Současné tmelicí materiály dlouho vydrží a dobře se s nimi pracuje. Široké uplatnění nacházejí ve stavebnictví, jsou osvědčenou pomůckou kutilů, usnadňují opravy. Je však dobré vědět, nač který druh tmelu použít.
Některé tmely se hodí do vlhkého prostředí koupelen, jiné zastaví déšť pronikající poškozenou střešní krytinou, další spojí skla akvária či zacelí prasklinu v kamnech.
Polyuretanové pěny zase utěsní a vyplní prostory kolem oken či vodovodního potrubí. Velice účinná jsou i lepidla, která mají po vytvrzení podobné vlastnosti jako tmely.
Lepidlo na obkládačky
Je určeno pro lepení obkladů a dlažeb na veškeré podklady včetně umakartu, sádrokartonu, dřevotřískových a cementotřískových desek, na odmaštěné kovové podklady či k lepení nových obkladů na staré (obklad na obklad). Po vytvrzení je lepidlo elastické a vodě odolné.
lepení dlaždicAutor: Archiv ireceptar.cz
Akrylátový tmel
Slouží k pružnému vyspravení prasklin a malých děr na omítkách – lze jej přetřít malířským nátěrem. Dá se použít i k lepení lišt na zeď a k začištění nerovnosti zdí u rovných okrajů lišt apod.
Stavbařský tmel
Má podobné použití jako akrylátový tmel. Je odolný vůči povětrnostním vlivům a tedy určen pro tmelení spár v omítkách a fasádách.
Silikonový tmel univerzální
Lze jím utěsnit spáry v koupelnách a v kuchyních proti nežádoucímu průniku vody, ale také přilepit zrcadlo na lamino desku, je vhodný i pro sklenářské práce. Po zaschnutí zůstává elastický. Vyrábí se v několika barevných provedeních, ale nelze ho přetírat barvou.
silikonový tmelAutor: Archiv ireceptar.cz
Silikonový tmel sanitární
Je odolný vůči plísním a je tedy vhodný pro spárování přechodů a mezer mezi vanou, sprchovou vaničkou, umyvadlem, záchodem či dřezem a keramickým obkladem či kuchyňskou linkou – zkrátka na místech hojně smáčených vodou a všude tam, kde se voda drží dlouho. Po zaschnutí zůstává elastický. Vyrábí se v několika barevných provedeních a rovněž ho nelze přetírat barvou.
Akvaristické lepidlo
V podstatě jde o silikonový tmel s vynikající přilnavostí ke sklu a s vysokou pevností spoje. Lepidlo je po vytvrzení trvale elastické. Je určeno k lepení skleněných akvárií, terárií a dalších skleněných konstrukcí.
Truhlářský tmel
Je určen k tmelení a estetické úpravě spojů dřevěných oken a dveří, spár kolem parapetů a prahů, k tmelení obvodových lišt, parketových a plovoucích podlah. Po úplném vytvrzení je odolný vůči vodě a plísním, je průhledný a lze jej přetírat běžnými nátěrovými hmotami, navíc je dobře přilnavý na dřevo a savé podklady.
truhlářský tmelAutor: Archiv ireceptar.cz
Tmely na opravu parket a plovoucích podlah
S těmito tmely opravíte spoje mezi dřevěnými parketami a zatmelíte spáry mezi obvodovými lištami a dřevěnými podlahami. Tmel po zaschnutí zůstává pružný, vodě odolný a lze jej přetřít lakem. Po vytvrzení ho můžete brousit smirkovým papírem. Dodává se v barevných odstínech dřeva.
Kamnářský tmel
Odolává vysokým teplotám až do 1200 °C. Po vytvrzení je tvrdá spárovací hmota černé barvy určena k tmelení spojů kamen, krbů, pecí a topných systémů či k utěsňování spojů a otvorů v místech vystavených vysokým teplotám.
Střešní tmel
Je možné s ním pracovat i za deště. Přilne k většině materiálů, nestéká a je určen k opravě spár, mezer a dalších střešních netěsností.
Polyuretanové pěny
Jednosložkové montážní polyuretanové (PU) pěny jsou vysoce rozpínavé, snadno se vstřikují trubičkovým aplikátorem nebo při profesionální práci speciální pistolí. Používají se při montáži rámů oken a dveří, vyplňování dutin a různých stavebních prostupů potrubí, kabelů a podobně, a to především v interiérech.
montážní pěnaAutor: Archiv ireceptar.cz
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Pěnu lze velmi dobře zakrýt omítkou. To je ostatně třeba, protože povrch vytvrzeného tmelu vystavený slunečním paprskům se po několika měsících začíná drolit.
Na trhu jsou i polyuretanové pěny zimní, s nimiž lze pracovat i při teplotách pod bodem mrazu až do -10 °C, nebo pěny málo roztažné, které jsou vhodné tam, kde je nežádoucí deformace vlivem velké roztažnosti klasické pěny – například k montáži obložkových zárubní, k lepení parapetů a podobně.
Studnařská montážní pěna
Jednosložkový tmel s trubičkovým aplikátorem je po vytvrzení vodotěsný a může přijít do přímého styku s pitnou vodou a potravinami. Je určen k vyplňování dutin okolo potrubí, utěsňování stěnových prostupů, pro vodotěsné výplně.
Čistič pěny
K práci s polyuretanovými pěnovými tmely je vhodné pořídit čistič, který je speciálně určen k odstraňování nevytvrzeného materiálu. Vytvrzenou pěnu lze odstranit pouze mechanicky.
Montážní kontaktní lepidlo, tzv. tekuté hřebíky
Nahrazuje hřebíky či vruty a šrouby při upevňování podlahových a soklových lišt, parapetů, dřevěných schodnic, prahů apod. na veškeré porézní i neporézní materiály. Má vysokou počáteční lepicí sílu, lze jím připevnit materiál i ve svislé poloze, aniž by bylo třeba lepený prvek fixovat.
„Tekuté“ hřebíky lze použít i na nerovných podkladech. Po vytvrzení je lepidlo vodě odolné. Pozor však při lepení desek, obkladů a lišt z polystyrenu. Je třeba se na reakci lepidla s polystyrenem, předem informovat popřípadě lepidlo vyzkoušet na vzorku polystyrenu.