Inspirujte se stavbou, která slouží jako atraktivní a neotřelý doplněk zahrady a zároveň je útočištěm pro mnoho užitečné drobotiny. Suché zídky mohou mít mnoho podob a tvoření s kameny láká k experimentování.
Hotýlky pro hmyz, které ubytují užitečné včelky samotářky, zlatoočky lovící mšice a další drobotinu, mohou být zároveň atraktivním prvkem zahrady. Suché zídky jsou samy o sobě takovým hotelem, bydlí v nich samotářky, čmeláci, užiteční brouci, pavouci, škvoři i ještěrky či užovky. Dřevěné a kamenné hotýlky lze dokonce zkombinovat a ztvárnit tak, že se stanou dominantou a ozdobou zahrady. Pestrá výsadba trvalek kolem nich opět prospívá jak užitečnému hmyzu, tak celkovému vzhledu – zídky se v ní vyjímají lépe, nežli na trávníku.
Odkud získat kameny?
Nejsnáze se suché zídky staví z plochých kamenů, nejlépe z vrstevnatě odlučných hornin, jako je opuka nebo břidlice. Pískovec lze zase snadno upravit a tvarovat dle potřeby. Pokud si přejeme zahradu s okolím i zemí pod ní těsněji propojit, použijeme horninu, která se právě pod námi a kolem nás nachází. Nejsnazší bývá, zvláště pokud potřebujeme větší množství, materiál získat v nejbližším lomu. Kameny se prodávají i ve stavebninách a také v zahradních centrech, obvykle za výrazně vyšší ceny.
Pokud si u nově štípaných kamenů přejeme urychlit patinu, díky které zapadnou do zahrady a budou se tvářit, že sem patří odnepaměti, potřeme je jogurtem nebo trochou levného vína. Jemný povlak z řas a mechů je pokryje dříve.
Včelky samotářky, především drvodělky, hnízdí nejraději v otvorech ve dřevěAutor: Shutterstock.com / lcrms
Kdo se v zídce zabydlí?
Na podzim třeba čmeláci. Na sklonku léta se vylíhnou nové plodné samičky. Samečci, kteří je oplodní, na podzim zahynou, zrovna tak jako dělnice. Oplozené samičky musí najít úkryt pro přezimování, aby příští jaro založily novou kolonii. Na dokonale uklizené zahradě jsou bezradné. Ovšem stačí v rohu ponechat trochu stařiny, kupku dřeva a listí, pod níž je kyprá půda, starý pařez. Také suchá květinová zídka, která má v základech zeminu s trouchnivým dřevem, čmeláky láká. Na jaře pak bude zídka lákat k rozmnožování především včelky samotářky, které podobně jako čmeláci opylují i za nepříznivého počasí. A také slunéčka a zlatoočky, které zkonzumují spoustu mšic.