Vyrobte si originální vánoční stromečky z větviček a drobných ozdob – fotonávod

Všichni, kdo se o adventním čase rádi věnují vlastnoruční tvorbě dekorací, si mohou zkusit vytvořit podle našeho návodu netradiční stromečky. Jak a čím je kdo ozdobí, to je čistě záležitost vlastního vkusu. Výborně se pro toto období hodí přírodní ladění anebo kombinace bílé a červené barvy. Ovšem celý stromeček můžete nazdobit třeba jen šiškami.

Základem úspěchu je nejen dobré předvánoční naladění, také trocha trpělivost a hlavně příprava materiálu. Důležité je mít vše potřebné po ruce a nemuset hledat něco v průběhu rozdělané práce. Jen na zimní kulisu v podobě sněhové pokrývky se někteří budou muset nějaký čas počkat.

Co budeme potřebovat k výrobě stromečků?

Jako základna pro stromeček nám poslouží hliněný květináč přiměřeného tvaru a velikosti. Pokud by nám nevyhovovala jeho původní barva, připravíme si i balakrylovou barvu, například bílou a k ní plochý štětec.

Dále budeme potřebovat:

Připravíme si vše potřebné k ruce.Připravíme si vše potřebné k ruce.Autor: Zuzana Bohdalová / Foto

  • svazek zeleného aranžovacího drátku
  • polystyrenový kužel (v prodeji jsou různé velikosti)
  • dřevěnou větvičku jako kmen stromku
  • větvičky z jehličnanu nejlépe jedle, stříbrného smrku nebo borovice, případně zeravu.

Pro samotnou práci s materiálem bude nutná tavná lepicí pistole a 3–5 náplní. Zapomenout nesmíme ani na čtverec aranžovací hmoty a kamínky na upevnění a zatížení kmínku stromečku v květináči.

Přírodniny na dekoraci (podle vlastní volby):

  • půlky skořápek ořechů
  • žaludy
  • bukvice
  • lískové oříšky
  • zelená plodenství z břečťanu
  • slupky z pistáciových oříšků

Chceme-li mít stromeček více nazdobený nebo pestřejší, použijeme kupované dekorace jako například vyřezávané miniaturní tvary z překližky, filcové hvězdičky, dřevěné bílé hvězdičky nebo zvonečky, umělé šípky či umělé červené plody hlohu, případně svazečky jeřabin. Výběr již ponecháme na vás.

Dekorace by měly být velikostně přiměřené.Dekorace by měly být velikostně přiměřené.Autor: Zuzana Bohdalová / Foto

Co tvoří základ stromečků?

Napíchneme polystyrenovou homoli. Napíchneme polystyrenovou homoli. Autor: Zuzana Bohdalová / Foto

Jako základnu pro stromečky použijeme větší hliněné květináče. Jeden necháme v přírodním terakotovém provedení a druhý natřeme na bílo. Jeden polystyrený kužel obalíme velkým plátem zeleného mechu. Mech přichytíme malými kovovými skobičkami vyrobenými z aranžovacího drátku ve tvaru písmene « U ». Takto přichycený mech ještě obmotáme kolem dokola kužele aranžovacím zeleným drátkem, který posléze nebude vůbec vidět. Na druhý kužel připevníme pomocí skobiček a drátku větvičky jehličnanů.   

Postupně přikládáme větvičky a obtáčíme kolem nich drátek. Postupně přikládáme větvičky a obtáčíme kolem nich drátek. Autor: Zuzana Bohdalová / Foto

Začneme u dolního širokého okraje kužele a obtáčíme drátek v jednom směru. Postupujeme směrem nahoru ke špici za neustálého přikládání větviček. V horní části důkladně přikryjeme všechna místa a rovněž několikrát špičku obmotáme měkkým zeleným drátkem, aby se větvičky neuvolnily při další manipulaci. Konec drátku svážeme anebo zapíchneme do kužele z polystyrenu. Objevíme-li někde nezakrytá místa, přidáme větvičky pod obmotaný drátek a zakryjeme je tak.

Upevnění kostry stromku do základny

Hliněný květináč jako základna.Hliněný květináč jako základna.Autor: Zuzana Bohdalová / Foto

Takto připravené stromečky je třeba zasadit do základen z květináčů. Tak celkově dekorace získá na stabilitě a nabude na velikosti. Bíle natřený květináč pochopitelně použijeme až po úplném zaschnutí barvy. Kužel obalený mechem posadíme na květináč. Měl by přesně zakrývat jeho horní tvor. Tavnou lepicí pistolí kužel připevníme tak, že naneseme roztavené lepidlo na vnitřní okraj květináče a kužel na něj přilepíme. Chvíli podržíme, dokud lepidlo alespoň trochu nezaschne, aby se kužel neusadil křivě. Přírodně laděný stromek uprostřed spodní plochy napíchneme na silnější větvičku a uložíme do středu aranžovací hmoty, kterou jsme předem umístili na dno květináče. 

Jako základnu můžeme použít i plastová květináč s otvorem ve dnu.Jako základnu můžeme použít i plastová květináč s otvorem ve dnu.Autor: Zuzana Bohdalová / Foto

Aranžovací hmotu můžeme nahradit otočeným plastovým květináčem, do kterého jsme uprostřed vytvořili otvor na větvičku. Plastový květináč vlepíme tavnou lepicí pistolí do květináče z terakoty a na horní části jej ještě zatížíme většími kamínky, které zajistí celkovou stabilitu aranžmá. A máme připravené dva stromečky, které již stačí pouze nazdobit.

Lepení dekorací na zelené základny stromečků

Začínáme lepit tavnou lepicí pistolí vždy nejprve větší kousky dekorací, jako jsou například půlky skořápek vlašských ořechů, nebo menší šišky, případně velké žaludy. Postupujeme zdola nahoru. Vždy platí, že největší kousky mají být u spodního okraje a směrem nahoru by se přízdoba měla zmenšovat. V horní části více využíváme například hvězdičky bukvic, malé lískové oříšky ale již nepoužíváme šišky atd. Prohlédneme stromek ze všech stran, je-li nazdoben rovnoměrně.

Přízdoba z přírodnin anebo ta zakoupená? Přízdoba z přírodnin anebo ta zakoupená? Autor: Zuzana Bohdalová / Foto

Do horní části můžeme vložit přirozeně vypadající hvězdu například vyřezanou z kůry stromu anebo špici stromku ponecháme holou. Každou jednotlivou přízdobu na podložce vždy chvíli přidržíme, abychom měli jistotu, že se roztavené lepidlo neuvolní a s ním i přízdoba. Oba stromečky mohou být pochopitelně nazdobeny ve stejném duchu, ty se budou skvěle vyjímat, pokud je umístíme vedle sebe na jednom místě. Odlišně přizdobené stromečky umístíme každý zvlášť.

Na závěr se už jen přesvědčíme, že přízdoby na stromku pevně drží, stejně jako samotná homole stromečku na základně z květináče. Máme ještě poslední možnost vyladit nedokonalosti tvaru nebo dolepit místa, která se nám zdají prázdná. A dílo je hotovo!

Na zahradu či za okno - to už záleží na vás.Na zahradu či za okno – to už záleží na vás.Autor: Zuzana Bohdalová / Foto

Laisser un commentaire