Příjemné jarní počasí usnadňuje lakování a obnovu nátěrů zahradních staveb, dřevěného nábytku a nejrůznějšího příslušenství užitkových, odpočinkových či dětských zákoutí. Prodlužte jejich životnost správným nátěrem!
Některé malé zahradní stavby, včetně těch od profesionálních výrobců, jsou uzpůsobeny k přemisťování. Takové stavby nebo jejich podstatné části je pak možné před zimou snadno uložit do kůlny nebo pod přístřešek a uchránit je před nepříznivými vlivy zimního počasí.
Předsezónní údržba těchto staveb je pak snazší a jednodušší. Mnohdy postačí jejich očištění a omytí, případně lokální oprava poškozeného laku, což není na provedení ani na spotřebu nátěrových hmot nijak náročné.
Velká část malých zahradních staveb, přístaveb a venkovního příslušenství je však nepřenosná. Jedná se především o zahradní domky, pergoly, altány, dřevěné přístřešky a kůlny.
HoupačkaAutor: Archiv ireceptar.cz
Míra údržby, kterou vyžadují, dost záleží na tom, z jakého materiálu jsou postaveny. V převážné míře se jedná o dřevěné objekty. Přečtěte si základní rady pro natírání dřeva v exteriéru.
Desatero dobrých rad
Životnost zahradních staveb mohou zkrátit dešťové srážky i sluneční záření a ultrafialové paprsky. Správný a včasný nátěr dřevo ochrání a životnost staveb prodlouží.
- Nové dřevo natíráme vždy včas, aby ještě před nátěrem nebylo napadeno dřevokaznými houbami a dřevokazným hmyzem, jako jsou tesaříci krovoví, červotoči, pylořitky apod.). Chemické prostředky na ochranu dřeva používáme v množství určeném výrobcem a jen v případě, nepostačují-li ostatní ochranná opatření proti škůdcům.
-
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Detailní návody, lakýrnické tipy a doporučení najdete v elektronické publikaci Natíráme
Ve venkovním prostředí natíráme barvy nejméně ve třech vrstvách.
- Zvláštní pozornost věnujeme kvalitě penetrace. Teprve po řádném ošetření dřeva vhodným napouštědlem může následovat konečný nátěr ochranným prostředkem proti vlivům povětrnosti.
- Barvy nenanášíme na zašedlé, zdegenerované dřevo. Nejprve ho musíme pečlivě vybrousit.
- Vodorovné plochy, na kterých po dešti zůstává voda, jsou namáhány mnohem více než ostatní části. Proto tato místa natřeme zvláště pečlivě. Zahradní nábytek před deštěm vždy raději nakláníme nebo schováme pod střechu.
- Starý vyjetý olej na zahradní stavby rozhodně nepatří!
NatírámeAutor: Archiv ireceptar.cz
Nátěry zahradního nábytku
Nábytek většinou koupíme už s finální povrchovou úpravou. Pokud ji nemá, musíme ho ošetřit napouštědlem a natřít ochrannými vrstvami laku. Můžeme zvolit bezbarvý, lazurovací nebo krycí nátěr.
Ale také již ošetřené výrobky vyžadují údržbu a opravy. Nejčastěji musíme pečovat o stoly a židle. Ty jsou velmi namáhány. Platí známá zásada, že čím více pozornosti věnujeme přípravě povrchu, tím lepší bude výsledek naší práce. Důležité je pečlivé vybroušení všech poškozených míst do hladka.
Nátěr aplikujeme štětci či válečky na dobře odmaštěný, suchý a mírně zdrsnělý povrch. Trh nabízí paletu různých nátěrových hmot řady výrobců. Dobrá rada zkušeného prodavače nám může ušetřit čas i peníze. Nejen při nákupu, ale hlavně později, kdy se ukáže odolnost zvoleného nátěru.
BroušeníAutor: Archiv ireceptar.cz
Natíráme nábytek v kuchyni a dětském pokoji
Dobře opravený a ošetřený nábytek může sloužit až několik let bez nutnosti další renovace. To se týká nejen zahradního, ale také interiérového nábytku. Stolům a židlím před nátěrem pořádně dotáhneme všechny šrouby, eventuálně slepíme nepevné spoje u noh a rohů.
Skříňky je třeba pečlivě odmastit!
Kuchyňské skříňky mají různou povrchovou úpravu a jsou vyrobeny z různých druhů materiálů. Oprava či úprava je možná řadou technologií, například polepením jutou či jinou vhodnou textilií, přilepením dřevěných obkladů z lišt, polepením tapetou nebo korkem.
Kromě těchto postupů je jednou z možných úprav nový nátěr. Při běžném provozu kuchyňských linek dochází k silnému zamaštění povrchu, a tak je dvojnásob důležité tyto plochy před nátěrem důkladně očistit a odmastit. Po mírném zdrsnění je pak možné je natírat.
Skříňky se dají renovovat také stříkáním. Zejména čelní dílce a dvířka je výhodné odmontovat a nastříkat je ve vodorovné poloze. Vhodné jsou vodou ředitelné nebo strukturní nátěry.
renovace skříňkyAutor: Archiv ireceptar.cz
Z hlediska chemické a tepelné odolnosti jsou nejnáročnější plochou kuchyňských linek pracovní desky. Většinou jsou vyrobeny z dřevotřísky opatřené speciálními odolnými fóliemi bez povrchových nátěrů.
Některé dražší desky jsou zhotoveny z dřevěného masívu nebo jsou dodatečně pokryty korkovými dlaždicemi. Na jejich povrchovou úpravu je pak nezbytné použít speciální laky, které jsou však v sortimentu jen některých výrobců nátěrových hmot. Před nákupem a použitím barvy je třeba se předem poradit s vyškoleným prodavačem ve specializované prodejně.
Speciální barvy pro zdraví dětí
V tomto případě je třeba zvláště myslet na zdraví dětí, které mohou některé předměty ze dřeva v nestřeženém okamžiku začít okusovat (hračky, postýlky, vybavení dětských zahradních koutků apod.). Nátěry proto musí splňovat přísné normy na obsah škodlivých látek.
Pro povrchovou úpravu hraček je v celé Evropě uznávána evropská norma EN 71, které musí vyhovět (a pravidelně si nechat ověřovat) každý, kdo dodává barvy výrobcům hraček a dětského nábytku. Osvědčená je třeba speciální barva pro hračkářský průmysl Dimakryl V 2078, která je k dostání nejen v bílé, ale rovněž v dalších čtyřech základních odstínech – žluté, červené, modré a zelené.