Na čtenářské dotazy odpovídá Vlastimil Šindelář. Tentokrát se dozvíte, zda je po jabloních možné vysadit opět jabloně; co způsobilo průhledné skvrny na muškátech; proč plody lilku vypadají jinak než na sáčku se semeny; co má na svědomí usychání tújí; kdy končí vhodný čas na letní řez jabloní a švestek i jak se vypořádat s tmavými skvrnami na listech javorů.
Čtenáři se ptají, Vlastimil Šindelář odpovídá. Trápí vás něco, o čem se tu zatím nepsalo? Nebojte se zeptat. Formulář na vkládání dotazů do poradny najdete v závěru článku.
- Skvrny na paprikách
- Výsadba jabloní po jabloních – je to možné?
- Muškáty – průhledné skvrny na listech
- Lilek – divné plody
- Túje – proč některé usychají?
- Letní řez jabloní a švestek – do kdy?
- Skvrny na listech javoru
skvrny na paprikáchAutor: Archiv ireceptar.cz
Babička měla vždy ve skleníku spoustu krásných paprik a rajčat. Letos se na nich objevují ošklivé skvrny (viz foto). Chtěla jsem se zeptat o co se jedná, abychom neměli příští rok stejný problém. Jana Pecinová
Mohlo by se jednat o virózu zvanou jamkovitost plodů. Virózy jsou nejvíce přenášeny savým hmyzem, jako jsou mšice a třásněnky. Virózy v rostlině nelze léčit postřiky, lze jen postřikem hubit škůdce. Je důležité odstranit všechny zbytky rostlin i plodů. Vhodné je nyní na podzim pohnojit skleník dusíkatým vápnem, které má i dezinfekční účinky. A na jaře pak pořídit zdravou sadbu a chránit rostliny před škůdci.
Výsadba jabloní po jabloních – je to možné?
Jabloně vysazujeme na podzim.Autor: Archiv ireceptar.cz
Potřebuji vykopat staré jabloně (nízkokmeny 31 let). Je možné na tom samém místě vysázet nové stromky, opět jabloně? Jiří Jareš
Výsadba rostlin znovu na stejné místo není úplně vhodná. Půda je tam totiž jednostraně vyčerpaná a nová rostlina má stejné požadavky na živiny. Možné to ovšem je. Jen je třeba provést důkladné hnojení organickými hnojivy a přidat kompost. A pokud to dovolí čas, je dobré například během zimy odstranit staré stromy, půdu zrýt, od jara v ní pěstovat třeba zeleninu a v létě vysít nějaké zelené hnojení. Nejlepší by byla luskoobilná směska, tu následně zapravit do země a na podzim vysadit nové stromky.
Muškáty – průhledné skvrny na listech
Krásně mi kvetou vzpřímené muškáty. Najednou pozoruji na listech světlé, průhledné skvrny. Poradíte? Hana Štěpánková
Muškáty patří k oblíbeným rostlinám do okenních truhlíků.Autor: Shutterstock.com / Irina Fischer
Světlé vodnaté skvrny na listech může způsobovat buď virová, nebo bakteriální choroba. Muškát je poměrně nenáročná rostlina. Je to takový nepíchavý kaktus. Skoro ho nelze umořit suchem, ale při trvalém zamokření dojde k rozvoji hniloby kořenů. A i bakteriální a virové choroby se mohou rozšířit, zvlášť pokud jsou rostliny hustě vedle sebe. Je třeba roslinám udělat místo a všechny staré a napadené listy odstraňovat. Virózu také přenáší savý hmyz. Takto napadené rostliny je třeba na podzim zlikvidovat a v žádném případě je nepoužít k dalšímu množení. Také zeminu z truhlíků je nutno odstranit a truhlíky vyčistit. Na jaře je třeba pořídit zdravé rostliny.
