Z Fimo hmoty lze vyrobit i praktický vzkazovník: Chobotnice vyřídí vše

Potřebujete občas připomenout členům rodiny, kde najdou jídlo, aby nestrádali hladem, nebo které dítě a kdy vyzvednout odkud? Chytrá chobotnička to zvládne s úsměvem a noblesou. Každý ji rád poslechne.

Modelování z polymerových hmot se zařadilo mezi oblíbené výtvarné techniky bez rozdílu věku až v posledních několika desetiletích. 

Přitom historie oblíbené Fimo hmoty se začala psát ještě před polovinou minulého století. 

Díky chemickým součástem materiálu, který obsahuje polyvinylchlorid, různé gely, plnidla, změkčovadla, barvy a pryskyřičné složky, lze hmotu tvarovat jako keramickou hlínu a vypalovat při teplotě okolo 110 stupňů.

Z výrazně barevné hmoty se dají tvořit  nejrůznější předměty.

K nejznámějším značkám patří například Kato PolyClay, Polyform Products a především Fimo.

Od panenek k Fimo

Původ názvu modelovací hmoty Fimo se ukrývá ve jméně Sophie Kruseové, dcery Käthe Kruseové, která se proslavila výrobou nádherných panenek, a to nejen v Německu. První vytvořila v roce 1904 a dva z jejích synů začali  v západní části Německa podle úspěšných matčiných modelů vyrábět panenky v padesátých letech minulého století.

Kvůli panenkám také vznikla Fimo hmota: Původně se z nového materiálu měly vyrábět hlavičky pro panenky, dokonce už v roce 1939. Ale tento plán nevyšel. Materiál neměl očekávané kvality.

Byla to právě Sophie Kruseová, která řadu dalších let hmotu vylepšovala a experimentovala s různými přísadami. Ale až v roce 1954 mohl být nový modelovací materiál uveden na trh.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Fimo hmotu lze koupit v provedení classic ve 24 barvách, ale také v mnoha dalších odstínech soft nebo effect. To imituje přírodní materiály a nabízí i fosforeskující vlastnosti.

Hmota se vypaluje při 100—160 °C. Obvykle se 20 až 30 minut vypéká při 110 °C  nebo 20 minut vaří ve vodě. Přelakování propůjčí hmotě porcelánový vzhled.

Ručním hnětením hmota rychle měkne a dá se snadno modelovat, a to i nástroji a formičkami. Hodí se pro vytváření nejrůznějších dekorací, figurek, přívěsků aj.

Na trhu se objevila pod názvem Fimoik, který vznikl složením částí slov modelovací hmota, mozaika a Fifi — tak Sophii totíž oslovovali její blízcí a přátelé.

V roce 1964 získala práva na výrobu hmoty firma Eberhard Faber. Nový výrobce zdokonalil složení a kvalitu polymerové pryskyřice a začal ji prodávat pod současným názvem Fimo.

Pomůcky pro chobotnici

  • Fimo hmota
    • červená se třpytkami (202) — 4 dílky
    • oranžová (42) — 1/2 dílku
    • žlutá (16) — 1/2 dílku
  • 2 magnetky
  • žiletka
  • tvrdou čtvrtku

Podrobný popis krok za krokem naleznete na:

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

MojeDilo.cz: Vzkazovník na lednici

Foto autorka

Laisser un commentaire