Teploty už jsou konečně letní a sezona zavařování se začíná rozjíždět. První letní ovoce už dozrálo a na nás je zpracování úrody. Něco sníte čerstvé, možná se pustíte do zmrzlin a sorbetů, ale marmelády, džemy a kompoty jsou jistota.
V letních měsících sklízí většina zahrádkářů a pěstitelů odměnu za všechno, co dali své zahrádce během jara a podzimu. Jahody už jsou pomalu minulostí, také sezóna třešní už je pomalu u konce. Nyní však ještě dozrávají pozdní odrůdy, višně, rybíz, maliny, ostružiny a zahradní i lesní borůvky. Možností, jak je můžeme zpracovat, je mnoho. V kurzu je znovu zavařování a výroba domácí marmelády či džemů.
Uchovejte chuť na zimu
Aby ne, vždyť bez toho bychom si v zimě nemohli užívat tu nádhernou vůni a chuť letního ovoce. Samozřejmě, že můžete marmeládu koupit i v obchodě. Jenže když se do ní pustíte sami, dáte do ní nejen svou péči a lásku, ale také kvalitní suroviny z vlastní zahrádky, je to prostě něco úplně jiného. I proto se mnoho lidí k tomuto způsobu uchování ovoce (i zeleniny) postupně vrací. Velkou výhodou je, že pro výrobu domácí zavařeniny nepotřebujete žádné drahé vybavení, ani příliš zkušeností. Svou vlastní zavařeninu zvládne vyrobit téměř každý a variacím chutí se meze nekladou.
orion_skleniceAutor: Archiv ireceptar.cz |
Autor: www.oriondomacipotreby.cz |
Jedinou pomůckou, bez které se opravdu neobejdete, jsou sklenice. Do něčeho prostě výsledný produkt musíte dát. Samozřejmě můžete zkusit použít i ty, které v průběhu roku nasbíráte a zbydou po jiných potravinách. Ale dejte si pozor, aby nebyly nijak poškozené, a především, aby víčka dobře seděla. Nechcete přeci výsledek svého úsilí znehodnotit plísní. Jistější možností je tedy koupit si nové zavařovací sklenice speciálně pro vaše vlastní výtvory. Samozřejmě je můžete použít vícekrát. Ať již sáhnete po sklenicích nových, nebo použitých, v každém případě dbejte důsledně na čistotu. Před použitím se rozhodně vyplatí je vyvařit. Máte tak jistotu, že budou skutečně sterilní.
Nálevka se širokým hrdlem usnadní plnění zavařeniny do skleniček. Nemusíte se pak bát znečištění hrdla.Autor: Archiv ireceptar.cz |
Autor: www.oriondomacipotreby.cz |
Poměrně užitečnou pomůckou je pak široký trychtýř na marmelády. Ten umožní naplnit skleničky pohodlně, aniž byste znečistili okraje. Jakmile totiž zůstanou nějaké zbytky v oblasti závitu, je to potenciálně nebezpečné místo, odkud se mohou šířit do zavařeniny plísně. Buďte proto v tomto bodě velmi opatrní. Pokud to se zavařováním myslíte vážně, investujete i pár desítek korun do speciálních kleští pro vytahování zavařovacích sklenic. Ty vám pomohou bezpečně manipulovat s horkými sklenicemi nejen při vyndávání z horké vody, když je vyvařujete, ale i poté, co je naplníte obsahem.
orion_sklenice_detskeAutor: Archiv ireceptar.cz |
Autor: www.oriondomacipotreby.cz |
Hrnec ohlídá teplotu
Při výrobě marmelády, džemu nebo třeba želé, je postup vždycky velmi podobný. Opláchnuté ovoce vložíte do hrnce a svaříte s trochou vody. Ovoce je potřeba uvařit doměkka, zároveň je ale ideální dobu varu co nejvíce zkrátit. Proto se hodí spíše širší hrnce, které nabídnou co největší plochu pro odpar nadbytečné tekutiny. Jakmile dosáhnete požadované konzistence, blížíte se do finále. V případě rybízu a dalších plodů obsahujících pecičky je nutné vše ještě přepasírovat. Jadérka by totiž ve výsledném produktu nepůsobila dobře. Stejně tak, pokud se rozhodnete pro želé, je třeba vše důkladně přecedit přes pláténko nebo jemné sítko, aby zůstala jen uvařená ovocná šťáva. V každém případě by během procesu neměla teplota směsi překročit 100 °C.
