Domácí semenaření: Ručním opylením tykví uchováte čistotu odrůdy

Jsou cizosprašné a různé odrůdy se mezi sebou kříží. Abychom tykve udrželi odrůdově čisté, můžeme je místo obvyklé prostorové izolace opylovat ručně, a to v červnu nebo v červenci.

K opylování tykví potřebujeme jen trochu času, znalostí a citlivou ruku, která nahradí včely. Když dýně vytvoří dostatečné množství květů, vybereme si jedno pozdní odpoledne a připravíme je. Musíme rozlišit samčí a samičí druhy. U samičích je pod květem již zřetelný základ budoucího plodu (např. u cuket protáhlý váleček či miniaturní cuketa), mají kratší stopku a je jich obvykle méně než samčích. Ty mají stopku delší, nenesou plůdek a je jich u klasických odrůd většina. Květy, které mají příští den kvést, jsou odpoledne už plně vyvinuté, žluté a na vrcholu mají zlehka se pootevírající špičku. Takový samčí, k opylování vhodný („zralý“) květ opatrně přelepíme krepovou lepicí páskou, nebo jej sevřeme kolíčkem na prádlo. Totéž uděláme u samičích květů. Tímto způsobem na jeden samičí květ z jedné rostliny připravíme několik květů samčích z jiných rostlin.

Izolovaný samčí a samičí květIzolovaný samčí a samičí květAutor: Archiv ireceptar.cz

Ruce nahradí včely

Následující den dopoledne, když vysvitne slunce a rostliny oschnou, otrháme několik izolovaných samčích květů a odstraníme z nich okvětní lístky. Zůstane jen prašník na stopce. Odlepíme pásku z izolovaného květu samičího, a to tak, abychom jej nepoškodili. Po odstranění pásky nám uzavřený květ jakoby rozkvete pod rukama. Poté uchopíme prašník ze samčího květu a zlehka ho otíráme o bliznu tak, aby na ní ulpělo co nejvíce pylu. Pyl je jemný žlutý prášek a jeho uchycení na blizně lze dobře pozorovat. Postup opakujeme s jedním nebo se dvěma dalšími prašníky. Poté květ rukou zlehka uzavřeme a opět přelepíme páskou nebo sevřeme kolíčkem.

Opylování květu dýněOpylování květu dýněAutor: Archiv ireceptar.cz

Důležité!

  • Ruční opylování se nejlépe daří za teplých slunečných dnů.
  • Na jeden samičí květ bereme vždy několik květů samčích z jiných rostlin. Plod po opylování ihned označíme úvazkem.
  • Opylený plod si označíme, abychom ho později poznali. Kolem stopky třeba ovážeme barevné pláténko, ale ne příliš těsně, protože stopka se při růstu plodu zvětšuje.

 

Označený plod dýně hokkaidoOznačený plod dýně hokkaidoAutor: Archiv ireceptar.cz

Předpoklady úspěšného opylování

Zhruba za týden po opylování zkontrolujeme, zda se práce zdařila. Pokud se plod zvětšuje, byli jsme úspěšní, jestliže odehnívá, opylování zopakujeme s jinými květy. Postup sice na první pohled vypadá komplikovaně, ale poté, co se naučíme rozlišovat květy a opylování vyzkoušíme, byť třeba nanečisto, bude nás určitě bavit. Nejlépe se nám bude dařit u prvních plůdků, později musíme již nasazené plody z rostliny odštípnout. Časný termín je důležitý i proto, aby plod stihl do konce vegetace vyzrát a semena z něj byla kvalitní. Abychom udrželi v domácím semenaření dlouhodobě genetickou variabilitu uvnitř odrůdy, je potřeba opylit vždy několik dýní z různých rostlin.

Foto: autor

 

Laisser un commentaire