Kolik investovat do řetězové pily

Kdo topí dřevem, stará se o vzrostlý sad nebo z kulatiny, fošen či trámů buduje různé přístřešky, ploty a ohrady, neobejde se bez řetězové pily. Kterou koupit: elektrickou, nebo benzínovou?

Jak řetězová pila funguje? Motor pohání přes ozubenou rohatku tzv. nekonečný řetěz opatřený na vnější straně řeznými zuby. Vnitřní obvod řetězu lemují výběžky, které se pohybují v úzkém žlábku řezací lišty. Aby se lišta nepřehřála, musí být řetěz neustále mazán.

Současné pily jsou standardně vybaveny automatickým mazáním řetězu a lišty. Důležitým ochranným prvkem je ozubený doraz, který se zabodne do řezaného materiálu a zabraňuje vtahování pily do materiálu. Pily bývají opatřeny obloukovým držadlem, umožňujícím vodorovný řez.

motorová pilamotorová pilaAutor: Archiv ireceptar.cz

Kde nakupovat a za kolik

Řetězová pila je poměrně komplikovaný stroj, který je při práci značně zatěžován. Proto bychom měli dávat přednost značkovému zboží zakoupenému v autorizované prodejně s vyškolenými prodejci, kteří pilu vybalí, smontují, poradí vhodné pohonné hmoty a oleje, nastartují ji a vysvětlí základní pravidla bezpečné obsluhy. U renomovaných prodejců nakoupíme i příslušenství nebo originální náhradní díly a případné poruchy odborně opraví firemní servisní technik.

Neznačkové pily s elektrickým pohonem pořídíme do dvou tisícovek, nejdražší benzinové pro profesionální práci až za několik desítek tisíc korun.

Elektromotor zvládne snazší řezání

Elektrické řetězové pily se snadno ovládají i čistí, mají nízkou hmotnost, menší vibrace a levný provoz. Pracují bez spalin a jsou málo hlučné. Hodí se pro práci v uzavřených prostorech, zejména na řezání polen do krbu či krbových kamen nebo při tesařských pracích.

Elektrické řetězové pily se snadno ovládají i čistíElektrické řetězové pily se snadno ovládají i čistíAutor: Archiv ireceptar.cz

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Na uživatelský komfort má také zásadní vliv

  • vyvážení pily
  • tvarování obou rukojetí
  • dostupnost všech ovládacích prvků

 

Volíme raději pilu s větším příkonem, alespoň 1500 W až 1800 W. Délka lišty by měla odpovídat charakteru vykonávané práce. Obvyklé jsou délky 300, 350 nebo 400 mm.

U elektrických pil rozeznáváme kategorie hobby a profi, které se příliš neliší konstrukcí a výkonovými parametry, ale spíše kvalitou provedení. Elektrické profi pily mají ve své nabídce především renomované firmy.

Rozběh motoru bývá omezen elektronikou, která tlumí proudový náraz při startu motoru a zabraňuje přepálení pojistek nebo vypínání jističů. Modely s delšími lištami mají ochranu proti přetížení motoru.

Nevýhodou elektrických pil je nutnost připojit je k elektrické síti kabelem, který při práci často vadí. Jeho délka by neměla přesáhnout 50 metrů – delší kabel se nadměrně zahřívá a rovněž výrazně snižuje napětí.

Akumulátorové pily kabel nepotřebují a jsou tedy ideální pro drobnější práce v ovocnářství, v zemědělství, v lesnictví nebo v zahradnictví. Jejich akumulátory je však nutné po určité době práce dobíjet a poskytují pouze omezený výkon – jsou schopny „utáhnout“ řetěz pouze na krátké liště (např. 150 mm).

motorová pilamotorová pilaAutor: Archiv ireceptar.cz

Předností spalovacího motoru je výkon  

Benzinové pily jsou nezávislé na elektrické síti, vynikají vysokým výkonem a točivým momentem. Mají vynikající akceleraci a dobře řežou i při záběru celé lišty.

Nevýhodou jsou spaliny z benzinového motoru, hlučnost, do jisté míry i složitější konstrukce a vyšší poruchovost, horší ovladatelnost, dražší provoz a náročnější údržba. Nehodí se pro práci v uzavřených prostorech 

Ovšem při těžbě a zpracování dřeva v lese nemají konkurenci. Dobře se uplatní na zahradě při kácení stromů, jejich prořezávání či při odvětvování poražených kmenů. Podle výkonu se tyto pily dají rozdělit do tří kategorií:

Třída hobby

Zahrnuje pily konstruované pouze pro občasné použití. Délka lišty se pohybuje mezi 300 až 400 mm a objem motoru zpravidla nepřesahuje 40 cm3.

Farmářské pily

Jsou určeny pro větší zátěž. Lze použít až 500 mm dlouhou lištu a objem motoru se pohybuje v rozmezí od 40 do cca 50 cm3.

Profesionální pily

Jsou určeny pro každodenní několikahodinovou zátěž. Délka lišty bývá od 500 do 1200 mm a řetěz pohánějí kvalitní motory o objemu od 50 do 95 cm3.

Výrobci současných řetězových pil se snaží ulehčit uživateli práci pomocí moderních konstrukčních prvků . Především je to kvalitní antivibrační systém, který odděluje rukojeť od motoru, lišty a řetězu a snižuje tak únavu obsluhy při déletrvajícím řezání.

motorová pilamotorová pilaAutor: Archiv ireceptar.cz

Moderní pily jsou vybaveny odstředivým čištěním nasávaného vzduchu, které prodlužuje intervaly údržby. Kombinované ovládání sytiče a stop spínače zase prodlužuje životnost strojů. Regulovatelné olejové čerpadlo umí přerušit mazání řetězu při volnoběžných otáčkách, kdy se řetěz zastaví.

Vývojem prošel i napínač řetězu, který se objevuje na boku pily tak, aby byl snadno přístupný. Start benzinových pil usnadňuje dekompresní ventil.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

 

Solidní řetězové pily mají také

brzdu řetězu při zpětném vrhu (vzniká, když řetěz narazí horním koncem lišty na jinou překážku nebo při sevření vodicí lišty v řezu),

zachycovač přetrženého řetězu,

kryt pravé ruky a pojistku plynu

Rozdíl mezi hmotností elektrických a benzinových pil se snižuje. Elektrické pily váží od 3,5 do 4,6 kg a výkonově srovnatelné benzinové pily od 4,1 do 4,7 kg.

Pila je nejnebezpečnějším kutilským strojem. Vyžaduje důsledné dodržování zásad bezpečné obsluhy a používání vhodných ochranných pomůcek, jako je přilba s obličejovým štítem, chránič sluchu, rukavice, pevné boty a případně i speciální protipořezové oblečení, které při kontaktu dokáže řetěz zastavit.

Pavel Kmoch

Laisser un commentaire