7 tipů jak opticky zvětšit malou zahradu

Z říše snů pocházejí zahrady, které mají dostatek plochy na to, aby uspokojily naše zahrádkářské představy o nekonečném prostoru, kde shromáždíme všechny své oblíbené rostliny a ještě zbude nějaké to místo na trávník a plochu k posezení. Realita je bohužel obvykle taková, že jsme rádi i za miniaturní zahrádku nebo předzahrádku, kde můžeme pěstovat alespoň pár bylinek anebo naše milované okrasné keře.

Existuje ale naštěstí několik dobrých triků, které nám pomohou zvětšit naše miniaturní zahrady, i když to bude pouze optické zvětšení. Které jsou to tedy tipy a jak je správně provést, aby splnily svůj účel?

1. Správná barva plotu navodí hloubku

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak jednoduše navodit v malé zahradě dojem většího prostoru, je výběr správné barvy plotu anebo zdí, pokud v zahradě nějaké jsou. Použijete-li do pozadí světlou barvu, dodá vaší zahradě na širším vzhledu. Naopak tmavá barva, hlavně, je-li použitá v rozích či koutech zahrady, vytvoří iluzi stínu, čímž prostor opticky zmenší.

Nižší plot s průhledem do okolí také dokáže zahradu opticky zvětšit. Nižší plot s průhledem do okolí také dokáže zahradu opticky zvětšit. Autor: Shutterstock.com / Jorge Salcedo

2. Oblé tvary podpoří dynamiku

Zaoblené linie, tvarované okraje záhonů, to jsou zajímavé prvky, díky nimž se nám snadno podaří vytvořit dojem určité dynamiky. S pomocí těchto prvků zahradu prostorově otevřeme. I přidání jednoduché oblé linie chodníčku nebo zaoblené linie malého záhonku, to postačí k tomu, že se zahrada rozšíří o zajímavý prvek a zároveň nabyde dojmu většího prostoru.

Zaoblené záhony jsou dobrou volbou pro malé zahrady.Zaoblené záhony jsou dobrou volbou pro malé zahrady.Autor: Shutterstock.com / Sally Wallis

3. Vybudování vodního prvku      

Vodní prvek každou zahradu ozvláštní a dodá jí na svěžesti a zajímavosti. Málo známé je však to, že vybudování vodního prvku v podobě malého jezírka s tekoucí vodou dokáže v malé zahradě vytvořit iluzi prostoru. Voda v pohybu působí jako zrcadlo, které v zahradě znamená výrazný světelný prvek a prvek dynamiky. Čím více světla, tím více prostoru.

Vodní prvek osvěží a opticky zvětší i malou zahradu. Vodní prvek osvěží a opticky zvětší i malou zahradu. Autor: Shutterstock.com / White78

4. Textura a barvy rostlin   

Přemýšlíte jak sesadit květiny a další rostliny na vaší zahradě tak, aby to podpořilo opticky její zvětšení? Vsaďte na různorodou texturu! Vytvořit dostatečnou prostorovou hloubku v zahradě vám pomůže střídání tmavších druhů rostlin s hrubších texturou, které vysaďte do záhonu dopředu a naopak rostliny s jemnější texturou a světlejšími barvami, které umístíte do zadní části záhonu. Vždy by ale měly vepředu být rostliny menšího vzrůstu, to je zásadní.  

Rostliny odlišných  struktur, barev a velikostí prospějí zvláště malým zahradám. Rostliny odlišných struktur, barev a velikostí prospějí zvláště malým zahradám. Autor: Shutterstock.com / Igor Sokolov (breeze)

5. Vytvořte falešnou perspektivu  

To je snad jediný případ, kdy se vyplatí mít v zahradě něco falešného. Nechceme vás navádět k nějakým nepravostem, ale právě pomocí falešné perspektivy dosáhne vaše zahrada většího dojmu. Co tou falešnou perspektivnou máme na mysli? Například zbudování chodníčku, který se bude pozvolna zužovat. Můžeme vyzkoušet i kouzla pomocí tvarování rostlin. Rostliny v popředí zastřihneme na větší rozměry, zatímco rostliny za nimi, které jsou vzdálené jen pár metrů, už budeme stříhat o něco menší.

Falešná perspektiva může být i zužující se pěšinka nebo chodník v zahradě. Falešná perspektiva může být i zužující se pěšinka nebo chodník v zahradě. Autor: Shutterstock.com / Artazum

6. Dělení na jednotlivé části

V tomto případě se jedná patrně o nejužívanější prostředek, který pomůže zvětšit malou zahradu. Nesmíme ale opomenout varovat majitele velmi malých až miniaturních zahrad, kde tento trik v žádném případě neprovádíme. Jedná se o dělení zahrad na jednotlivé části.   Ideální je pro tento účel vytvoření odlišných úrovní. Zkuste ve své zahradě realizovat například záhony různé výšky anebo odlišných úrovní a k nim připojte třeba jen dva tři schůdky, které povedou k vyvýšenému posezení nebo malé terase. Tímto způsobem se spolehlivě a viditelně separují jednotlivé části, a ty můžeme navíc ještě zdůraznit také odlišným zařízením.  

Různé struktury materiálu a odlišné textury jsou rovněž vítány. Různé struktury materiálu a odlišné textury jsou rovněž vítány. Autor: Shutterstock.com / Artazum

 

7. Tipy závěrem

Nikdy se nesnažte svou zahradu kompozičně přeplňovat. Jednoduchá a čistá řešení jsou obvykle ta nejlepší. Ani přílišná barevná anebo materiálová rozvernost se nedoporučuje. Barvy i materiály slaďte, tak uděláte nejlépe. Půjde-li to, zrealizujte na zahradě nějaký zajímavý výhled do okolí.   

Snad se vám s našimi radami podaří uspět s optickým zvětšením vaší zahrady. Hodně zdaru!

Laisser un commentaire