Uprostřed týdne nám Měsíc ukáže svou neviditelnou černou tvář – nastane novoluní, čas zklidnění, obnovy a nových začátků. Je ideální doba k opatřením, která podpoří zdraví a přirozenou rovnováhu zahrady.
V pondělí a v úterý putuje ubývající Měsíc znamením Panny. Živlem dne je země, energie je ženská a stimuluje především kořeny. Panna nám dává sílu a trpělivost, čehož můžete využít třeba při stavbě suché zídky nebo skalky. Mnohdy je třeba každý kámen několikrát otočit v ruce, než pro něj najdete to pravé umístění. Pečlivě a s citem uložené kameny vás však budou těšit dlouhá léta. Přes zimu si stavba sedne, na jaře ji osadíte (to platí především u větší skalky, do mezer v suché zídce je dobré vkládat sazeničky již při stavbě).
Ježci hledají úkryt v listíAutor: Shutterstock.com / Ondrej Prosicky
Novoluní na vahách
Od středy do pátku Měsíc prochází znamením Vodnáře, přičemž ve středu ubývá, ve čtvrtek nastává novoluní a v pátek začne opět pomaloučku přibývat. Den, který se k novu blíží a především pak novoluní samotné je dobou nových začátků, obrody a uzdravování. Je to ideální doba k opatřením, která podpoří zdraví zahrady. Zahradničení v souladu s lunárními cykly zároveň znamená zahradničení v souladu s přírodou. Lunární zahradník se snaží co nejvíce využít přírodní procesy, nastolit v zahradě rovnováhu, podporovat všechny přirozené pomocníky. Mnoho z nich – ježci, žáby, ještěrky, užovky, netopýři, slunéčka, čmeláci či škvoři – k přežití nutně potřebují bezpečné zimní úkryty. Opravdu se vyplatí jim nechat přístupný (a v zimě v klidu ponechaný) kompost, kupu listí překrytou klestím v koutě zahrady, a kupku kamení, pokud nemáte suchou zídku. Význam mají i trouchnivějící pařezy, ochranu skýtá mulč, netopýři mohou v zimě spát ve speciálních izolovaných budkách. Větší úklid zahrady nechejte až na jaro – samozřejmě, že například spadaná jablka napadená moniliózou je třeba posbírat, listy ořešáku napadené antraknózou pečlivě shrabat. Ale trvalky a trávy před zimou nestříhejte, suché části chrání jejich střed, a když je pokryje jinovatka, zahrada bude překrásná. Spolu s mulčem pak skýtají útočiště rozmanité zahradní žouželi, která nám tolik pomáhá (například slunéčka a škvoři lovem mšic).
Protože Měsíc prochází znamením Vah, je živlem dnů vzduch, energie je neutrální, mužská a stimuluje především kvetoucí rostliny. Ještě nyní zdobí zahradu jiřinky, turany, astry a další květy podzimu.
Jiřinky zdobí zahradu až do prvních mrazůAutor: Shutterstock.com / Hirundo
Víkend ve znamení Štíra
O víkendu prochází přibývající Měsíc znamením Štíra. Živlem dnů je voda, energie je aktivní, ženská a stimuluje především listy rostlin. Na záhonech můžete pečovat o pozdní listovou zeleninu – krátkodobý pokles teploty až teploty do -6°snese pekingské zelí, hlávková kapusta, salát i endivie, není proto třeba je sklízet předčasně. Chránit je můžete foliovým, tunýlkem nebo netkanou bílou textilií. Velmi užitečné je mulčování. Zatímco v létě chránila vrstva slámy, listí nebo trávy půdu především před vysycháním, nyní chrání kořeny rostlin proti změnám teplot a udržuje půdu déle vlahou. Svědčí také půdním mikroorganismům, které proměňují organickou hmotu na humus, základ zdravé a úrodné půdy. Mulčování nesvědčí jen zelenině, ale také okrasným trvalkám. Bohyšky, kapradiny a další rostliny okrasné listem, kterým se daří i ve stínu stromů, vás zbaví práce s hrabáním listí – pod stromy je jednoduše pohltí. Spadané listí jim v zimě poskytne přirozenou ochranu a na jaře se postupně rozloží, čímž rostliny pohnojí (v takovém záhoně také najdou útočiště přezimující slunéčka, škvoři a další malí pomocníci). Sestřih trvalek nechejte až na jaro – zásadní je to u okrasných trav, u kterých suché listy chrání střed rostliny. A v zimě alespoň nebude zahrada tak pustá.