Pusťte se s radostí do výsevů, na záhonech ochotně klíčí a roste většina druhů zeleniny. Otužilé druhy sejte co nejdříve, choulostivější podle počasí a polohy v průběhu měsíce.
V dubnu můžete vysévat všechny druhy salátů, ředkvičky, špenát, asijskou listovou zeleninu (jedlá chryzantéma, listové hořčice aj.), mangold, karotku a mrkev, kedlubny, černý kořen, petržel, červenou řepu, květák, brokolici, kapustu, cibuli, hrách. Pro běžné odrůdy ředkviček, salátu či rokety je jaro dokonce tím nejlepším časem, protože nemají tendenci hořknout a vybíhat do květu jako v létě.
Originální zeleninová zahradaAutor: Shutterstock.com / Hannamariah
Druhá půle dubna je ideálním termínem pro výsev okurek nakládaček i polních salátovek. A protože na zeleninovou zahrádku patří i bylinky, vysít můžete oregano, tymián, majoránku, mátu, šalvěj, čechřici, kopr, estragon, fenykl, koriandr, bazalku a další voňavé trvalky i jednoletky. Jistější je setí bylinek do truhlíků a květináčů, které ještě chvíli ponecháte ve skleníku nebo doma u okna. Ale můžete zkusit štěstí i venku – před případnými mrazíky výsevy ochráníte pomocí bílé netkané textilie (zalévat můžete přes ni). A otužilejším, jako je pažitka, čechřice, petrželka nebo kopr mrazík ani nevadí.
Pro předpěstování sazeniček můžete ven nebo do skleníku či pařeniště vysít růžičkovu kapustu, zimní pór a zelí. Před mrazíky i škůdci mladé sazeničky ochrání bílá netkaná textilie. Pro pozdně letní sklizeň vysejte do truhlíků či závěsných nádob měsíční jahody: nechejte je vyklíčit v teple skleníku nebo pokoje, poté přemístěte ven.
Setí salátu do prohloubených a zavlažených řádkůAutor: Shutterstock.com / Denis Pogostin
Tipy pro úspěšné setí
- Kvůli snadnému pletí a mulčování je praktické sít zeleninu v řádcích. Pokud je chcete mít rovné, pomůže provázek (na který si můžete v daných rozestupech uvázat uzlíky) nebo laťka.
- Nesejte semena příliš hustě. Při setí „na široko“ pomůže třeba pletivo pro králíkárny položené na záhon. Do každého otvoru jednoduše vložíte semínko. Pro časnou sklizeň salátů může být toto setí příhodnější než řádky, pokud mladé saláty průběžně sklízíte.
- Nejobtížnější je setí drobounkých semínek. Pomůže promíchání semen s jemným, suchým pískem. Směsí poté posypete záhonu za bezvětrného počasí, povrch přitlačíte prkénkem nebo obrácenou stranou hrábí.
- Násadou od hrábí či kůlkem můžete řádek pro větší semínka prohloubit, semínka sypat na dno a jen mírně je zahrnout (drobná semínka jen přitlačit – například salát lépe klíčí na světle). V prohlubni se dobře drží voda, můžete také zalévat pouze ji a nepodporovat vláhou plevel mezi řádky.