V loňském roce se mi dařilo při pěstování lilku a proto jsem letos znovu zakoupila semínka a vypěstovala sazenice. K mému překvapení však vyrůstají plody tenké a dlouhé, nikoliv takové, na jaké jsem byla zvyklá, tedy spíše hruškovité. Obrázek na sáčku semen neukazoval na to, že by byl lilek jiný. Jak je to možné? Dá se i tak zpracovávat? Radomíra Kunešová
Typické plody lilku.Autor: Shutterstock.com / hans engbers
Lilek je teplomilná rostlina, která se pěstuje obdobně jako papriky a rajčata. Na rostlině však dozraje jen několik plodů. Proto je vhodné rostlinu zaštípnout a na vytvořených bočních výhonech ponechat jen pár plodů. Pěstované odrůdy mají většinou vejčité plody, ovšem pěstují se i odrůdy s protáhlými plody. Obrázek na sáčku bývá často jen ilustrační a nemusí vždy odpovídat odrůdě. Některé odrůdy mají i docela protáhlý tvar. Mohlo také dojít k opylování rostliny pylem jiné odrůdy při udržovacím šlechtění. Plody ale můžete bez obav konzumovat.
Túje usychají.Autor: Archiv ireceptar.cz
Máme 9 let vysazené túje a minulý rok už nám dvě uschly a letos to pokračuje. Vůbec nevím co s tím a nerada bych o ně přišla. Jsou nádherné. Můžete mi poradit co s tím, nebo co to způsobuje? Schnou od středu, osypou se bobulkama a běhěm měsíce uschne úplně. Marta Hájková
Po delším pěstování může dojít k vyčerpání půdy a nutnosti túje přihnojit. K tomu se nejlépe, nyní na podzim, hodí hořká sůl, která obsahuje hořčík. Ve vašem případě se ale může jednat o houbové onemocnění. Pokud se na odumřelých větvičkách objeví načernalé kuličky, je to jisté. V takovém případě je nutné oschlé větvičky ostříhat a všechny rostliny ošetřit fungicidem. Túje snáší stříhání dobře a pokud budou zdravé, rychle dorostou nové výhonky.
Letní řez jabloní a švestek – do kdy?
Rád bych se zeptal jestli můžu v tuto dobu ještě provádět letní řez u jabloní a švestek. Žijeme na jižní Moravě a máme docela velké sady těchto stromů, stromy už jsou poměrně staré a nebyly vůbec udržované. A nevím jestli už není na prořezávání starého dřeva a vlků pozdě. Miroslav Holley
Letní řez se provádí od konce května do začátku září. Samozřejmě, že suché a poškozené větve lze odstranit i nyní. Mohly by se stát vstupní branou pro dřevokazné houby. Odříznout se musí až do zdravého dřeva a rána se pak musí ošetřit štěpařským voskem. Pokud potřebujete odstranit větve, které zahušťují korunu, počkejte až stromy odkvetou a pak je prořežte. Jabloně snáší prořezávání dobře, to u peckovin je to horší. Proto se peckoviny tolik neřežou, a když je to nutné, provádí se řez v době vegetace a rána se vhodně ošetří.
Fleky na listech javoru.Autor: Archiv ireceptar.cz
Zasílám fotografii mladého javoru, který jsme vysadili na jaře. Rád bych věděl, co způsobuje skvrny na listech, případně jak se toho zbavit. Jan Pecina
Jedná se o houbové onemocnění. Vyskytuje se běžně na javorech všude v přírodě. Je to ale spíš taková vada na kráse. Stromy to nezahubí. Chemická ochrana by se měla provádět v případě, že choroba zničí rostlinu, a nebo dojde k poškození úrody. To v tomto případě nehrozí. Chorobu omezí důkladné shrabání listí a jeho odstranění. Ovšem pokud jsou v okolí vzrostlé javory, s největší pravděpodobností se skvrny objeví i příští podzim.
Zahrádkářská poradna Vlastimila Šindeláře
Poradna Vlastimila ŠindelářeAutor: Archiv ireceptar.cz
Rady renomovaného zahradníka Vlastimila Šindeláře se pravidelně objevují na stránkách časopisu Receptář, ale také v řadě televizních pořadů. Osobně se s ním můžete setkat na výstavách, kterých se Receptář pravidelně účastní.
Jak položit dotaz do poradny? Využít můžete tento formulář nebo e-mail web@ireceptar.cz (do předmětu uveďte Poradna Vlastimila Šindeláře).