Nejen televize, ale také vodováha, olovnice s provázkem, metry, úhloměry a jiná měřidla mají dnes svou digitální podobu. Přečtěte si, co všechno se dá změřit pomocí moderních laserových pomůcek, a zvažte pořízení některé z nich.
Jak funguje laserový nivelační přístroj?
Pomůcku nejprve srovnáme do roviny a tu pak pomocí tenkého laserového paprsku přeneseme tam, kam potřebujeme. Na stěnu, podlahu, strop, zeď, konstrukční sloupy apod.
Přístroj využijeme nastavbách, ale i při stavění nábytku, chladničky či pračky na nerovné podlaze, při zavěšování poličky, obrazu…
měření laseremAutor: Archiv ireceptar.cz
Některá laserová měřidla nabízejí současně funkcí olovnice nebo tzv. magnetickou optiku, která lomí paprsek do pravého úhlu, respektive vytváří dva navzájem kolmé paprsky.
Co by měla mít dobrá laserová vodováha?
- podložku pro uchycení
- šrouby pro vyvažování
- závit pro upevnění na stativ
- kvalitní zaměřovací systém
- dobře viditelný paprsek
- optiku pro vyznačení úhlů a čar
- vysokou přesnost a široký rozsah
- ochranné brýle
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Zmíněným výčtem vybavení disponují přístroje v cenách zhruba kolem 10 tisíc korun. Příslušenství lze k některým výrobkům podle potřeby dokupovat. Dobrou pomůckou jsou akustické signály vyvážení − není třeba sledovat digitální displej nebo bublinu, ale reagovat podle sluchu.
Kvalitní přístroje měří i takzvaně vzhůru nohama, nekloužou, jsou lehké, pevné a přesně pracují v teplotách od –20 do 40 °C. Na výběr bývají shodně vybavené typy v různých délkách.
Zhruba za 4 až 5 tisíc korun lze koupit vodováhy se zvukovým signálem, dobře viditelným digitálním displejem a pamětí.
Existují i vodováhy s obvyklými libelami doplněné zdrojem laserového paprsku v podobě čáry nebo bodu a závitem pro fotostativ, které stojí do dvou tisíc korun.
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Pro běžné kutily je cenově zajímavý kapesní přístroj Bosch PLL 5 (na snímku) − laserová tužka, kterou lze považovat také za laserovou vodováhu.
V rozsahu pěti metrů promítá vodorovné, svislé nebo diagonální laserové čáry, podle nichž můžeme předměty vyrovnávat. S odchylkou ±2 mm/m je poměrně přesný, má navíc klasickou libelu a nástěnný držák a stojí něco málo přes 1000 Kč.
Všechny značkové přístroje, které pracují s laserovými paprsky, jsou konstruované tak, aby člověku nepoškodily zdraví. Přesto si při práci dáváme pozor, abychom si paprskem neposvítili přímo do očí. Prodávají se speciální brýle.
Laser měří vzdálenosti
Měřiče tohoto typu připomínají mobilní telefony a k jejich ovládání také většinou stačí prsty jedné ruky. Laserový paprsek měří odraz, čip počítá.
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Čím se dálkoměry mohou lišit?
Například přesností měření. Některé počítají s rozdílem od skutečnosti ±5 mm/m na desítkách metrů, jiné si vystačí s ±1,5 mm/m i na vzdálenosti stovek metrů.
Přístroje měří vzdálenosti a také celkovou délku, plochu, objem aj. lze je použít i jako laserové ukazovátko.
Do paměti lze ukládat různě početné řady posledních měření. Dražší přístroje mají zabudovaný optický hledáček s dvojnásobným zvětšením, abychom dobře viděli měřené body ve větších dálkách. Disponují též samospouští, předdefinovanými funkcemi pro výpočty a výdrží baterií, které stačí až na 10 tisíc měření.
měření laseremAutor: Archiv ireceptar.cz
Spolehlivé měřiče v jednodušším provedení pořídíme zhruba za 2 až 5 tisíc korun. Na trhu jsou však laserové dálkoměry i za 10 tisíc korun či dražší.
Měřiče v cenách kolem 3000 až 4000 Kč se dají upnout do stativu, mají paměť, funkci nepřímého měření délek a rozsahy například od 2 cm do 30 m s přesností ±1,5 mm/m.
Běžné jsou funkce sčítání, odčítání, průběžné měření umožňující značkování
Foto Bosch, Stanley, Stabila, Shutterstock