Zahradničení podle Měsíce v druhém říjnovém týdnu: Od Býka po Lva

Měsíc ubývá, po úplňku přináší uklidnění. V pondělí nastane den sklizně, Blíženci nám pomohou pečovat o zdraví zahrady, s pomocí Raka připravíme zeleň ke spánku a Lev opět vybídne ke sklízení.

V pondělí prochází ubývající Měsíc znamením Býka. Živlem dne je země, energie je klidná, ženská a posiluje především kořeny rostlin. Za ubývajícího měsíce v Býku je ideální čas pro sklizeň a zpracování ovoce a zeleniny. Je na čase sklidit i zimní odrůdy jablek a hrušek. Měly by být zralé, ale očesané dříve, nežli přijdou první mrazy. Plody zimních odrůd, pokud jsou sklizené šetrně – bez otlučení – a správně uskladněné, mohou vydržet až do jara. Mnohé budou nejchutnější až na Vánoce a později. Plody, které se nepodařilo sklidit bez poškození, raději ihned zpracujeme – na křížaly, mošt, kompoty. V říjnu také pokračuje sklizeň dýní, vinné révy, lískových a vlašských ořechů. Pokud se chystáte vysazovat dřeviny, využijte vhodný den kořene bez ohledu na čerstvě ubývající měsíc, pokud je počasí přívětivé.

Krmítko je třeba zavěsit tak, aby se k němu nemohla dostat kočkaKrmítko je třeba zavěsit tak, aby se k němu nemohla dostat kočkaAutor: Shutterstock.com / Scharfsinn

Jemná péče o zahradu

V úterý a ve středu prochází ubývající Měsíc znamením Blíženců, živlem dne je vzduch, energie je neutrální, mužská a posiluje především květy rostlin.  Blíženci prohlubují pouto se zahradou, s živou půdou, rostlinami i zvířaty a uvolní naši empatii vůči nim. Je proto ideální čas přirozenou rovnováhu na zahradě tvořit. Dnes snadno vycítíte, zdali je na ní vše v pořádku a zdali mají i zvířecí pomocníci vše, co potřebují.  Ptáci potřebují budky a husté keře, ve kterých mohou hnízdit. Je také na čase vyvěsit krmítka, aby věděli, kam přijít, až nastanou zlé časy. Myslete nejen na vhodnou potravu (surová semínka a ořechy) ale i na udržování čistoty v krmítku, která je pro zdraví ptačích hostů důležitá. Mšicemi se živí i slunéčka a jejich larvy, pestřenky, zlatoočky a škvoři. Potřebují úkryty v silné vrstvě mulče nebo v kupce klacků a listí. S plži pomáhají žáby, ještěrky a ježci, kteří potřebují úkryt v kompostu, štědré kupě listí, pod suchou zídkou. Hraboše a hryzce loví nejen kočky, ale i sovy, užovky a lasičky. Užovky prospí zimu v kompostu nebo pod pařezem, lasičky oproti tomu zůstávají vzhůru a loví i v zimě – přes den se schovávají v suchých kůlnách, podobně jako rovněž nesmírně užitečné zlatoočky.   

V úterý navíc nastává přízemí čili perigeum, bod, kdy Země svůj Měsíc přitáhla nejblíže. Jeho vliv na rostliny proto může být až příliš silný, nepředvídatelný a vrtošivý. Lunární tradice doporučuje tento den ponechat rostliny i půdu odpočívat, vnímat zahradu, pozorovat a přemýšlet ovšem můžeme.

Zeleň se ukládá ke spánku

Ve čtvrtek a v pátek prochází ubývající Měsíc znamením Raka. Živlem dne je voda, energie je pasivní, ženská a posiluje především listy rostlin. Rak je velmi plodné znamení, které intenzivně podporuje růst listů. Sklízejte poslední salát, špenát, roketu. Usychající listy okrasných trav však nestříhejte – tuto péči nechejte, podobně jako u ostatních trvalek, na jaro. Listy chrání srdéčka rostlin a pomohou poskytnout úkryt i užitečné drobotině, jako jsou slunéčka či škvoři. Pozornost si zasluhují i všechny další trvalky s okrasnými listy, jako jsou bohyšky, bergénie, kapradiny, vodní a bahenní rostliny, okrasné trávy a bambusy, břečťan a přísavník, a také půdopokryvné rostliny. Prospěje jim mulčování   – chrání před změnami teplot i vysycháním, dodává humus a prospívá půdním mikroorganismům.

Ovoce sklidíme dříve, než přijdou první mrazyOvoce sklidíme dříve, než přijdou první mrazyAutor: Shutterstock.com / Yulia Grigoryeva

Víkend se hodí ke sklízení

O víkendu prochází ubývající Měsíc znamením Lva. Živlem dne je oheň, energie je dynamická, mužská a posiluje především plody rostlin. Ideální čas pro sběr a zpracování posledních plodů, které nám štědrá zahrada dává a které je třeba uklidit, než přijde mráz.

Ve Lvu je vhodné také plít, plevel se nebude snadno obnovovat – i na konci sezóny je pletí důležité, protože když nenecháte plevel vysemenit, budeme mít méně práce v dalším roce. Vypletou a kyprou půdu ihned překryjte mulčem – listím, posečenou trávou nebo slámou, která zabrání dalšímu růstu plevelů, vysychání a erozi a podporuje zdraví a úrodnost půdy.

Laisser un commentaire