Indové pečou čápátí a nán, kvašený chléb z bílé mouky ve tvaru velké slzy. Arabové mohou svou pitu, celozrnnou chlebovou placku, plnit masem či zeleninou. A Mexičané se ve světě proslavili nekynutým pečivem z kukuřičné mouky, tortillou.
Arabský chléb pita
Na 10 placek potřebujeme
- 500 g hladké mouky a trochu na vál
- 1 lžičku soli
- 1/2 lžičky cukru
- 42 g droždí (1 kostka)
Jak na to
V míse smícháme mouku, sůl a cukr. V 350 ml vlažné vody rozmícháme droždí a přilijeme do mouky. Vše pak zpracujeme na lepivé těsto, které přikryjeme a necháme 30 minut kynout.
Těsto potom na pomoučeném vále 10 minut hněteme a natloukáme, až se přestane lepit. Můžeme přisypat ještě trochu mouky.
Uděláme bochánek a přikrytý necháme hodinu kynout, až se jeho objem přibližně zdvojnásobí. Těsto pak znovu 2 nebo 3 minuty hněteme.
PitaAutor: Archiv ireceptar.cz
Vytvarujeme váleček a nakrájíme ho na 10 kousků. Každý kousek rozválíme na půl centimetru tlustou placku a znovu necháme 30 minut kynout.
Troubu předehřejeme na 230 °C. Na rozpálený plech vložíme pečicí papír a na něj pokládáme placky. Pečeme 8 až 10 minut, až mají světlehnědou barvu. Necháme je zchladnout na drátěné mřížce.
Ať už arabské chleby podáváme jako přílohu nebo plněné, nejlépe chutnají teplé. Pokud chceme chléb plnit, rozkrojíme ho tak, aby vznikla kapsa.
ČapatíAutor: Archiv ireceptar.cz
Indický chléb čápátí
Potřebujeme
- 250 g prosáté celozrnné mouky
- 150 ml vlažné vody
- lžičku soli
- 2 nebo 3 lžíce rozpuštěného másla
Jak na to
Ve velké míse smícháme mouku se solí. Pomalu přidáváme vodu až vznikne měkké těsto. Těsto přeneseme na vál a nejméně deset minut zpracováváme, až je hladké a tuhé.
Kouli těsta postříkáme vodou, přikryjeme utěrkou a necháme asi hodinu odpočinout.
Pak těsto navlhčenýma rukama opět propracujeme a rozdělíme na 15 stejných bochánků. Na pomoučeném válu je pravidelně a tence rozválíme. Povrch pomoučíme a placky přeneseme na předehřátou plotýnku (střední stupeň) nebo na ohřátou pánev.
Když se na povrchu placky začnou dělat bubliny, plochými kleštěmi ji obrátíme a pečeme po druhé straně, až se placka začne nafukovat. Potom placku zdvihneme a ještě ji z obou stran několik vteřin opékáme na přímém plameni, až se nafoukne jako balon. Vzduch nakonec vytlačíme a placku z jedné strany potřeme máslem.
NánAutor: Archiv ireceptar.cz
Indický chléb nán
Na 4 kusy potřebujeme
- 250 g hladké mouky a trochu na vál
- 1/2 lžičky sody
- 1 lžičku soli
- 170 g jogurtu
- 2 lžičky slunečnicového oleje
Jak na to
Smícháme mouku, sůl a sodu a přidáme jogurt – zpracujeme na lepivé těsto. Vál posypeme moukou a těsto chvilku hněteme, až je měkké a elastické.
Gril v troubě předehřejeme na nejvyšší teplotu. Větší kousky alobalu potřeme olejem. Těsto rozdělíme na 4 stejné díly, které rozválíme na oválné placky.
Nán pečeme v horní části trouby, pod grilem. Placky položíme na alobal a pečeme 2 minuty, až se na nich utvoří bubliny. Pak chléb pečeme z druhé strany. Ale pozor: Chléb rychle hnědne.
Čerstvý zabalíme do utěrky, aby zůstal teplý. Je vhodný ke všem indickým pokrmům i k omáčkám z oblasti Středozemního moře.
TortillaAutor: Archiv ireceptar.cz
Mexické tortilly
Tyto jednoduché tenké placky si jako příloha k omáčkám či salátům nebo plněné pikantním masem se zeleninou dobyly téměř celý svět.
Na 10 kusů potřebujeme
- 250 g hladké kukuřičné mouky a trochu na vál
- 60 g vepřového sádla
- 1 lžičku soli
Jak na to
Do mísy dáme mouku se solí. Sádlo nakrájíme na kousky, přidáme k mouce a stejnoměrně propracujeme. Přilijeme 130 ml teplé vody a vše zpracujeme v měkké těsto. Vál posypeme moukou, těsto 2 až 3 minuty hněteme. Váleček zabalený do fólie necháme asi hodinu v chladu odležet.
Těsto rozdělíme na 10 kousků, zformujeme 10 malých bochánků, na pomoučeném válu je rozválíme na tenkou placku o průměru 15 cm. Placky narovnáme na sebe a mezi ně vložíme jeden list pečicího papíru.
Rozpálíme pánev (nejlépe litinovou) a tortilly na ní z každé strany nasucho opékáme až do světlehnědé barvy. Na povrchu by se měly tvořit bubliny. Hotové tortilly klademe na sebe na talíř a přikryjeme je utěrkou. Podáváme pokud možno teplé.
Zajímavé recepty na stylové národní chleby nabízejí také evropské kuchyně.