Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.
V červenci a srpnu je nejvhodnější doba pro výsadbu nových sazenic – do zimy stihnou zesílit, neohrozí je mrazy a v příštím roce již budou bohatě plodit.
Na šlahounech matečné rostliny vznikne mnoho dceřinných jahodníkůAutor: Shutterstock.com / Volodymyr Nikitenko
Sadbu jahod můžete zakoupit a vyzkoušet nové odrůdy. Lze však také využít dceřiné odnože jahodníků stávajících. Jahody (kromě stáleplodících tzv. měsíčních jahůdek) se hojně vegetativně rozmnožují zakořeňujícími plazivými výhony – „šlahouny“. Vybírejte pouze zdravé a dobře plodící matečné rostliny, které daly vznik rovněž vitálnímu potomstvu (dceřinné rostliny jsou geneticky identické s matečnou). Dobře vyvinuté sazenice je třeba od matečných rostlin odebrat již dobře zakořeněné, s celým kořenovým balem. Nejméně přesazením utrpí ráno či večer, nebo za podmračeného počasí.
Předpěstování jahodníků
Dceřinné rostliny můžete nechat zakořenit v květináčíchAutor: Shutterstock.com / Rudenko Alla
Výsadbu nových záhonů si usnadníte, pokud pod nově rostoucí sazenice, které ještě nezakořenily, vložíte širší květináč či kelímek s lehkým substrátem a zatížíte kamenem či uchytíte očkem. Do pár týdnů sazenice připravené k přesazení – stačí je pouze odstřihnout od matečné rostliny.