Černucha, rychle rostoucí letnička, ozdobí zahradu i suché vazby

Půvabné černuchy kvetou již za dva měsíce poté, co je vysejete. Proto se vysévají nejen časně zjara, ale i později. Svou jemnou krásou ozdobí zahradu a hodí se i na sušení.

Černucha damašská (Nigella damascena) je 30-50 cm vysoká letnička, jejíž křehce působící, větvená lodyha nese jemně zpeřené lístky a půvabné květy v rozmanitých odstínech růžové, blankytné a modré. Květy jsou obestřené nitkovitými listeny, díky čemuž je černucha nazývána nevěstou v závoji.

černucha damašská (Nigella damascena)černucha damašská (Nigella damascena)Autor: Shutterstock.com / Amazing snapshot

A krásná je i po odkvětu – křehké měchýřky, zprvu zelené, později bělavé a narůžovělé, jsou pohledné i po zaschnutí. Pokud je nesbíráte do suchých vazeb, ponechejte je na zahradě a ani na podzim neodstraňujte – budou ozdobou i v zimě. A pokud vám nevadí množení samovýsevem, ale naopak takové bezpracné krášlení zahrady uvítáte, černucha se o ně postará. Pokud však chcete sklidit plody pro dekoraci, ustříhněte je již před dozráním a dosušte – zachovají si svou narůžovělou barvu.

Plod černuchy zdobí zahradu i suché vazbyPlod černuchy zdobí zahradu i suché vazbyAutor: Shutterstock.com / microcosmos

Pěstování

Černuchy se vysévají v průběhu března a dubna přímo na záhon. Poslední semena můžete dosít v květnu i červnu, rostliny díky tomu pokvetou po celou sezónu. Vykvetou již 10 týdnů po výsevu. Každá rostlina by měla mít prostor 10-20 cm, protože se bohatě větví a může na ní postupně rozkvést až 100 květů.

  • Černuchám svědčí slunce a teplo.
  • Nejlépe prospívají v propustné zahradní zemině, dobře snášejí sucho, vadí jim přemokření.
  • Snadno se množí samovýsevem.
  • Vzhledem k dlouhému, kůlovému kořenu nemají rády přesazování.
  • Hodí se do letničkových záhonů, zaplní mezery mezi trvalkami.  Můžeme ji kombinovat například s máky a iberkami. 

květ černuchy damašské květ černuchy damašské Autor: Shutterstock.com / a9photo

Černý kmín

Půvabné černuchy rostou v mnoha druzích planě i na jihu Evropy. Černá semena černuchy seté byla odedávna ceněna jako koření i léčivo, odtud jméno černucha. Cenili si jich už staří Egypťané a dodnes se používají pro podporu trávení, při nachlazení i alergiích. V Orientu jsou oblíbeným kořením. Některé černuchy se pěstují cíleně jako slaměnky, kvůli ozdobným plodům – například černucha východní, jejíž zajímavě tvarované plody, které vypadají jako pohárky, se po vyschnutí rozloží na hvězdu.

Černucha rolní je skromnou příbuznou, původní i u nás. Dříve bývala běžným polním plevelem, dnes je kriticky ohrožená.

Laisser un commentaire