Právem patří mezi nejoblíbenější okrasné cibuloviny. Jarní zahradu spolehlivě rozzáří, přitom jsou odolné a nenáročné. Konec října a první půle listopadu je ideálním časem pro jejich výsadbu.
Můžeme je pěstovat na záhonech, pod stromy, v louce. Jsou skromné a přitom nepřehlédnutelné. Kvetou velmi dlouho a trvanlivé jsou i ve váze.
Pěstování
Narcisům se daří na slunci i v polostínu, v humózní, propustné půdě. Velmi těžké půdy před výsadbou vylehčíme zapravením písku a vyzrálého kompostu, příliš lehké rovněž obohatíme štědrou dávkou kompostu. Středně těžké půdy jsou pro narcisy ideální, přídavek dobře uleželého kompostu jim však prospěje vždy. Čerstvý hnůj naopak nesnášejí.
narcis bílý, Narcissus poeticusAutor: Shutterstock.com / 1000 Words
- Cibulky vysazujeme až poté, co teplota půdy klesne trvale pod 9°C, tedy koncem října a počátkem listopadu. Při časnější výsadbě je často napadá fuzariová hniloba.
- Vkládáme je do hloubky, která odpovídá dvojnásobku výšky cibule – špička cibule by měla být nejméně 10 cm pod povrchem půdy, v lehčí půdě i 15 cm. Vrstva zeminy cibulky chrání před výkyvy teplot.
- Narcisům prospívá mulčování, zvláště pokud cibulky nebyly vsazeny dostatečně hluboko. Pod stromy jim prospějí peřinky ze spadaného listí.
- Podobně jako ostatní cibuloviny, i narcisy nejlépe vyniknou ve skupinkách.
Při výběru narcisů pro pěstování v louce dáváme pozor na dobu kvetení – s prvním sečením musíme počkat nejméně 6 týdnů po odkvětu. Později kvetoucí narcisy jsou proto ideální do květinové louky, kterou sečeme jen plně vzrostlou, dvakrát ročně.
narcis trojmužný, Narcissus triandrusAutor: Shutterstock.com / Bildagentur Zoonar GmbH
V červenci či srpnu můžeme cibulky vyjmout ze země, nechat oschnout a rozsadit. Pokud se trsy příliš tísní a méně kvetou, rozsazení jim prospěje, podobně jako jarní pohnojení draselným hnojivem. Cibule choulostivějších odrůd můžeme v létě vyjmout ze záhonu, uchovat na vzdušném místě s pokojovou teplotou a na podzim znovu vysadit, pokud chceme docílit prvotřídních květů. Odolné druhy vhodné ke zplanění a pěstované v louce takovou péči nevyžadují, nejvýše je jednou za několik let rozesadíme.
Pestrý svět narcisů
Původní, botanické druhy narcisů jsou půvabné a nenáročné. Rostou planě především v jižní a východní Evropě, vzácně i ve střední. Na zahradách je oblíbený například něžný narcis bílý (Narcissus poeticus), podobně jako řada z něj odvozených kultivarů nenáročný a vhodný do louky i pod listnaté dřeviny. Květy narcisu zastřeného (Narcissus obvalaris) jsou sytě žluté, zdobené zřasenou pakorunkou a vykvétají velmi časně. Narcis je až 30 cm vysoký, nenáročný, v přírodních zahradách se sám rozrůstá. Podobně vysoký a odolný je i narcis trojmužný (Narcissus triandrus), vykvétající v druhé půli jara. Narcis bramboříkový (Narcissus Cyclamineus), 15 cm vysoký horský narcis se zlatými kvítky se hodí i na skalky.
narcis bramboříkový, Narcissus cyclamineusAutor: Shutterstock.com / Rosalba Matta-Machado
Krása narcisů zahradníky inspirovala ke křížení a šlechtění stále ozdobnějších a rozmanitějších odrůd. Šlechtění probíhá od 15. století a dodnes vznikly i desetitisíce odrůd původních druhů. Pro přehlednost se dělí do skupin podle tvaru květu na narcisy krátkokorunné, dlouhokorunné, trubkovité, límcové, plnokvěté, dále můžeme vybírat podle původních druhů, ze kterých jsou odrůdy odvozeny, podle barev květů a jejich kombinací. Plnokvěté odrůdy jsou velmi ozdobné, ale za deštivého počasí mohou sklánět těžké hlavy k zemi. Proto je vhodné kombinovat je i s jednoduše kvetoucí, odolnějšími narcisy. Při výběru jakékoli odrůdy vzít v úvahu i její nároky – některé zvláště ozdobné narcisy mohou být dosti choulostivé, zatímco jejich bratři pokvetou na zahradě bez oddechu a nároků dlouhá léta.
Rozmanitost odrůd
Výběr je vskutku široký – pro představu, jak rozmanité mohou narcisy být, zmíníme jenom několik příkladů. Vybírat můžeme nejen podle tvaru a barvy květů, výšky, ale i dle doby kvetení a z květů se tak těšit od časného jara až do počátku léta.
narcis odrůdy Dutch MasterAutor: Shutterstock.com / Sasha Samardzija
Dutch Master je 40 cm vysoký, s velkým zlatožlutým květem klasického typu, kdy je kruh šesti okvětních plátků spojen pakorunkou uprostřed květu. Tento oblíbený a nenáročný narcis rozkvétá v březnu a dubnu.
narcis odrůdy Têtê-à-TêtêAutor: Shutterstock.com / Hirundo
Têtê-à-Têtê je kompaktní raný narcis vysoký je 15 cm, který na každém stvolu nese až tři květy s dlouhou pakorunkou a zpět zahnutými okvětními plátky. Je velmi půvabný, vhodný do nádob, mezi keříčkovité rostliny nebo jiné drobné cibuloviny, jako jsou krokusy, modřence, ladoňky a další. Snadno zplaňuje.
narcis odrůdy Rip van WinkleAutor: Shutterstock.com / IanRedding
Květy plnokvětého Rip van Winkle vypadají jako zlaté střapce. Kvetou od března do dubna a daří se jim pod stromy a keři.
Saint Keverne je až 45 cm vysoký narcis ze skupiny ušlechtilých dlouhokorunných narcisů, jeho květ je sytě žlutý s širokými okvětními lístky. Tvoří efektní lemy záhonů a cest, ale snadno zplaňuje i v louce
narcis odrůdy ActaeaAutor: Shutterstock.com / Sabine Hortebusch
Actaea, odrůda odvozená z narcisu bílého, má třpytivě bílé okvětní lístky se zlatou pakorunkou, která má navíc červený okraj. Tento mimořádně ozdobný narcis kvete od dubna do května, stejně jako podobná varieta Recurvus. Tyto odolné odrůdy jsou až 45 cm vysoké a svědčí jim úrodná a vlhčí půda, hodí se na záhony, lemy i vlhké louky.
narcis odrůdy Barret BrowningAutor: Shutterstock.com / Mary Terriberry
Barrett Browning, až 40 cm vysoký narcis vykvétá již v první polovině jara. Krátká oranžová pakorunka uprostřed bílých okvětních plátků činí květy výjimečnými.