Klíč k příští úrodě: odhalte choroby broskvoní a meruněk

Nejen sucho, ale i choroby se výrazně odrazí na množství a kvalitě úrody meruněk a broskví. Deformují plísně listy nebo dokonce i květy vašich ovocných stromů a vy nevíte, jak zakročit? Trápí-li vás některý z problémů spojený s chorobami broskvoní a meruněk, přinášíme vám jejich možná řešení. 

Meruňky v květu překvapil pozdní sníh .Meruňky v květu překvapil pozdní sníh .Autor: Shutterstock.com / Elena Dijour

Napadení rostlin škůdci a chorobami vzniká často v přímém důsledku poškození rostlin. Mnohé případy jako nedostatečná květenství, nezdravé plody či hnědnutí listů musíme hledat v nesprávné péči nebo špatně zvoleném místě pro pěstování jednotlivých druhů ovocných stromů.

Většina druhů potřebuje pro zdárný růst a uspokojivou úrodu slunné místo a vyhovující půdu. V případech meruněk a broskvoní mohou za problémy stát i nevhodná nadmořská výška anebo špatně zvolená odrůda s nízkou odolností. Tentokrát se ale zaměříme na nejčastější zdravotní problémy těchto dvou oblíbených druhů peckovin.

Broskvoně často trápí kadeřavost.Broskvoně často trápí kadeřavost.Autor: Shutterstock.com / Nataliia Zhekova

Hnědnutí listů meruňky

Jedná se o poměrně časté onemocnění, jehož příčinou je houba Apiognomonia erythrostoma. Způsobuje nejdříve žluté skvrny na listech, které později zhnědnou. Následně se listy meruňky stáčejí a předčasně opadávají. V některých případech se vyskytnou skvrny také na řapících listů, na letorostech anebo i na plodech. Za ideální ochranu je považována vyrovnaná výživa stromů, dostatečná vzdušnost nejen u koruny stromu, ale i v celé výsadbě, výběr vhodného stanoviště a dobrá péče. Napadené listy musí být co nejdříve likvidovány. První aplikaci doporučovaných přípravků jako jsou Dithane M 45, nebo Baycor 25 WP či Syllit 400 SC provedeme 2 – 3 týdny po odkvětu. Další aplikaci pak provádíme v intervalech jednoho až dvou týdnů.   

Moniliová hniloba

Houby Monilinia laxa a Monilinia fructigena jsou příčinou vzniku tohoto onemocnění, na které nás upozorní hnědá hniloba, která je doprovázena tvorbou světlých polštářků s koncentrickým umístěním. Skvělou prevencí je výběr odrůd odolnějších k praskání. Bohužel náchylné k tomuto houbovému onemocnění jsou hlavně nektarinky. Dále je nutná likvidace napadených větví i plodů. Neméně důležitá je důsledná ochrana proti škůdcům plodů. Meruňky ošetřujeme přípravkem Baycor 25 WP, broskve přípravky Talent, Teldor 500 SC, Sporgon 50 WP anebo Horizon 250 EW. 

moniliová hniloba meruňekMoniliová hniloba meruněk.Autor: Archiv ireceptar.cz

Moniliová spála

Stejné druhy hub jako v případě moniliové hniloby mohou způsobovat na broskvoních a meruňkách i moniliovou spálu. Ta se projevuje odumíráním konců letorostů, hnědnutím květů a klejotokem. Nejúčinnější ochranou je přísná likvidace všech napadených větviček i plodů. Na začátku kvetení a následně také při dokvétání je třeba aplikovat některý z přípravků Talent, Teldor 500 SC, Sporgon 50 WP, Horizon 250 EW nebo Baycor 25 WP.

Virová šarka meruněk a broskvoní

Zdravé stromy rodí zdravé plody.Zdravé stromy rodí zdravé plody.Autor: Shutterstock.com / RomeoLu

Příčinou onemocnění zvaného také někdy neštovice je virus Plum pox virus (PPV), který se projevuje difuzními skvrnami na listech i plodech. Na peckách meruněk způsobuje světlé, dobře znatelné kroužky. Nejlepší ochranou je zdravá sadba. Doporučuje se pěstovat odolnější druhy broskvoní, jako jsou ‘ Envoy‘ nebo ‘Favorita Morettioni‘ a meruněk ‘Betinka‘, ‘Harcot‘ nebo ‘Harlayne‘. 

Rakovinné odumírání větví peckovin

Kromě virového a houbového původu mohou mít nemoci meruněk a broskví také bakteriální původ. A právě to je případ korové nekrózy jinak také rakovinného odumírání větví peckovin. Původcem je bakterie Pseudomonas syringae a houby Valsa leucostoma. Příznaky tohoto onemocnění jsou nepřehlédnutelné. Na větvích i kmeni jsou propadlé skvrny v kůře. Jsou nekrotické a velké. V tomto případě platí hlavně preventivní opatření – nepěstovat stromy ve studených a vlhkých půdách ani polohách a dbát na dodržování správných termínů a způsobů řezu. V mimovegetační době můžeme meruňky ošetřovat přípravky Champion 50WP, Kocide 2000 anebo Kuprikol 50.   

Zralé a zdravé plody meruněk.Zralé a zdravé plody meruněk.Autor: Shutterstock.com / Lunov Mykola

Rozštěp plodů a pecek

Mšice na broskvoni.Mšice na broskvoni.Autor: Shutterstock.com / Ishtvan Rishko

Chladné počasí, nedostatek boru, pěstování raných odrůd anebo provedený hluboký řez, to všechno mohou být příčiny vzniku rozštěpu plodů a pecek.

Vzhledem k tomu, že náš výčet onemocnění broskvoní a meruněk není ještě zdaleka kompletní, doporučujeme vám k přečtení další články z rubriky choroby a škůdci peckovin.

Laisser un commentaire