatéAutor: Shutterstock.com / GoncharukMaks
Obsahuje látky s protizánětlivými a analgetickými účinky, které snižují množství zánětlivé chemické sloučeniny související s nadprodukcí určitého enzymu. Ten je v normálním množství nezbytný k náhradě chrupavky, ale při jeho nadprodukci se chrupavka naopak odírá.
- Čerstvě vymačkaná šťáva je hořká, proto si jí dejte lžíci do sklenice vychlazeného zeleného čaje, který má zároveň vysoký obsah antioxidantů a protizánětlivých látek.
Kolik? Stačí vypít 2 až 3 lžíce neředěné šťávy denně.
Listová zelenina, papriky, brokolice & spol.
brokolice se sýrovou omáčkouAutor: Archiv ireceptar.cz
Potraviny s vyšším obsahem antioxidantů deaktivují volné radikály — nestabilní molekuly napadající zdravé buňky. Vědci mají již dlouho podezření, že právě volné radikály vyvolávají artrózu i artritidu tím, že sabotují přirozenou regenerační schopnost kloubní chrupavky.
Osoby trpící kloubními chorobami mívají v těle zvýšené množství volných radikálů. V boji proti nim je důležitý především vitamin C a beta–karoten.
Podle jedné dlouhodobé studie i mírné zvýšení konzumace především oranžového a žlutého ovoce a zeleniny, jež obsahují velké množství anttioxidantů zvaných karotenoidy, snižuje riziko rozvinutí kloubních nemocí.
- Listová zelenina dodává organismu poměrně velké množství antioxidantu zeaxanthinu a také vitaminu E, který v kombinaci s vitaminem C dokáže tišit bolesti vyvolané artrózou.
Výzkum účinnosti antioxidantů není ani zdaleka uzavřen, vědci jsou však přesvědčeni, že zvýšení konzumace ovoce a zeleniny má pozitivní přínos u kteréhokoliv druhu artrózy či artritidy.
Kolik? Denně byste měli zkonzumovat 5 až 6 porcí různých druhů zeleniny a 3 až 4 porce různých druhů ovoce.
Ananas
Správně naporcovat ananas není těžkéAutor: Elizaveta Galitckaia / Shutterstock.com
Obsahuje enzym bromelain, který překvapivě dobře tlumí záněty. Jeho účinky nejsou ovlivňovány trávicím procesem, vyšší teploty ho však ničí. Proto je třeba ananas jíst čerstvý nebo mražený či pít čerstvě vymačkanou ananasovou šťávu. Nekonzumujte jej tedy konzervovaný nebo jinak tepelně upravený.
- Ananas má navíc tišivé účinky na žaludek, který může být podrážděný užíváním protizánětlivých léků.
Kolik? Účinná dávka se pohybuje mezi 200 až 540 mg bromelainu denně, toto množství obsahuje zhruba hrnek ovoce.
Pozor na oleje a tuky
Vyhněte se rostlinnému oleji, tučným masům, plnotučným mléčným výrobkům a trans–tukům! Zatímco ryby pomáhají tlumit zánět, jiné potraviny ho naopak ještě rozvíjejí. Omega–6 nenasycené mastné kyseliny v rostlinných olejích (např. kukuřičném a slunečnicovém) a nasycené tuky v plnotučných mléčných a masných výrobcích zánětlivé procesy jen rozpalují, protože podporují tvorbu zánětlivé verze látek ze skupiny eikosanoidů, které se podobají hormonům.
Snažte se také vyhýbat potravinám, které by do vaší stravy mohly přispět částečně ztuženými tuky neboli trans–tuky.
Losos a jiné tučné ryby
Losos se těší stále větší obliběAutor: Shutterstock.com / Anna Chavdar
Potraviny s vyšším obsahem omega–3 nenasycených mastných kyselin podporují tvorbu skupiny protizánětlivých látek nazývaných resolviny. Vědci zjistili, že strava bohatá na ryby nejlépe účinkuje proti zánětu v kombinaci s aspirinem. (O jeho užívání se ovšem poraďte s lékařem, jelikož i nízké dávky mohou u některých osob způsobit krvácení do trávicího traktu. U většiny ostatních však jeho užívání v nízké denní dávce přináší řadu pozitivních účinků.)
Kolik? Na jídelníčku by se měly objevit 2 až 3 porce tučných ryb týdně.
Kurkuma, zázvor, hřebíček a jiné koření
Zázvor sušený i čerstvýAutor: Shutterstock.com / Elena Schweitzer
Zázvor a kurkuma obsahují kurkumin, který potlačuje činnost enzymů a bílkovin podporujících zánětlivé procesy — tiší proto bolest a mírní otoky. Hřebíček obsahuje protizánětlivou sloučeninu eugenol a společně se zázvorem a kurkumou i antioxidanty, které hrají důležitou roli při zpomalování stárnutí chrupavky a kostí.
Kolik? Denně zkonzumujte lžíci rozsekaného čerstvého zázvoru nebo lžičku sušeného mletého koření. • Půl lžičky kurkumy denně přidejte do vařeného pokrmu nebo nasypte na rýži či zeleninu. • Hřebíček přidávejte do pokrmů v množství 1 až 1,5 lžičky denně.
Zelený čaj, cibule, bobuloviny, rajčatová šťáva a citrusy
Zmíněné potraviny spojuje jediná věc — kvercetin. Tato chemická sloučenina působí jako silný protizánětlivý a antioxidační prostředek.
Bromelain z ananasu zvyšuje schopnost organismu absorbovat kvercetin, proto si ananas přidávejte do ovocných salátů.
Odborné studie naznačují, že zelený čaj by měl napomáhat prevenci nebo tišit příznaky revmatoidní artritidy.
Kolik? Nejlepší je pít 3–4 hrnky zeleného čaje denně a stejně často jíst různé druhy potravin, obsahujících kvercetin.
Méně stravy, menší zátěž organismu
Nadměrná hmotnost zatěžuje klouby. Potraviny, které nejvíce podporují přibývání kil, zároveň mívají tendenci ubírat energii a aktivovat v těle zánětlivé procesy (například nasycené tuky v mase a mléčných výrobcích).
zdravá a lehká stravaAutor: Archiv ireceptar.cz
Nejlepším způsobem, jak snížit hmotnost, je vyloučit z jídelníčku konzervované potraviny a cukr, jíst čerstvé ovoce a zeleninu a libové bílkoviny, jež jsou v rybách.
Tyto potraviny jsou nejen zdravější, navíc nejsou tak nabité „rychlou“ energií. Daleko pomaleji se tráví, proto se déle cítíte nasycení. Stejně důležité jako přechod na zdravější, méně energetickou stravu je zmenšení porcí jídla.
- Jezte z menších talířů, mezi sousty odkládejte příbor. Brzy zjistíte, že jste dostatečně nasycení, i když pokrm tvořila výrazně menší porce, než jste byli zvyklí.
Připraveno s použitím knihy Jídlo léčí, vydalo nakladatelství RDV v roce 2010