Jak v zimě izolovat skleník? Bublinkovou fólií, roletami, mulčem

Skleník je, zvláště za mírných zim, ideálním místem pro přezimování choulostivých rostlin, nařízkovaných sazeniček, pěstování zimní zeleniny. Jak zabránit ztrátám tepla a promrznutí?

Ve skleníku se přibližně 80 % tepla ztrácí průchodem přes sklo. Během nejchladnějších měsíců, tedy od října do dubna, můžeme toto množství velmi podstatně snížit izolováním vnitřních stěn. Nejúčinnějším způsobem zadržení tepla jsou dvojitá skla. Ta jsou však poměrně drahá, proto o jejich použití uvažujeme nejspíš pouze u zimních zahrad, které slouží zároveň jako obytná plocha. Mnohem levnější metoda zadržování tepla spočívá ve vyložení skleníku vrstvou čiré plastové fólie, kterou z vnitřní strany přichytíme k příčkám mezi skly.

Skleník i v zimě ve dne akumuluje teplo. Jak zabránit jeho ztrátě? Skleník i v zimě ve dne akumuluje teplo. Jak zabránit jeho ztrátě? Autor: Archiv ireceptar.cz

Bublinkový obklad

sklo pokryté bublinkovou fóliísklo pokryté bublinkovou fóliíAutor: Archiv ireceptar.cz

Pokud použijeme speciální plastové spony, zůstane mezi fólií a sklem 2–3 cm silná vzduchová vrstva. Ta dokáže snížit tepelné ztráty až o 30 % a použitím bublinkové fólie se ztráty sníží dokonce o 40 %! Silnější materiály zachytí ještě více tepla, současně však i podstatně snižují množství propouštěného světla. Účinným kompromisem je použít na dolní část stěn silnou trojvrstvou bublinkovou fólii s velkými bublinkami, zatímco na sklo nad úrovní stolů zvolíme tenčí materiál.

  • Namísto izolování střechy namontujeme nad úrovní hlavy tepelnou clonu, kterou v noci a za chladných dnů přetáhneme přes vodorovně tažené dráty.
  • Textilií, plastovou tkaninou nebo podobným porézním materiálem omezíme srážení vlhkosti, které při izolaci plastovou fólií někdy dělá problémy.

Dostatek vzduchu i světla

Nezapomeneme vystřihnout izolační materiál okolo větracích oken, abychom je v mírném počasí mohli otevírat.

Před izolací skla důkladně umyjeme. Stálezelené přezimující rostliny dostatek světla ocení. A pokud ve skleníku v zimě nebo předjaří pěstujeme listovou zeleninu, právě kvůli nedostatku světla bude hromadit dusičnany.

 

Izolovat skleník netkanou textilií zvenku je také jednou z možnostíIzolovat skleník netkanou textilií zvenku je také jednou z možnostíAutor: Archiv ireceptar.cz

Sníh sice skleník z polykarbonátu izoluje, ale nepropouští světloSníh sice skleník z polykarbonátu izoluje, ale nepropouští světloAutor: Archiv ireceptar.cz

Jak ještě uspořit teplo?

  • Ve skleníku utěsníme škvíry, abychom omezili průvan.
  • Opravíme popraskané a rozbité sklo a díry vyplníme čirým silikonovým tmelem.
  • Ujistíme se, že dveře dobře těsní, současně ale nesmíme skleník utěsnit příliš dokonale, protože určité proudění vzduchu omezuje srážení vody.
  • Izolováním podlahy ušetříme až 10 % tepla. Můžeme toho dosáhnout položením plastové fólie pod podlahu, případně nasypáním štěrku na tkanou geotextilii nebo jednoduše dočasným překrytím podlahy „kobercem“ z drcené borky.
  • Seskupíme rostliny vyžadující větší teplo na tu stranu skleníku, která je opatřena silnou izolací a oddělená závěsem z textilie nebo plastové fólie.
  • Semenáčky a malé choulostivé rostlinky překryjeme krytem nebo víkem minipařeniště.
  • Měli bychom mít po ruce netkanou textilii, kusy bublinkové fólie nebo noviny, abychom za chladných nocí mohli rostliny přikrýt.
  • V noci stahujeme vnější rolety, abychom udrželi teplo uvnitř.

Laisser un commentaire