Měsíc přibývá, na své pouti k úplňku projde v tomto týdnu znamením Štíra, Střelce, Kozoroha a Vodnáře. Jak při péči o zahradu využít dny zasvěcené vodě a listům, ohni a plodům, květinám a vzduchu?
V pondělí prochází přibývající Měsíc znamením Štíra. Už se blíží k druhé čtvrti své pouti a jeho síla, působící především na nadzemní části rostlin, se bude na cestě k úplňku projevovat stále silněji. Živlem dne je voda, energie je aktivní, ženská a stimuluje především listy rostlin. Vše zelené ocení důkladnou zálivku, pokud tak neučiní déšť. Listová zelenina bude díky závlaze šťavnatá a lahodná. Ideální je voda dešťová, odstátá. Vláhu šetří zálivka ranní či večerní, kdy nám vodu neubírá okamžitý odpar, a také mulčování, které půdu chrání před vysycháním.
Babí léto je sladkéAutor: Shutterstock.com / Yotka
Čas sklizně
Od úterý do čtvrtka prochází přibývající Měsíc znamením Střelce. Živlem dne je oheň, energie je aktivní mužská a stimuluje především plody rostlin. Sklizeň ovoce i plodové zeleniny je v plném proudu. Na setí rostlin, které pěstujeme pro plody, je v srpnu obvykle již pozdě – výjimkou jsou keřové fazolky a hrášek, které ještě za příznivého podzimu mohou přinést uspokojivou sklizeň (neboť se záměrně sklízejí nedozrálé). Pokud ještě chcete záhony osít pozdní zeleninou kořenovou či listovou, nebo užitečným zeleným hnojením, využijte příznivého vlivu stoupajícího měsíce nehledě na znamení, kterým prochází.
Návrat ke kořenům
V pátek a v sobotu prochází přibývající Měsíc znamením Kozoroha. Živlem dne je země, energie je ženská a stimuluje především kořeny rostlin. Spolu s blížícím se úplňkem je ideální čas pro výsev kořenové zeleniny. Do zimy ještě stihnou vyrůst otužilé ředkvičky, na příští rok můžete zasít černý kořen. Kozoroh je chladné a zároveň plodné znamení, ideální pro práci s půdou. Vybízí k její kultivaci a zúrodňování organickými hnojivy, na podzim především kompostem, kterým můžete záhony zároveň mulčovat. Alternativou je vysetí zeleného hnojení. Rostliny, rozsazené nebo nařízkované v tento den, snáze zakoření – můžete toho využít u okrasných i užitkových keřů, trvalek, bylinek, balkónových, přenosných i pokojových rostlin. Do poloviny září stále ještě můžeme zakládat nové záhony jahod ze zakořeněných dceřiných sazenic.
Ředkvičky rostou rychle, zasít je můžete i počátkem záříAutor: Shutterstock.com / FotoDuets
Nedělní péče o květiny
V neděli prochází přibývající Měsíc znamením Vodnáře. Živlem dne je vzduch, energie je neutrální, mužská a stimuluje především květy rostlin. Kvetení letniček podpoříte a prodloužíte přihnojením, trvalky však už raději nehnojte, aby se chystaly na zimu. Kvetení podporují například generacemi ověřené zkvašené slepičince. Nejlepší je trus, který pochází od spokojeně žijících, tedy na čerstvém vzduchu běhajících slepic. (Tekutý přípravek ze slepičinců můžete i zakoupit). Nerozpuštěné zbytky jsou ideální přísadou do kompostu. Organické hnojení, kromě toho, že prospívá rostlinám, vyživuje také půdu – tak, aby byla i v budoucnu zdravá a plodná. Pokud budete odstraňovat již uvadlé květy, rostliny tak přimějete k nasazování dalších – tvorbou semen se zbytečně vysilují, takže nechat je dozrávat má smysl jen v případě, že je hodláte sklízet. Uschovat si semínka na příští rok se však vyplatí – sklízejte je za slunného suchého počasí, nechejte na vzdušném místě ještě dokonale proschnout a uložte na suché místo se stálou teplotou (ideálně chladné, vydrží i v teple, pokud jsou v suchu). Nesbírejte však semínka F1 hybridů, jejichž potomstvo se může od rodičů nepředvídatelně lišit.