Jako základ válce použil Zdeněk Neubauer z Vidonína vnitřek osmdesátilitrového bojleru, tedy tlakovou nádobu ze silného plechu. Fotografiemi a popisem použitého materiálu přibližuje, jak postupoval.
„Odstranil jsem veškeré příslušenství, dolů jsem místo původní příruby přišrouboval jinou a k ní přivařil šroub (M16x60) jako osu.
Stejný šroub jsem přivařil i na horní část.
Tažnou vidlici jsem svařil z půlcoulových vodovodních trubek (∅ 22 mm, madlo ∅ 32 mm), ložiska tvoří napříč přivařené krátké trubky (∅ 22 mm, délka 30 mm), přičemž mezi vidlicí a válcem musí být dostatečná vůle (minimálně 70 mm).
Vidlici jsem natřel a pak ji na válec nasadil (nejprve na pevný šroub nahoře, pak na odšroubovanou přírubu, kterou jsem pak k válci přišrouboval, nemusel jsem tedy vidlici roztahovat).
zahradní válec z bojleruAutor: Archiv ireceptar.cz
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Pokud by totiž písek byl nasypaný přímo do válce a válec by nebyl zcela plný, písek by se přesýpal a válec by se těžko táhl, cukal by.
Než jsem to však udělal, musel jsem vyřešit závaží, protože prázdný válec by byl lehký. Pokud bych použil vodu, musel by být válec dokonale utěsněný, navíc bych musel vodu v zimě vypouštět, proto jsem zvolil písek, a to v PET láhvích.
Víceúčelové tažné zařízení
S přídavným zařízením může válec sloužit k provzdušňování trávníků. Bodce jsou z plechových pásů (síla 2 mm) s navařenými lichoběžníkovými noži.
zahradní válec z bojleru – tažné zařízeníAutor: Archiv ireceptar.cz
Při provzdušňování trávníku nože kladou odpor a práce jde ztěžka, proto jsem ještě k madlu připevnil jednoduchý závěs s pružinou (aby eliminovala nárazy) a závěs tahám zahradním traktůrkem.“
Foto autor