Jednoduchý domácí balzám na rty: Jde to kvalitně a levně

Suché a popraskané rty můžou v zimě potrápit. Ošetřete je doma vyrobeným balzámem na rty, je plný výživných a hydratačních látek a připravíte ho jen z několika surovin. Nemusíte mít s výrobou domácí kosmetiky žádné zkušenosti, tohle určitě zvládnete.

Pokožka rtů je velmi citlivá a je třeba ji chránit nejen před chladem, ale i slunečními paprsky. Proto balzám na rty používáte celý rok. Vyrobit si přitom dokážete vlastníma rukama, v domácích podmínkách a celkem snadno. Vlastnoručně připravený balzám na rty poslouží dobře i jako dáreček pro členy rodiny nebo přátele.

Vyrobeno pro vás

Domácí kosmetika je levná a šetrná k příroděDomácí kosmetika je levná a šetrná k příroděAutor: Shutterstock.com / Voyagerix

Kouzlo domácí kosmetiky spočívá v tom, že si její složení upravíte podle vlastních preferencí a víte přesně, co obsahuje. Stejně tak je tomu i při přípravě balzámu na rty. Záleží jen na vás, jakou bude mít výsledný výrobek konzistenci, vzhled a vůni, může mít i léčivé účinky.

Základní suroviny jsou různé přírodní vosky a oleje. Do balzámu určitě patří včelí nebo kandelilový vosk, tuhé oleje a másla jako bambucké máslo či kokosový olej, tekuté oleje, například olivový nebo ricinový. Pro obarvení lze přidat barvivo, ovonět lůj pomůže kapka esenciálního oleje. Všechny potřebné přísady seženete v bio drogeriích nebo potravinách, nejjednodušší je koupit je na internetu. Jsou k dostání už předpřipravené balíčky surovin. Hotový výrobek uchováte v plastových dózičkách a tubách, jedna přijde v internetovém obchodě asi na 5 korun, použít můžete i pečlivě vymyté a vysterilizované obaly od kosmetiky.

Základní recept na domácí balzám na rty

  • 1/3 vosku (včelí nebo kandelilový)
  • 1/3 tuhých olejů nebo másel (bambucké máslo, kokosový olej)
  • 1/3 tekutých olejů (olivový, ricinový, mandlový, meruňkový…)
  • několik kapek vitamínu E (vyživuje, působí proti žluknutí olejů)

Na vodní lázni zahřejte v misce vosk, když se mírně rozpustí, přidejte tuhá másla a nechte rozehřát v roztátém vosku. Nakonec přilijte za stálého míchání předehřáté oleje (studené by způsobily tuhnutí vosku). Vše důkladně promíchejte, přidejte vitamín E, případně barviva a esenciální oleje. Odeberte trochu směsi a nechte ztuhnout. Pokud vám vyhovuje výsledná konzistence, nalijte váš balzám do kelímků a nechte vychladnout. Když bude vyrobený balzám příliš tvrdý, ohřejte ho a přidejte malé množství tekutých olejů, v opačném případě lůj zachráníte přidáním vosku nebo másla. Jestli vám během zpracování balzám ztuhne, znovu ho ohřejte a nechte roztát.

Přidat můžete bylinky i med

obrázek z archivu ireceptar.czDoma pěstované bylinky najdou další využitíAutor: Shutterstock.com / LUMIKK555

Do balzámu se také hodí různé bylinkové oleje, které si připravíte doma. Do libovolného oleje naložíte květy nebo listy bylinek, musí být zcela ponořené, aby nezačaly plesnivět. Nechte 2 až 3 týdny vyluhovat, poté sceďte přes sítko nebo plátýnko. Stejně tak se dají přidat čerstvé i sušené bylinky do balzámového základu z vosku a másel. Bylinky zamíchejte, aby byly ponořené a celou směs udržujte na vodní lázní tekutou několik hodin, sceďte přes plátýnko a balzám dohotovte obvyklým způsobem. O vhodné kombinaci a užití bylinek se však raději přesvědčte.

Do směsi k přípravě balzámu se dá přimíchat leccos, podle chuti a nálady. Vylepšit si ji můžete medem, vanilkovým aroma, bezinkovou šťávou nebo třeba čokoládou.

Domácí kosmetika sice není tak trvanlivá jako kupovaná a možná se nedočkáte napoprvé dokonalého výsledku. Home made produkt má však své velké výhody a potěší vás i vaši pleť.

Laisser un commentaire