Vysejte macešky v létě, potěší vás na podzim i časně zjara

Je nejvyšší čas zasít jedny z nejoblíbenějších dvouletek! Rozzáří balkon a zahrádku, jsou spolehlivé a nenáročné. Hitem posledních let jsou mimořádně okouzlující převislé macešky.

Mezi maceškami nalezneme jak odrůdy, které výborně přečkají i tuhou zimu, tak odrůdy, které jsou převislé, mají velký květ, nebo se jimi dají dokonce přizdobit pokrmy. Macešky si určitě zaslouží místo i na našich zahradách a balkonech.

Maceška zahradní (Viola x wittrockiana)Maceška zahradní (Viola x wittrockiana)Autor: Shutterstock.com / Cio

Okouzlující a nenáročné

Maceška zahradní (Viola x wittrockiana) patří mezi nejoblíbenější zástupce rodu Viola. Pěstitelé na ni nedají dopustit, protože má velký květ a je velice nenáročná, nemá žádné zvláštní nároky na substrát, zálivku ani hnojení. Pokud vysejeme semínka v červnu nebo počátkem července, můžeme se těšit ze záplavy květů různých barev hned dvakrát – na podzim a pak na jaře, kdy kvete ještě bohatěji. U málokteré květiny nalezneme takovou škálu barev květů, vedle nejčastěji pěstovaných modrých a žlutých s tmavým okem můžeme pěstovat oranžové, růžové nebo dokonce černé. I květní kresba je úžasná, vysadit si můžeme třeba skupinu Cats (anglicky kočky), jež získala název podle černých čar v květu, které připomínají kočičí vousy. Nejoblíbenější jsou ale velkokvěté odrůdy, jejichž květ je na pohled velmi efektní, protože má v průměru až 9 cm, takže jeho barva a kresba může vyniknout ještě lépe.

Maceška zahradní je vyšlechtěna do nespočtu barevných varietMaceška zahradní je vyšlechtěna do nespočtu barevných varietAutor: Shutterstock.com / R Gombarik

Začínáme od semínka

  •  Semena zakrýváme jen tenkou vrstvou substrátu nebo vermikulitu a udržujeme teplotu okolo 15 °C – pak se první rostlinky objeví asi za dva týdny.
  • U výsevu je nutné, aby byl neustále zavlažený, jakmile uschne, rostlinky už málokdy začnou opět růst.
  • Macešky snášejí velice dobře polostín, nejlépe ale pokvetou na částečně osluněných slunných místech, přímé slunce jim ovšem dobře nedělá.

 

Maceška zahradní je vyšlechtěna do nespočtu barevných varietMaceška zahradní je vyšlechtěna do nespočtu barevných varietAutor: Shutterstock.com / Galina Gutarin

Převislé i mrazuvzdorné

Pokud plánujeme macešky přezimovat, zvolíme pro to vhodné odrůdy, jako je například skupina Cool Wave. Rostliny z této skupiny vytvářejí převis dlouhý až 75 cm a bez problému přečkají i teploty okolo –20 °C, protože při jejich šlechtění byly použity alpské, velice mrazuvzdorné druhy macešek. Obzvláště dobře vyniknou v závěsných nádobách: do nádoby o průměru 10-15 cm sázíme jednu rostlinu, do nádob o průměru okolo 30 cm pět.

Pokud se rozhodneme pro některou méně mrazuvzdornou skupinu macešek, je vhodné ji při větších mrazech buď přikrýt textilií, nebo nádobu přenést dovnitř, aby rostliny nevymrzly a na jaře začaly zase kvést. Pro macešky na jaře vysazované to neplatí, můžeme je vysazovat od dubna.

 

Maceška drobnokvětá (Viola cornuta)Maceška drobnokvětá (Viola cornuta)Autor: Shutterstock.com / Natalie_Barth

Letní macešky

Vedle macešky zahradní se často setkáme v zahradnických prodejnách s  maceškami drobnokvětými (Viola cornuta), jež jsou nižší a mají i drobnější květy, které mají v průměru 1-3 cm. Jejich velkou výhodou je výborná odolnost i k vyšším teplotám, takže bohatě kvetou po celé léto. Velice oblíbená je mrazuvzdorná skupina Floral.

Macešky obvykle bývají zdravé, někdy je však může napadnout padlí, především tehdy, když je vlhko a teplo. Ze škůdců si musíme dát pozor na mšice a slimáky, kteří okusují listy a mohou výsadbu zlikvidovat.

Laisser un commentaire