Přírodní osvěžovač vzduchu: Kvetoucí pokojovky provoní celý byt

Sladká i hřejivá, omamná i svěží, přirozená – vůně květin, jak je příroda stvořila. Vůně ovlivňují duševní pohodu více, než si myslíme. Voňavé pokojovky díky tomu vytvoří z domova malý ráj.

Kvetoucí pokojové rostliny přinášejí mnoho krásy a radosti. A pokud jejich květy intenzivně voní, platí to dvojnásob. Jaké druhy byste měli pěstovat, pokud si přejete pokoj provoněný skutečně přírodní vůní?

Okouzlující věncovec čili pamětnice

Věncovec květnatý (Stephanotis floribunda) je jedna z nejpůvabnějších popínavých pokojovek, jejíž zvonkovité, bělostné květy omamně a sladce voní. Pohledné jsou i tmavozelené, až 10 cm dlouhé lesklé listy. Až 3 cm dlouhé květy se rozvíjejí od jara až do podzimu. Věncovec pochází z Madagaskaru a i když má své nároky, za péči se bohatě odmění. Pokud tuto liánu necháte pnout po opoře do výšky, vyšplhá až 3-5 m vysoko. Můžete ji však tvarovat podle přání, například kolem drátěného kola.

Věncovec můžete obtáček kolem drítěného kolaVěncovec můžete obtáček kolem drítěného kolaAutor: Shutterstock.com / Diana Taliun

  • Věncovec vyžaduje dostatek rozptýleného světla, ale neměl by být vystaven přímému slunci.
  • Od jara do podzimu substrát udržujete stále mírně vlhký. Měl by být humózní a kyprý, ovšem i propustný – s příměsí písku nebo perlitu.
  • Rostlina potřebuje vlhký vzduch, ocení rosení měkkou vodou a odpařovače, mlhovací fontánky, nebo alespoň misky s vodou v blízkosti květináče.
  • Věncovec přihnojujte ob týden hnojivem se zvýšeným obsahem draslíku, například speciálním hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny, nebo pro kvetoucí balkónové rostliny. Vysoký obsah draslíku poskytnou i banánové slupky. Můžete je vyluhovat ve vodě, kterou věncovec zaléváte. 

Poupata věncovce květnatéhoPoupata věncovce květnatéhoAutor: Shutterstock.com / Nick Pecker

  • Ideální letní teplota pro věncovec je 18-22 °C, v zimě rostlina ocení 14-16 °C. Pod 12 °C by však teplota klesnout neměla. Při nižší teplotě a menší intenzitě osvětlení odpočívající pamětnice méně pije, substrát proto mezi jednotlivými zálivkami nechejte ve svrchní polovině proschnout. Jak je na tom spodní polovina substrátu poznáte pomocí dřevěné špejle – vlhká zemina na ní ulpí.
  • Mladé rostliny přesazujte každoročně v únoru, starší jednou za dva roky. Můžete při tom odstřihnout nejstarší výhony, které už málo kvetou. 
  • V době květu rostlinu nepřemisťujte ani neotáčejte květináč, poupata by mohla opadat. Podobně může působit průvan, náhlá změna teploty nebo vyschnutí. 

Květy voskovky nádherně voníKvěty voskovky nádherně voníAutor: Shutterstock.com / Huaykwang

Odolná voskovka a svěží citrusy

Mezi další intenzivně vonící pokojové rostlina patří voskovky, které jsou na pěstování méně náročné. Také citrusy vynikají nádhernou vůní – z jejichž květů se vyrábí ty nejlepší parfémy. Jako subtropické přenosné rostliny je můžete pěstovat doma v květináči. Mezi královny kvetoucích pokojovek pak patří gardénie – také jejich květy vynikají nejen krásou, ale i příjemnou vůní.

Laisser un commentaire