Zavařovací kleštěAutor: Archiv ireceptar.cz |
www.oriondomacipotreby.cz |
K tomu, aby se vytvořila tuhá marmeláda, je potřeba pektin a cukr. Některé ovoce (například citrusy) obsahují samy o sobě dostatek pektinu, takže jej již není třeba přidávat. Podobně jsou na tom i třešně, kde se bez něj dá většinou obejít. Právě jejich použití je i možností pro ty, kteří nechtějí přidávat pektin koupený v obchodě. Nutno ale přiznat, že tenhle způsob se hodí spíše pro pokročilejší kuchaře. Pokud s domácími zavařeninami nemáte ještě mnoho zkušeností, klidně si kupte pektin v sáčku, případně rovnou želírovací cukr, kde je již přimíchán. Jakmile přidáte cukr a želírovací prostředek (pektin), stačí jen povařit do té doby, než směs začne houstnout. Tady se hodí osvědčený trik: na vychlazený talíř kápněte trochu obsahu z hrnce. Jakmile se na talíři vytvoří pevná hmota, máte hotovo a můžete vše přelít do sklenic.
orion_zav_hrnec_2Autor: Archiv ireceptar.cz |
Autor: www.oriondomacipotreby.cz |
Když do sklenic přeléváte ještě horký obsah, tak jak je to u marmelád nejčastější, stačí po naplnění skleničky otočit na chvíli dnem vzhůru. Obsah by se měl sám zakonzervovat. Jestli však chcete mít jistotu nebo vyrábíte kompot a plníte studeným ovocem či zeleninou, musíte vše ještě sterilizovat. To uděláte v hrnci, troubě nebo dokonce v mikrovlnce. Ale nejpohodlnější je to stejně se zavařovacím hrncem. Ten totiž umožňuje bez problémů udržet stabilní teplotu a pro skládání sklenic má ideální tvar. Pokud vám zavařování učaruje, je hrnec jasnou volbou. Moderní elektrické hrnce se navíc dají použít i víceúčelově třeba pro vytvoření vlastních šťáv a sirupů. Jestli se rozhodnete sterilizovat marmelády či jiné sklenice, kam jste plnili již převařený obsah, stačí skutečně pár minut. U kompotů to bude trvat déle. Hrnec je komfortní v tom, že se vlastně nemusíte o nic nestarat – jen nastavíte požadovanou teplotu a čas.
Pozor na označení
Jakmile vyndáte sklenice ze zavařovacího hrnce, máte vlastně hotovo. Nezapomeňte ještě na jednu drobnost. Sklenice si dobře označte. Zdá se to jako banalita, ale můžete si být jisti, že za pár týdnů či měsíců nebude tak snadné od sebe rozeznat třeba třešňovou, višňovou nebo rybízovou marmeládu. A když budete potřebovat například švestková povidla na buchty, otevřená sklenice s borůvkovým želé vás určitě nijak nepotěší. Klasické popisky lihovým fixem nebývají nejspolehlivější, proto je výhodnější sáhnout po samolepkách, na které popisky napíšete.
orion_vickaAutor: Archiv ireceptar.cz |
Autor: www.oriondomacipotreby.cz |
Stejně tak můžete různé druhy zavařenin odlišit speciálními víčky nebo si třeba pomoci kusem plátýnka, kterým víčko přebalíte. To se hodí zejména v případě, kdy budete chtít zavařeninou někoho obdarovat. Takhle zabalená získá totiž mnohem profesionálnější vzhled. Vše se dá přitom snadno koupit, takže s označováním nebude ani moc práce. Pokud rádi dáváte svým blízkým jedlé dárky, je to ideální způsob, jak jim dodat šmrnc.
orion_pomuckyAutor: Archiv ireceptar.cz |
Autor: www.oriondomacipotreby.cz |