Hrst lístků perilly denně může ulevit při alergických příznacích. Je to zdravá listová zelenina s výraznou chutí, kterou si můžete snadno vypěstovat.
Flavonoidy jsou rostlinné látky, které mimořádně prospívají našemu zdraví. Působí jako antioxidanty, chrání organismus před tzv. civilizačními chorobami. A nejen před nimi, mohou výrazně ulevovat při alergii. Nejcennější je pro potlačení alergických příznaků flavonoid kvercetin – potlačuje uvolňování histaminu, který spouští alergickou reakci. Velmi bohatá je na tento flavonoid perilla (Perilla frutescens), asijská listová zelenina, která potupně získává oblibu i na našich zahrádkách.
Listy perilly mají zajímavou chuťAutor: Shutetrstock.com / MAHATHIR MOHD YASIN
Pěstování
Perilla je nenáročná jednoletá rostlina, která může v kvalitní půdě a na slunci dorůst až do metrové výšky a šířky a působit spíše jako keřík. Je ideálním společníkem rajčat, od kterých může odpuzovat mšice. Motýly naopak vábí, pokud ji necháte vykvést.
- Ven se vysévá od dubna, výsevy můžete opakovat po celé léto a již za pár týdnů od výsevu sklízet mladé lístky.
- Daří se jí na záhonech, v truhlíku na balkóně i v květináči za oknem.
- Dopřejte jí slunné a teplé místo, v době klíčení a počátcích růstu ji nenechejte zaschnout.
- Na půdu žádné zvláštní nároky nemá, v kvalitní, výživné, na humus bohaté zemině proste bujněji.
- Když zesílí a zapustí své hluboké kořeny, snáší i sucho.
variety perilly se světle zelenými a vínovými listyAutor: Shutterstock.com / Andrii Rymarenko
Pěstovat můžete perillu se světle zelenými i tmavě vínovými, rovnými i zkadeřenými listy. Vyšlechtěny jsou dokonce variety s vícebarevnými, vyloženě ozdobnými listy, jejich semínka však u nás zatím nejsou běžně k dostání. I kombinace vínové a zelené vypadá pěkně na záhoně, v květináči i na talíři, kde zpestří třeba salát. Její chuť je kořenitá, mírně štiplavá a můžete jí zpestřit jídla z brambor, vajíček, zeleniny i masa.