Kdo ví, zda se odehrál, ale příběh zní hezky: Náboženský reformátor 16. století Martin Luther pohlédl korunami borovic k noční obloze a poté ozdobil stromek svíčkami. Aby napodobil nádheru oblohy poseté hvězdami.
Kult světla tvořil součást náboženství dávno před vznikem křesťanství. Plamínky věčného světla hořely například v chrámech zasvěcených antickým bohům.
Místo svící zapalovali Řekové a Římané na oltářích lněné šňůry napuštěné smolou a včelím voskem, ponořené v hliněných nebo kovových nádobkách s olejem. Jako knot sloužily také spletené traviny opatřené smolným nebo voskovým povlakem.
Nedlouho po vzniku křesťanství si věčné světlo našlo cestu i do křesťanských bazilik. Olejové kahance začaly být postupně nahrazovány štíhlými a voňavými svícemi ze včelího vosku.
Svíčky tak, jak je známe dnes, se objevily nejspíše v dobách pronásledování křesťanů a jejich mihotavá záře osvětlovala noční bohoslužby konané v tajnosti v katakombách. Běžně se svíčky začaly používat při bohoslužbách ve čtvrtém století.
svíčky byly kdysi jediným zdrojem světlaAutor: Archiv ireceptar.cz
V každodenním životě se drahé svíčky téměř nevyskytovaly. Ještě ve čtrnáctém století bylo světlo vrhané tenkými knoty svíček vzácností i na královských dvorech. Ovšem církev se v užívání svíček nijak neomezovala. Například je doloženo, že za dob Lutherových se spotřebovalo za jediný rok ve vitemberském zámeckém kostele 35 750 voskovic.
Svíčky v adventu
Samozřejmě, že tak důležité období, jakým byl v církevním roce advent, kdy křesťané očekávali a připravovali se na narození Ježíška, se nemohlo obejít bez hořících svíček. Plamínky svíček provázely advent od první až po poslední adventní neděli.
Zvyk zapalování svíček na adventním věnci se zrodil teprve v 19. století v protestantské části dnešního Německa a rozšířil se po celé Evropě. Protože liturgickou barvou je po dobu adventu fialová, bývají svíčky na adventních věncích většinou fialové.
Některé adventní věnce zdobí svíčky růžové, nebo je jedna růžová a ostatní fialové. Růžová barva je totiž barvou rouch oblékaných při mši třetí adventní neděli a symbolizuje radost z narození Spasitele.
fialová svíčka na adventním věnciAutor: Archiv ireceptar.cz
Svíce a svíčičky prostě k Vánocům patří. Svíčky se nyní navíc vracejí do interiérů v různých podobách. Najdete je v koupelnách, v ložnicích, na jídelních stolech.
Dekorativní svíce patří i k zahradním slavnostem. Oblibě se dnes těší také domácí výroba svíček originálních tvarů, barev, tvarů či s méně obvyklými motivy.
Postup přípravy vosku
1 kg parafínu a 250 g stearinových vloček rozpustíme v hrnci.
Zahříváme tak dlouho, až teploměr ukáže 80 °C.
Přidáme několik kapek éterického vonného oleje a potravinářského barviva. Chceme-li vyrobit dvoubarevné svíčky, nalijeme tekutý vosk před přidáním barvy a éterického oleje do dvou různých hrnců.
Směs nalijeme naběračkou do formiček. U dvoubarevných svíček nalijeme nejprve jednu vrstvu, kterou necháme vychladnout. Teprve potom doplníme vrstvu druhé barvy.