Nic proti růžovým květům, ale právě nebesky modrá je na hortenziích tolik fascinující. Proč u rostlin, které vás zprvu oslňovaly modří, snadno bledne a mění se na růžovou? Důvod tkví v půdě.
Modré, fialové a růžové barvy květů mají na starost rostlinná barviva zvaná antokyany. Nacházejí se v buněčné vakuole a mění odstín podle toho, jak moc je buněčná šťáva kyselá. Čím kyselejší je prostředí v tomto buněčném rezervoáru, tím modřejším se barvivo zde rozpuštěné, stává. Pokud stoupá zásaditost, změní se odstín do růžové. A to je podstata záhady modrých hortenzií. Jen v kyselé půdě budou kvést sytě modře. Některé odrůdy však mění barvu i při odkvétání, kombinace modrých tónů s fialovými a růžovými je velmi pohledná.
Substrát, zálivka, hnojení
Ideální hodnotou pro udržení sytě modré barvy květů je pH půdy v rozmezí od 3,5 do 4,2. Je to hodnota nízká, a lépe jí dosáhnete u hortenzií pěstovaných v nádobách. U hortenzií (Hydrangea) má smysl použít kyselou rašelinu, která je pro většinu jiných zahradních rostlin zbytečná. Kdo však rašelinu z ekologických důvodů používat nechce, může substrát vyrobit z kompostovaného borového jehličí nebo borky. Změřit výsledné pH je celkem snadné. Mulčování jehličím, smrkovým či borovým, je rovněž prospěšné.
Důležitá je i zálivka dešťovou vodou, která neobsahuje vápník, a hnojení hnojivy určenými pro hortenzie. Intenzitu barvy podpoří i přítomnost hliníkových iontů – proto hnojiva pro hortenzie obsahují jejich zdroj, amonnohlinitý kamenec nebo síran hlinitý.