Zahrady mohou být oázou, ve které najdou útočiště ptáci, ježci, žáby, plši a další milí, vážení a zajímaví hosté. My pomůžeme jim, oni na oplátku nám.
Udržovat každou píď zahrady v dokonalém pořádku bývá nadlidský výkon. A upřímně řečeno, i zbytečný. Výhodnější je věnovat se pečlivě místům v blízkosti domu, kde se chceme těšit z krásy a vůně květinových záhonů, sklízet bylinky. S postupující vzdáleností k okrajům zahrady můžeme zvolnit. A na kraji ponechat rovnou malou divočinu – prospěje našim pomocníkům, kteří v zahradě udržují přírodní rovnováhu.
V keřích hnízdí mnoho druhů pěvcůAutor: Shutterstock.com / Vitalii Nesterchuk
Pestré křoví
Husté křoviny jsou základem divokého koutku zahrady, místa plného života a tajemného půvabu. Keře poslouží i jako přirozená bariéra chránící naše soukromí. Potěší i plody: ostružinami, šípky, aroniemi, dřínkami, bezinkami, trnkami, hložinkami, protože právě keře s jedlými plody jsou ideální. V době, kdy zrají, už ptáci nehnízdí a rušit je opatrným sběrem tudíž nebudeme – větší část bychom však měli ponechat právě opeřencům. Pro ptáky jsou užitečné i další pohledné a plododárné druhy jako je brslen, pámelník, dřišťál, ptačí zob, svída. Výhodou jsou keře trnité. Nikde jinde nenajdou ptáci bezpečnější útočiště před kočkou, než v husté náruči větví posetých trny (ptačí budky můžeme umístit zcela bezpečně, ale mnozí ptáci hnízdní výhradně v koruchách stromů a keřů).
Kupka roští pod keři je útočištěm pro mnoho vítaných hostůAutor: Shutterstock.com / Christine Kuchem
Útulné pelíšky
Pokud ke keřům přihodíme kupku starého dříví, štědrou dávku listí a dalších zbytků ze zahrady, bude divoký koutek sloužit i jako bezpečné zimní útočiště. Velmi prospěšná je také kupka kamení – ze severní strany k ní můžeme navíc přihrnout val z hlíny a učinit z ní útulnou sluj. Rovněž pás trávy ponechaný bez sečení má význam – stařina slouží jako úkryt slunéčkům. Jen díky trsu kopřiv se vylíhne nová generace baboček kopřivových, a podobně i další plané rostliny jsou potravou vzácného hmyzu. Plevel poskytne semena také ptákům. V divokém koutě samozřejmě nehrabeme listí a vše necháme v klidu a pokoji tak, jak to roste, padá a leží.
Ještěrky najdou bezpečný úkryt mezi kameny i dřevemAutor: Shutterstock.com / world of inspiration
Zvířata v zahradě
Ptáci (sýkorky, kosi, drozdi, vrabci, rehkové, červenky, střízlíci, pěnice, strakapoudi, žluny, brhlíci, pěnkavy, konipásci a další) ježci, ještěrky, užovky, ropuchy, škvoři, slunéčka, pavouci, stonožky, rejsci, pestřenky, čmeláci, včelky samotářky, motýli, zlatoočky, střevlíci, lasičky a další tvorové nám pomáhají udržet zahradu zdravou – v rovnováze a bez přemnožení nevítaných hostů. Navíc ji oživují, je radost je pozorovat a na oplátku jim rovněž pomoci.
Ježci jsou na přátelských zahradách přímo závislíAutor: Shutterstock.com / uleiber
Zahrady, o něž je pečováno s ohledem na přírodu, jsou pro řadu zvířat útočištěm, které jim zachrání život. Nehrozí jim zde otrava pesticidy, nedostatek potravy a úkrytů, zkáza v podobě rychlých žacích strojů. Současná zemědělská krajina i hospodářské lesy jsou pro ně mnohdy nehostinnou pustinou, proto řada druhů zvířat z naší přírody mizí. Na zahradě můžeme k jejich záchraně snadno přispět, a přitom prospět i sobě.