Bylinkám to ve svahu sluší. Pokud máte rovnou zahradu, spirála ji oživí a ušetří místo, neboť na rovinu by se tolik rostlin nevešlo. Jak ji postavit, aby zahradu zdobila po mnoho let?
Spirálu můžete postavit z cihel, což je rychlejší a snazší. Cihlová spirála bude vypadat ladně především tam, kde jsou zároveň položeny cihlové cestičky, nebo na dohled stojí cihlové stavby a zídky. Cihlami můžete také ohraničit vyvýšené záhony. Když časem zvětrávají a drolí se, rostlinám to nijak nevadí – naopak využijí do půdy uvolněné minerály. I mulč z cihlové drti je pohledný i prospěšný. Zídka z kamenů vyžaduje více času a trpělivosti. Každý kámen je jiný a vyplatí se ho pečlivě vybírat a otáčet, aby dobře zapadl na svoje místo. Výsledná stavba má však jedinečné kouzlo. Bylinkám se ve spirále daří, protože cihly i kameny akumulují teplo. Tvar spirály v sobě ukrývá harmonii a pohled na něj uklidňuje i inspiruje.
Jak při stavbě postupovat?
Nejpříhodnější je spirálu postavit jako stočenou a ke středu se zvyšující suchou zídku.
- Půdorys můžeme vyznačit šňůrou, upevněnou ve středu budoucí spirály. Kruh může mít průměr 3 m, přičemž střed spirály bude vysoký 1,5 m. Menší spirála, než o průměru 2 m a výšce 1 m, se nebude dobře osazovat ani vypadat.
- Z půdorysu odstraníme drny a vrstvu úrodné půdy. Položíme ve tvaru spirály základní vrstvu cihel nebo kamenů – ta bude určovat budoucí tvar. Kameny pokládáme vždy s vrchní ploškou mírně skloněnou ke středu spirály, u cihel sklon vytvoříme jen nepatrně.
- Základ vyplníme zeminou smísenou s pískem a jemným štěrkem a položíme další řadu cihel nebo kamenů, ale začneme o kousek dále od okraje. Pro dokonalý vzhled na kraje vybíráme kameny se šikmou hranou, takže bude spirála pozvolna stoupat.
- Průběžně doplňujeme zeminu smísenou s pískem, která zajistí stabilitu.
Osazená bylinková spirála z kamenůAutor: Shutterstock.com / Marian Klerx
Do spodních vrstev středu spirály můžeme uložit i méně kvalitní půdu, nebo dokonce zbytky suti, které poslouží jako drenáž. Jako poslední vrstvu přidáme naopak kyprou, humózní půdu nebo kompost. Protože spirála nabízí různorodá stanoviště, na vršku sušší a u paty vlhčí, můžeme tyto rozdíly ještě podpořit výběrem substrátu. Do spodních partií se hodí přimíchat více hlinité půdy a jílu, do horních naopak písku a drobného štěrku.
Osazení bylinkami
Na vršek spirály sázíme suchomilné bylinky, které milují slunce a jsou odolné vůči mrazu (levandule, šalvěj, tymián, mrazuvzdorná rozmarýna). V závětří paty se bude dařit na vymrznutí choulostivějším druhům, je zde také přirozeně více vláhy, kterou ocení máta, meduňka či petržel. Stejně jako u běžných suchých zídek, drobné bylinky, jako jsou poléhavé drobnolisté mateřídoušky, můžeme sázet i mezi kameny, do škvír ve stěnách.