Líbí se vám sesazované minizahrádky doplněné o drobné stavbičky? Ušetříme vám řadu pokusů a omylů a nabídneme osvědčený návod. Dozvíte se nejen čím zahrádku osázet, ale i jak vyrobit domeček, který se nerozpadne po prvním dešti. Záleží jen na vás, zda si zahrádku necháte pro sebe nebo ji vytvoříte jako originální a osobitý dárek pro své blízké.
Od inspirace k vlastní realizaci
Mám jedenáctiletého synovce. Už od mala je to malý zahradník. Má plno stromečků v květináčích, o které se pečlivě stará. Přemýšlela jsem, co mu dát k narozeninám. Vzpomněla jsem si, že jsem viděla na stránkách sítě Pinterest krásné malé zahrádky a domečky (hledejte piny nebo nástěnky označené jako fairy gardens, miniature gardens). Nápad byl na světě.
Hotová venkovní minizahrádkaAutor: Jana Drncová / Foto
Jak jsem hledala vhodné lepidlo
Při prvním pokusu o stavbu domečku a doplňků jsem nevybrala úplně nejvhodnější lepidlo. Domeček a lavička se po prvním dešti rozpadly. Naštěstí jsem měla ještě čas na opravu. Udělala jsem průzkum na internetu a koupila pár lepidel na testy. Testovala jsem takto: přilepila jsem k sobě dřívka a kamínky k plastovému květináči. A vše jsem po zaschnutí hodila do vody. Vítěze, který vydržel, jsem použila k výrobě.
Stavební materiál na minizahrádku objevíte při procházce v lese.Autor: Jana Drncová / Foto
Stavební materiál: květináče, kamínky i větvičky
Na výrobu zahrádky potřebujeme dva květináče, jeden menší a druhý větší. Jeden na domeček a druhý se rozstříhá na střechu. Různé kamínky se hodí na cestičky, nejlépe bílé (jsou pěkně vidět) a větší kamínky na dekoraci. Další materiál na domeček do zahrádky „nakoupíme“ v lese. Hodí se suché větvičky různé tloušťky, šišky a kamínky menší velikosti a mech.
Rostliny vhodné na osázení minizahrádky
Na osázení venkovní minizahrádky použijeme drobné skalničky. Hodí se například skalníky (dají se lehce ostříhat do podoby stromečků), malé levandule či bylinky. V neposlední řadě potřebujeme zeminu a písek na drenáž do květináčů. Pokud byste chtěli připravit minizahrádku do bytu, můžete ji osázet pokojovými rostlinami (např. kapradí, netík, tlustice).
Vhodné rostliny do venkovní minizahrádkyAutor: Jana Drncová / Foto
A můžeme začít tvořit
Nářadí, které se vám při výrobě minizahrádky bude hoditAutor: Jana Drncová / Foto
Na výrobu se vám budou hodit tyto nástroje: pilka, různé svorky jako pomocníci při lepení. Zahradní kleště, nůžky, nůž, pinzetu a smirkový papír. Výběr lepidla je důležitý, aby váš domeček vydržel i občasné zalévání. Po zátěžových zkouškách jsem vybrala lepidlo na dřevo, kov a kámen. Pro použití v exteriéru a interiéru s vysokou pevností (MAMUT GLUE – HIGH TACK) a lepidlo (SOUDAL) – na dřevo vodostálé 66A.
- Nařežeme 4 silnější větvičky stejně dlouhé jako je vysoký květináč a přilepíme je na hranu květináče lepidlem na dřevo, kov a kámen pro použití v exteriéru a interiéru s vysokou pevností.
- Doprostřed květináče, postaveného dnem vzhůru, zapíchneme a přilepíme (MAMUT) širší větvičku, která slouží jako nosný sloupek na krov. Délku zvolíme podle toho, jak chceme mít vysokou střechu.
- Nařežeme 4 tenčí větvičky a přilepíme je od středového sloupku k dřevěným sloupkům na hranách květináče. Naměříme si 4 tenké větvičky a přilepíme je vodorovně mezi trámky stříšky( viz obrázek). Na lepení se mi osvědčilo lepidlo na dřevo SOUDAL, opravdu drží i když je dřevo namočené.
- Z drobnějších větviček vyrobíme okénka podle toho, jak je chceme veliká. Parapet uděláme ze silnějšího dřívka. Na dveře budeme potřebovat ploché dřívko a větvičky na rám. Okénka a dveře slepíme lepidlem na dřevo. Výplně do krovu vystřihneme z druhého květináče. Rozměr získáme změřením rozměru mezi trámky a nalepíme lepidlem na plasty, kov a dřevo.
Zhotovení střešní krytiny ze šupin šišek je zkouškou trpělivosti.Autor: Jana Drncová / Foto
Nejdříve nalepíme na domeček okna a dveře. Potom můžeme nalepit kamínky A kde nám bude prosvítat květináč nalepíme kousky mechu. Naloupeme šišku a začneme lepit od spodní hrany nahoru.
Osazování minizahrádkyAutor: Jana Drncová / Foto
Do květináčů nasypeme drenáž z písku a zeminu. Do spodního květináče usadíme ten menší. Osázíme oba květináče mechem a rostlinkami. Usadíme domeček a z bílých kamínků vytvoříme pěšinku a z větších kamenů skály. Můžeme doplnit mini zahrádku i malou lavičkou, žebříkem a podobně. Tato mini zahrádka je určená pro venkovní prostor. Můžete si však osadit květináče pokojovými rostlinami. Lze použít i mech a mini zahrádku můžete mít i na doma. Fantazii se meze nekladou.
Přeji mnoho úspěchu při tvoření.