Ideální pokojová květina by měla být nejen nenáročná na pěstování, ale také by měla krásně kvést a mít zajímavý tvar. Gloxínie všechny tyto podmínky splňují. Kompaktní tvar rostliny a veliké nálevkovité květy nabízejí nádhernou podívanou.
Gloxínie, správně sinningie, pocházejí z Brazílie, kde jich roste kolem dvaceti druhů. Pro pěstování v květináčích se používá kříženec Sinningia x hybridy, který vznikl z druhů S. speciosa a S. regina. Všechny nové kultivary se vyznačují velkými, měkkými tmavozelenými listy a mohutnými květy, které mohou mít bílou, růžovou, fialovou nebo červenou barvu. Vyskytovat se mohou také atraktivní dvoubarevné formy květů, nejčastěji v kombinaci s bílou.
Levné gloxínie z hlíz
Dnes si můžeme koupit nejen sazenice, ale i hlízy gloxínií. Nabídka je bohatá, můžeme si vybrat barvu, jaká se nám nejvíc líbí. A věřte, že z hlízy vypěstovaná květina bude stejně krásná, jako ta, kterou koupíme již nakvetlou v obchodě. A protože je pěstování jednoduché, můžeme si vypěstovat i větší množství rostlin v zajímavých barevných škálách.
Oblíbené jsou gloxínie (Sinningie) s bíle lemovanými květy.Autor: JONG 16899 / Shutterstock.com
Nenáročné pěstování
- Ideálním místem je pro ně parapet u okna. Dáme však pozor na přímé silné sluneční záření, které by mohlo rostlinu popálit.
- Pokud se rozhodnete rostlinyletnit a ozdobit jimi balkón, terasu či zahradu, musí stát raději v polostínu a na chráněném místě.
- V době vegetace jim svědčí teplota okolo 20 °C.
- Substrát by měl být kvalitní, propustný a s přídavkem rašeliny, optimální je do něj přidat pozvolna rozpustné hnojivo.
Gloxínie, plnokvětý kultivarAutor: Archiv ireceptar.cz
Hlízy musí odpočívat
Naprostým základem úspěchu při pěstování gloxínií je mít na paměti, že se jedná o rostlinu hlíznatou, která po odkvětu zatahuje a posléze vyžaduje určité období klidu. Gloxínie je krásná po celou dobu květu a po několik týdnů se stále rozvíjejí nová poupata. Poté, co dokvetou ta poslední, začne rostlina rychle žloutnout a sesychat. V této době ji přestaneme zalévat. Rostlina se zatahuje do hlízy a další pěstování je už možné jen z těchto hlíz.
- Když listy úplně seschnou, hlízu vyndáme z květináče, očistíme ji od zbytků zeminy a uskladníme při poměrně vysoké teplotě (kolem 15 °C, nikdy ovšem ne vyšší).
- Hlízy opět vysazujeme až na jaře, podobně jako begónie je vysadíme mělce pod povrch zeminy.
- Volíme přiměřeně velký květináč a vždy vysazujeme jen jednu hlízu do středu každého květináče.
Zálivka a hnojení
- Přísun vláhy musí být pravidelný, rostliny by nikdy neměly přeschnout. Ovšem nemají rády studenou vodu, ideální je používat odstátou vodu pokojové teploty.
- Do zálivky je vhodné již od začátku přidávat tekuté komplexní hnojivo.
Jako většina pokojových rostlin i gloxínie rostou dobře i v panelácích, ale přivítají vyšší vzdušnou vlhkost, proto doporučuji umístit na topení odpařovač, nebo mlžením zvlhčovat vzduch.