Mračňák, Abutilon, se stěhuje domů: Jak půvabnou rostlinu zazimovat?

Mračňák je oblíbenou pokojovkou či přenosnou už přes sto let. Aby i v dalším roce krásně kvetl a prospíval, vyžaduje přezimování v chladu. V zimě ho můžete rovněž tvarovat řezem.

Mračňák (Abutilon) je oblíbený pro své veliké, hedvábné květy, které se na keřovité rostlině vznášejí jako balónky. Keřík může dorůst až do dvoumetrové výše, ovšem řez ho udrží v příhodnější velikosti, nové kultivary jsou navíc samy o sobě nižší, zato košatější. Výhony mohou směřovat přímo vzhůru, nebo se klenou v ladných obloucích.  

mračňák, podslunečník, Abutilonmračňák, podslunečník, AbutilonAutor: Shutterstock.com / Del Boy

Pěstování mračňáku

Od jara do podzimu zdobil zahradu či balkón. Před mrazem ho musíme schovat domů, ovšem nikoli do vytopené místnosti. Zimní odpočinek by měl probíhat při teplotách 12-15 °C. Výrazně omezíme zálivku, a pokud rostlině opadají listy, což se v zimě stává, téměř nezaléváme. Na jaře se mračňák opět olistí.

A co mu svědčí v sezóně? Dostatek světla, ale ne přímé slunce. Zaléváme ho vydatně a každý týden přihnojíme hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny nebo vhodným silně naředěným zkvašeným drůbežím trusem. Letnění na polostinném, závětrném místě mu velmi svědčí, jen pozor na silný déšť, který může jemné květy poničit. Pěstovat ho však můžeme i v pokoji, kde mu svědčí mu vyšší vzdušná vlhkost. Zimní odpočinek bychom měli dopřát i domácímu mračňáku – odmění se výjimečnou krásou.

Zimní řez

Ideální čas pro řez je konec února či počátek března. Příliš tenké a husté výhony odstraníme celé, ostatní zkrátíme až na třetinu. Řez udrží dlouhověký mračňák stále krásný a podpoří košatý vzrůst. Z kvalitních výhonů můžeme připravit vrcholové řízky a vypěstovat z nich nové rostliny.

Mračňák, Abutilon, ve své jihoamerické domovině láká kolibříkyMračňák, Abutilon, ve své jihoamerické domovině láká kolibříkyAutor: Shutterstock.com / Elizaveta Kirina

Výběr barev

Jako pokojovky se pěstují hybridy původních druhů, pocházejících ze substropů Jižní Ameriky, kde je obletují kolibříci. Někdy je můžeme koupit pod názvy hybridů, ale často se uvádějí pouze jména kultivarů. Například ‘Gorer’s White’ má květy bílé a široce otevřené‚ Thompsonii‘ má oranžové květy s červenou žilnatinou a zlatě kropené listy. 

Abutilon, varieta ThompsoniiAbutilon, varieta ThompsoniiAutor: Shutterstock.com / Sample Stars

‚Cannington Red‘ je ceněný pro růžovočervené, zářivé květy se žlutým středem a zlatožluté listy. ‚Pink Lady‘ má květy něžně růžové s  tmavší žilnatinou, okouzlující je plná forma květů. ‚Kentish belle‘ zdobí květy sytě oranžové, nebo dvoubarevné – s červeným kalichem a žlutou korunou.

Laisser un commentaire