Jaro přišlo časně. Prohřálo půdu, vytáhlo výhonky, rozvilo květy. A nyní jim hrozí mráz. Vrtochy počasí však k zahradničení patří – díky tipům vynalézavých pěstitelů si s nimi poradíte.
Mrazíky přicházejí téměř pravidelně. Místo květnových nám nyní činí starosti dubnové, neboť jaro začalo velmi časně. Naštěstí máme k dispozici šikovné, levné a dostupné materiály a způsoby, jak na zahradě zabránit škodám.
Jahody chráněné textiliíAutor: Shutterstock.com / mahey
Geniální textilie
Netkaná bílá textilie se stala nepostradatelnou součástí výbavy zahrádkářů i zahradníků. Pokud ji přehodíte přes záhon a na okrajích dobře ukotvíte a utěsníte (nahrnutím zeminy, kameny, dřevem), dovede na něm udržet teplotu o několik stupňů vyšší. Když mrazík vytvoří na povrchu tenkou ledovou krustu, je to další příspěvek k izolaci. Textilie je přitom tak lehká, že neponičí ani kvetoucí jahody, ani nejjemnější sazeničky.
Lehká textilie semenáčky ochrání, ale nezatížíAutor: Shutterstock.com / Chris Thistlewood
Můžete je přes ni zalévat a ponechat ji na záhoně po celé chladné období. I ve dne zelenině a klíčícím letničkám prospěje. Půda pod ní navíc nastřádá více tepla, chráněna před větrem a odparem. Hrozí silnější mrazíky? Překryjte záhony citlivých rostlin hned několika vrstvami. Zatímco kvetoucím stromům sněhová pokrývka nepomůže, záhony proti mrazu ochrání. Komu padla na zahradu sněhová nadílka, může mít nakonec výhodu. I když právě ve vyšších oblastech, kde sněží, bývá zároveň silnější mráz – kombinace textilie a sněhu je zde ideální.
Textilií můžete ochánit i velké záhonyAutor: Shutterstock.com / Radovan1
Ochrana kvetoucích stromů
Dřeviny, které již stihly vykvést, může přízemní mrazík připravit o úrodu.
- Jednoduchou a efektivní metodu, jak tomu zabránit, nabízejí protimrazové svíce.
- Keře i malé stromky můžete obalit do netkané textilie. Zahrádkáři mají v tomto ohledu velkou výhodu před velkopěstiteli – obalit pár keřů je snadné, zateplit celou vinici lze jen stěží.
- Pokud svíce k dispozici nemáte, nebo jsou stromy příliš početné a vzrostlé, můžete vyzkoušet osvědčenou metodu rosením. Čím jemnější mlhu nástavec hadice vytvoří, tím lépe – pokryje pak dokonale květy i pupeny a vzniklá vrstvička námrazy je chrání před skutečným promrznutím.
Trocha sněhu nevadí, mráz již anoAutor: Shutetrstock.com / Juta
Svíce a rosení úspěšně nahrazují vykuřování, ochranu dýmem, který sice květy chrání spolehlivě, ale kromě stromů obšťastňuje i sousedy. Vlhké klestí a listí je navíc v noci nutno průběžně přikládat a ohně hlídat, což může být při několika po sobě jdoucích mrazivých nocích velmi únavné.
Teplo ve skleníku
Pokud skleník přiléhá ke zdi, proti promrznutí významně pomáhá zeď, která před den nastřádala teplo. Skleník proto nechávejte ve dne zavřený, abyste akumulaci tepla podpořili. Volně stojící skleníky budou v noci před proniknutím mrazu chránit jen stěny a teplo vyzařované půdou – záleží pak na síle mrazu a větru, zdali dovnitř pronikne. Rostliny uvnitř můžete chránit netkanou textilií, protimrazovými svícemi či jiným přídavným topením. Ve skleníku plném sazenic rajčat, paprik, mochyní, lilků a petúnií se vyplatí přitopit, třebas přímotopem, nežli je nechat zmrznout. Naopak saláty, kopr, ředkvičky, mrkve i kedlubny lehký mrazík snesou (a pokud je pro jistotu překryjete, vydrží téměř jistě). Celý skleník také můžete dodatečně zateplit.