Ač maso z jehňat vyniká obsahem vitaminů B, minerálů a bílkovin, využíváme ho v jídelníčku spíš výjimečně. Při koupi bychom měli hledět na barvu tkáně i tuku. Maso mláďat je světle růžové, s přibývajícím věkem tmavne. Bílý tuk později žloutne.
Podle stáří rozdělují chovatelé a obchodníci jehňata na mléčná, nejvýše šestiměsíční, s hmotností zhruba do 15 kg, a na krmná, která jsou stará maximálně jeden rok. Zejména jehňata z volné pastvy mají maso velmi libové a stále růžové. Maso mléčných jehňat je zvlášť křehké a obsahuje jen malé množství bílého tuku.
Jehněčí s brusinkovou omáčkou
Potřebujeme
- 1 kg jehněčího masa
- 100 g anglické slaniny
- 5 stroužků česneku
- 4 větvičky rozmarýny
- olivový olej
- sůl
na omáčku
- 2 dl červeného vína
- 2 lžíce másla
- 2 lžíce brusinkové zavařeniny
jehněčí s brusinkovou omáčkouAutor: Archiv ireceptar.cz
Jak na to
Maso potřeme rozmačkaným česnekem se solí, vložíme do pekáčku a podlijeme troškou vody a oleje. Přidáme nakrájenou slaninu a rozmarýnu a pod pokličkou pečeme při 150 stupních asi 45 minut. Maso občas podléváme a obracíme, před koncem odkryjeme a dopečeme dočervena.
Maso vyndáme, přebytečný tuk a slaninu slijeme (už nepoužíváme). Do pekáčku přilijeme trošku horké vody a napečenou šťávu povaříme.
Přidáme víno, brusinky, máslo, necháme přejít varem a přecedíme.
Maso naporcujeme a přelijeme omáčkou. Podáváme se zeleným salátem, brokolicí, nádivkou, bramborovou kaší, brambory apod.
Monika Králíčková, Liteň
Jehněčí s jablečnou omáčkou
Potřebujeme
-
Je to právě tuk (lůj), který ovlivňuje chuť a aroma jehněčího a ovčího masa. Nažloutlý tuk prozradí starší původ poraženého zvířete. Je-li tuk křehký, bylo jehněčí příliš dlouho v mrazáku.
0,5 až 0,75 kg jehněčího
- 2 cibule
- sůl
- lžičku mletého zázvoru
- 3 až 4 bobkové listy
na omáčku
- asi 0,5 kg jablek
- lžíci strouhanky
- sladkou smetanu (s obsahem tuku do 12 %)
Jak na to
Větší kusy svaloviny nakrájíme na stejné větší kostky (jako na guláš), cibuli nakrájíme nadrobno a na vhodném tuku ji zpěníme, přidáme maso a zprudka mícháme a opékáme.
Osolíme, okořeníme mletým zázvorem, rozlámeme bobkový list, podlijeme vroucí vodou a dusíme pod pokličkou do mírného změknutí.
Poté přidáme oloupaná nakrájená jablka, můžeme i s jádřinci. Zasypeme lžící strouhanky a dodusíme doměkka.
Maso vybereme a přendáme do dalšího rendlíku, omáčku propasírujeme přes cedník a znovu přivedeme k varu.
Zalijeme sladkou netučnou smetanou a necháme prohřát.
Podáváme s vařenými brambory nebo suchou bramborovou kaší, stačí i rozšťouchané brambory.
Olga Štěpničková, Praha