„Při výstavbě rodinného domu podle typizovaného projektu bez podsklepení jsme se rozhodli začlenit do interiérů spíž osazenou chladicím zařízením tak, aby imitovala sklep,“ popsal Zbyněk Kučera svůj nápad.
Izolovaná komora
Postavili jsme malou místnost sousedící s garáží, všechny její stěny jsme izolovali stejně jako obvodové zdi (pod betonovou podlahou 5 cm silným polystyrenem a nad podhledem 15cm vrstvou minerální vaty). A vytvořili jsme průchod z kuchyně. (Dveře se nakonec ukázaly jako nejslabší místo z hlediska prostupu tepla, proto je bylo třeba utěsnit a zateplit).
izolovaná komora – pohled z garážeAutor: Archiv ireceptar.cz
Hrubý výpočet vycházel ze tří předpokladů:
- Stěny z ytongu (15 cm) a polystyrenu (8 cm) mají několikanásobně vyšší izolační schopnosti než běžná chladicí skříň s 5 cm silnou vrstvou polystyrenu.
- Požadovaná teplota 12 až 13 °C představuje relativně malý rozdíl mezi teplotami spíže a okolních místností — asi 10 až 15 °C.
- Objem místnosti (1×1,1×2,3 m) je přibližně desetkrát větší než větší chladicí box.
Který chladicí agregát zvolit
Uvažovali jsme, že dobrá izolace a malý teplotní rozdíl vykompenzuje větší objem místnosti, takže by mohl postačit agregát chladicího boxu nebo velké mrazničky. Od známých jsem dostával doporučení na různé opraváře, ale rozhovor s nimi měl vždy podobný průběh: „Chlazená špajzka? To nevím, to asi nepůjde…“
chladící agregát – pohled z garážeAutor: Archiv ireceptar.cz
Zjistil jsem, že nic podobného se běžné prostě nevyskytuje! Nakonec jsem vhodného odborníka našel. Odhadl, že by to jít mohlo, ale s chlazením s nucenou cirkulací vzduchu. Koupil zařízení a nainstaloval je.
Ve spíži je nyní chladicí výměník s ventilátorem a z druhé strany v garáži kompresor a radiátor rovněž ofukovaný ventilátorem. Dovnitř jsem připojil prostorový regulátor, který spíná agregát a udržuje nastavenou teplotu.
chladící agregát – uvnitř spížeAutor: Archiv ireceptar.cz
Jak chlazená špajzka funguje
V teplých letních dnech jsme napjatě sledovali, zda to agregát zvládne a zda poběží nepřetržitě, nebo se bude vypínat. Technik tvrdil, že dobře navržený systém zapíná a vypíná zhruba v poměru 1:1, čili že běží 50 % času. Po dvou dnech, kdy se ochladil nejen vzduch, ale také vnitřní stěny, se provoz stabilizoval na poměru 1:2 — agregát běžel jen 33 % času.
zateplené dveřeAutor: Archiv ireceptar.cz
Přesto jsem kontroloval, kudy do spíže přitéká největší množství tepla. Objevil jsem tepelný most mezi podlahou kuchyně a spíže, protože měly společnou betonovou desku. Po váhání jsem se nakonec rozhodl úhlovou bruskou v betonové podlaze vyříznout zhruba třícentimetrovou drážku, vyplnit ji montážní pěnou a tím tepelný most přerušit.
Zpočátku jsem měl obavy, zda ve spíži nebude zápach, vysoká vlhkost a s ní související plísně, protože místnost není větraná. Chladicí výměník však funguje současně jako odvlhčovač (musí pod ním být sběrná nádoba kondenzátu s odtokem vody), proto se plísně neobjevily.
tesnění dveříAutor: Archiv ireceptar.cz
V zimě ovšem potíže s vlhkostí byly. Venkovní mrazy totiž způsobily, že teplota ve spíži klesla pod nastavenou hodnotu, agregát přestal pracovat a vlhkost se zvýšila a sem tam vytvořila i plísně. Pomohlo trochu Sava a ujišťování kamarádů, že v každém sklepě je přece plíseň úplně normální. Naštěstí hluboké mrazy netrvaly dlouho a vše se vrátilo do normálu.
Zbyněk Kučera, Praha