„To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou!,“ zahlásil děda z Na samotě u lesa, ale všichni víme, že jdou. A nejen ty psí. Pokud si chcete barvitě představit jejich vývoj, podívejte se na některý z dílů známého hororu Vetřelec. Tvůrci se zjevně inspirovali vývojem blechy. Ale teď k tomu důležitějšímu: Jak se blech nejlépe zbavit?
Blech existuje několik druhů. Nejznámější je blecha obecná (Pulex irritans), ale existuje i blecha psí, kočičí, krysí, morová, slepičí a dokonce králičí. Všechny jsou si podobné. Blecha je bezkřídlý hmyz, dorůstá velikosti 2-4 mm, ze stran je silně zploštěná, oči má jednoduché, nebo dokonce chybí. Má ústní ústrojí bodavé a savé a není žádným tajemstvím, že její nohy vynikají ve skocích.
Našlapujete zlehka? Blechy to stejně pocítí
Larva blechyAutor: Wikipedia.org / Kalumet
A kde je ona slibovaná podobnost s Vetřelcem? Blecha prochází při svém vývoji dokonalou proměnou, a to za 3 až 6 týdnů. Larvy a nymfy se živí mikroby, prachem a podobně. Kukla může zůstat v klidu i několik měsíců. A nyní pozor: Dospělci se líhnou až při otřesech způsobených pohybem lidí či zvířat – podobně, jak to znáte z filmu. A jak dlouho žijí? To je těžká otázka, od tří měsíců do tří let. Horší však je, že vydrží hladovět až jeden rok. Bleší krvelačný jídelníček ale není to nejhorší. Tenhle hmyz totiž přenáší řadu chorob. Ostatně, pochybnou slávu blecha získala díky přenosu dýmějového moru, který decimoval ve středověku obyvatelstvo Evropy.
Kde se tu vzalo tolik blech?
„Ve své praxi se často setkávám se situací, že majitelé čtyřnohého kamaráda odjedou v létě z chalupy po výskytu blech a po několika týdnech nebo měsících, když se na chatu opět vrátí, volají vyděšeně, že po několika hodinách pobytu v obydlí jsou doslova obsypáni blechami,“ vypráví náš odborný konzultant Matěj Kollárik ze společnosti Elkill. Jak je to možné? „Vajíčka a larvy se vyvíjí mimo tělo hostitele, např. v jeho pelíšku, nebo na pohovce, závěsech, v kobercích, spárách mezi parketami… Za několik týdnů je připravená se vylíhnout z kukly hotová blecha, ale ta čeká na přítomnost hostitele. Když se začnete po prostoru pohybovat, způsobíte vibraci a dojde k vylíhnutí dospělých blech, které se na vás vrhnou ze všech stran.“
Samice blechy obecné. Nejstarší zástupci z řad blech jsou k vidění již v dobách jury, tedy před 165 miliony let. Autor: Wikipedia.org / Katja ZSM
Základem je prevence
Způsoby prevence blech jsou různé. Vždy je ale kombinujte s úklidem pelíšku. Autor: Shutterstock.com / rodimov
Jak si poradit s blechami? Jako u každého škůdce, i tady platí, že nejlepší i nejlevnější je prevence. Musíte pravidelně odblešovat svoje mazlíčky. Každému vyhovuje něco jiného. Někdo pravidelně koupe zvíře šamponem proti blechám, jiný aplikuje antiparazitikum ve formě Spot-on, někdo má raději obojky proti blechám. Každopádně je třeba také pravidelně čistit pelíšek, prát ložní prádlo na 60 °C, pakliže váš miláček někdy do vaší postele zavítá, a samozřejmě pravidelně vysávat a utírat prach, abyste případná vajíčka odstranili dřív, než ve svém vývoji pokročí. Pokud už problém s blechami nastane, máte několik možností. Už víme, že blechu v podstatě nejde vyhladovět. Ani mírný mráz v budově nebude fungovat.
Zvládnete to sami? Pokud máte trpělivost…
Existuje řada volně prodejných sprejů nebo postřiků proti blechám, kterými můžete
To je blecha psí, ta na člověka nejde…Autor: Shutterstock.com / agrofruti
vcelku úspěšně nad blechami zvítězit. Počítejte ale s tím, že tyto volně dostupné prostředky nemají téměř žádný reziduální účinek a bude nutné opakovat aplikaci velmi často. Na larvy většina volně prodejných přípravků příliš neúčinkuje a na vajíčka už vůbec ne. Pokud tedy není invaze blech masivní, lze hubení zvládnout vlastními silami, ale s trpělivostí doplněnou o pečlivý úklid.
Pokud je blech opravdu hodně, nebo nemáte nervy či chuť řešit problém svépomocí, přijde na řadu profesionální likvidace. Deratizační firmy mají k dispozici přípravky s dlouhou dobou reziduální účinnosti. Ta zajistí, že postupně vylíhnuté blechy po kontaktu s insekticidem hynou. Pocitově díky tomu problém odezní mnohem dříve, přesto někdy bývá potřeba i profesionální zásah zopakovat.
Úklid pro perfekcionistu
Před zásahem je třeba extrémně pečlivě vysát (včetně škvír, pod nábytkem i za ním), po vyluxování sáček vyměnit a plný odnést pryč z bytu, všude precizně utřít prach a maximum prádla včetně pelíšku vyprat alespoň na 60 °C. Po zásahu je třeba pravidelně vysávat a utírat prach, ale vyvarovat se intenzivního vytírání, aby se nesnížila účinnost postřiku. Počítejte s tím, že po aplikaci postřikem budete muset nechat byt alespoň 5 hodin zavřený a prázdný. Pokud chováte doma rybičky, před zásahem třeba akvárium zakryjte a vypněte filtraci. Po zaschnutí přípravků se můžete do obydlí zase vrátit.
Profíci v akci. Právě probíhá zásah proti blechám. Autor: Wikipedia.org / Eddau