Výškově stavitelné podpěry, třeba pod nájezd na vozík

Při některých pracích je vhodné použít podpěry, jejíž výšky lze snadno a rychle nastavit. František Pavlíček z Třebíče poskytl návod, jak si takovou bytelnou podpěru zhotovit.

Místo pantu tyč

Podpěra se dá jednoduše sestavit ze dvou dřevěných dílů vyřezaných z prken nebo fošen tak, aby mohly být spojeny ve společné hraně tyčovinou. Vznikne tím jednoduchý pant, ve kterém se podpěra rozevře do potřebné šířky, resp. výšky. Pro spojovací tyč je nutné vyvrtat otvor, proto je lepší vyrobit přípravek ze silných prken; nejprve každé zvlášť z boku navrtáme, až poté spojíme.

Schéma výškově stavitelné podpěrySchéma výškově stavitelné podpěryAutor: Archiv ireceptar.cz

Zajišťovací řetízek

Ve spodní části výřezů jsou vyvrtány kruhové otvory, kterými je provlečen řetízek. Jeho krajním článkem je provlečen šroub nebo kus závitové tyče, jištěný matkami, aby se z řetízku samovolně nevyvlékl.

Zajišťovací řetízekZajišťovací řetízekAutor: Archiv ireceptar.cz

Na druhém konci řetízku, který je rovněž provlečen otvorem v protilehlém díle podpěry. Delší šroub nebo kus tyčoviny vsuneme do vhodného článku řetězu, čímž nastavíme a také zajistíme výšku podpěry. Délka řetízku pak vymezuje rozkročení obou dílů podpěry a tím i její výšku.

Výroba z prken

  • Na fotografii je podpěra ze dvou smrkových prken silných 30 mm, slepených na každé straně spojem na drážku a vložené pero.

Technické parametry

Celková šířka 300 mm, výška 600 mm, ocelová tyčovina v horní části má Ø 5 mm a je na vyčnívajících koncích opatřena závity a matkami. Šrouby neby kusy tyčoviny zajišťující řetízek mají Ø 6 mm.

hotová podpěrahotová podpěraAutor: Archiv ireceptar.cz

Řetízek je svařovaný, článkový o Ø kulatiny 3 mm. Podpěra unese 100 kg.

Ing. František Pavlíček, Třebíč

Laisser un commentaire