Miroslav Štangl z Prahy se rozhodl, že si usnadní namáhavé hlazení štuku (tzv. filcování). Upravil hladicí desku a suchým zipem ji upnul do rovinné vibrační brusky. Tady je jeho návod a zkušenosti s využitím při štukování.
Příprava nářadí
Plstěnou hladicí desku nalepíme Chemoprenem na plastovou nosnou desku o síle 3–4 mm a o rozměrech asi o 10 mm menších, než má hladicí deska; lze použít i původní plstěné hladítko, ale odstraníme rukojeť.
Se zipem
Je-li unášeč brusky vybaven suchým zipem, nalepíme na nosnou desku hladítka jeho rubovou stranu, nejlépe oboustrannou lepicí páskou.
Takto upravené hladítko připneme k suchému zipu vibrační brusky.
Bez zipu
Levnější typy vibračních brusek bývají namísto suchého zipu vybaveny upínacími třmeny. Plánujeme-li rozsáhlejší štukatérské práce, přilepíme nosnou část hladicí desky k pryžovému povrchu unášeče brusky oboustrannou lepicí páskou.
bruska s uhcycením na suchý zipAutor: Archiv ireceptar.cz
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Místo brusky můžeme rovněž upravit hladítko: Na nosnou desku přinýtujeme nebo přilepíme pás koženky s volnými okraji, které pak upneme do třmenů brusky.
Jestliže hodláme funkci brusky často měnit, doporučuji přilepit na unášecí desku brusky lícovou stranu suchého zipu.
Taková úprava vibrační brusky zkvalitňuje i její prvotní funkci:
- Usnadňuje výměnu brusného papíru,
- umožňuje upnutí i jiných nástrojů − pokud je opatříme rubovou stranou suchého zipu.
uchycení hladítkaAutor: Archiv ireceptar.cz
Práce s hladítkem
Štuk hladíme při periodicky zapínané vibraci stejnými, ovšem výrazně pomalejšími pohyby a hlavně podstatně menší přítlačnou silou, než kdybychom použili hladítko bez vibrací.