Podzim v květinové zahradě může být stejně krásný a pestrý, jako zahrada na jaře anebo v létě. Chce to jediné: vybírat vzhledově atraktivní rostliny kvetoucí koncem léta a podzimu. Dnes vám představíme ty druhy, které možná nejsou tolik známé, ale jejich krása se plně projeví právě na podzim.
V jarním období, kdy většina z nás rostliny do svých zahrad nakupuje, mají podzimní krasavice jednu nevýhodu, nejsou totiž pohledově dostatečně atraktivní. Naopak v předposledním ročním období jejich kombinace zajistí dostatečnou pestrost podzimních záhonů a vnese do vaší zahrady tolik kýženou barevnost.
Sortiment na podzim vzhledově atraktivních rostlin je mnohem pestřejší, než několik druhů tradičních listopadek, jiřin a hvězdnic. Znáte třeba zápleváky, kakosty, gaury, zlatobýl anebo zavinutky, sápy či amsónie?
Vyzkoušejte odrůdy se schopností remontace
Plamenka (Phlox paniculata)Autor: Archiv ireceptar.cz
Remontace znamená opakované kvetení. A právě této schopnosti můžeme docílit u mnoha zahradních trvalek. U některých rostlin dochází k samovolné remontaci. To znamená, že není nutné je sestřihovat, aby opakovaly kvetení. K takovým patří například šanta hroznovitá a částečně i hajní šalvěje. Sestřihnutím odkvetlých květů naopak pomůžeme znovu vykvést rozrazilům dlouholistým, stračkám a šalvějím hajním. S podmínkou včasného odstranění prvních odkvetlých květů ještě v průběhu července pak znovu vykvétají ještě v září některé časnější odrůdy plaménků (Phlox paniculata) a zápleváků (Helenium).
Zvolte gaury, sporýše nebo luhovnice – neuděláte chybu
Svíčkovec (Gaura).Autor: Shutterstock.com / maratr
Gaury neboli svíčkovce (Gaura lindheimeri) dokážou kvést od začátku léta až do prvních mrazů. Rozhodně by tedy bylo škoda, nemít je na své zahradě. Jsou to velmi odolné trvalky vhodné pro výsadbu do prérijních záhonů. Rostou trsovitě a kvetou bíle nebo růžově.
Sporýš klasnatýAutor: Shutterstock.com / JSOBHATIS16899
Sporýš klasnatý (Verbena bonariensis) kvete od července až do podzimu. Celou dobu jeho poutavé fialové květy lákají množství hmyzu. Je to trvalka, která miluje propustnou mírně suchou půdu.
Luhovnice pozdníAutor: Shutterstock.com / Bildagentur Zoonar GmbH
Čistě bíle na vašich záhonech vykvete na podzim luhovnice pozdní (Leucanthemella serotina). Svým květem nápadně připomíná kopretinu. Kvete od září do října a dává přednost mírně vlhkým, nikoli ale zavodněným půdám.
AmsonieAutor: Shutterstock.com / Ilona5555
Květy modré barvy vaší zahradě na podzim dodají amsonie. Patří k dlouhověkým trvalkám, proto se z jejich krásy budete moci těšit spoustu let. Amsonia tabernaemontana ‘Blue Star‘ kvete v září a říjnu. Amsonie jsou vhodné pro výsadbu na slunná i polostinná místa.
Odrůdy se zajímavě zbarvenými listy
Hosta First frostAutor: Archiv ireceptar.cz
Zajímavé podzimní zbarvení listů je u trvalek v podzimní zahradě značně nedoceněný. Zakomponujete-li následující rostliny do svých zahradních květinových výsadeb, dodáte jim zcela nový rozměr.
K rostlinám, které mohou výrazně ovlivnit barevný efekt na vaší podzimní zahradě, patří amsónie (Amsonia) se žlutou až jasně oranžovou barvou listů, rozrazilovec (Veronicastrum) a bohyška (Hosta) se žlutě zbarvenými listy. Červenou barvu listů vám nabídne ceratostigma (Cerastostigma plumbaginoides), kakost (Geranium wlassovianum). A nakonec se dostáváme k hnědozlatavé barvě listů u čechrav (Astilbe).
A co třeba vytrvalé okrasné trávy?
Nevynechejte v zahradě ani okrasné trávy. Propůjčí vaší zahradě spoustu hezkých barev díky změně barvy olistění, ale zdobí záhony nejen na podzim, ale i v zimě svým různorodým květenstvím. Vysazujte trvalé okrasné trávy, jako jsou dochan (Pennisetum alopecuroides), proso prutnaté (Panicum virgatum) anebo dobře známá ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis).
Mezi nižší, barvy měnící vytrvalé trávy patří plně mrazuvzdorný bezkolenec modrý (Molinia caerulea). Tmavé červenohnědé květní laty se začnou ukazovat v srpnu a v průběhu podzimu zčernají. Celé rostliny mění na podzim barvu ze žluté na červenou a až později hnědnou.
Dobrý výběr rostlin a jejich vhodné kombinace vám zajistí celoročně krásnou zahradu Autor: Archiv ireceptar.cz
Rostliny se zajímavým habitem po odkvětu
Shorakvět (Liatris), řebříček tužebníkový (Achillea filipendulina), sápa Russelova (Phlomis russeliana), zavinutky (Monardy) anebo třapatky zářivé (Rudbeckia fulgida), třapatkovky (Echinacea) jsou klasickým případem rostlin, které nemusí být po odkvětu ihned odstraněny ze zahrady. Jejich suché anebo i odumřelé části zůstávají v záhonech proto, že podoba jejich suchých stonků či plodenství zdobí záhony i po celou zimu. Zkuste je tedy letos na svých záhonech ponechat, abyste ocenili jejich krásu například v podzimní mlze anebo v zimním mrazivém dni.
Oranžová dýně – typická ukázka podzimu na našich zahradách Autor: Shutterstock.com / NicO_l
Dnes jsme se sice zaměřili na trvalky kvetoucí na podzim, ale zapomínat byste něměli ani na keře a stromy, dřeviny, které jsou tou největší zárukou, že se vaše podzimní zahrada promění v jednu velkou barevnou paletu.