Seznamte se s tajemnými nočními letci a vyvěste jim budky. Netopýři se vám odvděčí

Když se ptáci uloží k spánku, štafetu převezmou netopýři. Neslyšně létají tmou a zahradu zbavují přemnoženého hmyzu. Chutnají jim i komáři! Ale stejně jako ptáci potřebují na oplátku i naši pomoc.

Batmana strčí do kapsy…

Létajících savců je jako šafránu. A jedině netopýři a tropičtí kaloni jsou letci přímo mistrovští. Na rukou s dlouhými prsty mají nataženou elastickou kožní blánu. Stačí, když pohnou článkem prstu, blána mění tvar i napětí a netopýr směr a rychlost letu. Rychlost a manévry, které můžete zvečera dobře vidět, jsou fascinující. Někteří vylétají ihned po západu slunce a na obloze se potkávají s posledními ptáky. Když se setmí, ztratí se nám z očí, sami jsou však ve svém živlu. Dovedou se orientovat i lovit i v naprosté tmě. Odraz ultrazvukových signálů, které vysílají, je zpraví o každé překážce a také každé můře, která letí poblíž. Při lovu netopýr pozná nejen směr a rychlost letu hmyzu, ale dovede rozlišit i jednotlivé druhy. Proto ho ani nenapadna, aby se vám zamotával do vlasů, tak nešikovný opravdu není.

ale přesto jsou křehcí

netopýr ušatýnetopýr ušatýAutor: Archiv ireceptar.cz

Přes své fascinující schopnosti jsou všechny druhy našich netopýrů (a blízce příbuzných vrápenců) ohrožené nebo kriticky ohrožené. Osudný je pro ně úbytek stromů v s dutinami, kde by mohli odpočívat, používání pesticidů a herbicidů, jež je systematicky otravují, a vyrušování při zimování. Ve stavu strnulosti přežijí zimu pouze, pokud jim je dopřán naprostý klid – probuzení je stojí spoustu energie, a pokud se probudí vícekrát, zahynou, neboť skrovné zásoby tuku jim již na přežití nestačí.

Bezpečné útočiště

Ne každý má na zahradě staré duté stromy, půdy kde by se mohla usídlit kolonie samiček s mláďaty, nebo dokonce klidný sklep na zimování. Výtečným vynálezem jsou budky pro netopýry. Bývají prostornější než budky pro malé ptáky, protože netopýři jsou společenští. Vletový otvor mají umístěný na spodu budky, vhodný je tvar protáhlé štěrbiny. Vnitřní dřevěné stěny se neopracovávají, slouží netopýrům k přichycení. Vhodný není ani nátěr, neboť netopýři mají, na rozdíl od většiny ptáků, velmi citlivý čich. Vnitřek velkých budek může být členěn svislými příčkami. Nejlepší místa pro vyvěšování jsou stromy a štíty stavení, ideálně jejich jižní a závětrná strana.

Jednoduché netopýří budky však mohou být za tuhých zim kontraproduktivní – pokud si je někteří natolik oblíbí, že se rozhodnou v nich přečkat i zimu, mohou zmrznout. Proto je lepší vyvěšovat budky dostatečně velké důkladně izolované. K dostání jsou typy kulaté, určení k vyvěšení na stromy, i hranaté, které pěkně sedí na stěnách domu. Speciální budky můžete také zapustit do fasády již při stavbě.

budka pro netopýrybudka pro netopýryAutor: Archiv ireceptar.cz

Netopýrům se bude dařit na zahradě, na kterou mají chemické pesticidy vstup zakázaný. Když nosí samičky mláďatům otrávenou potravu, další generace nočních letců nevyroste. Netopýři také ocení přírodní jezírko, z něhož se za letu rádi napijí a nad jehož hladinou lapají hmyz – včetně komárů. 

Podivuhodný soused

Klidná, chráněná a teplá místa pro letní kolonii, ve které samičky vychovávají mladé, jsou pro přežití netopýrů nezbytná. A zrovna tak chladné sklepy a jeskyně, ve kterých netopýři spí přes zimu (ale nemohou v nich žít v létě!). Na osvědčené místo se každoročně vracejí. Pokud jim ho poskytnete ve svém domě, nebo vyvěsíte na zahradu budku pro netopýry, můžete obdržet památeční plaketu „náš soused je netopýr“. Více na www.sousednetopyr.cz.

netopýr ušatý v letunetopýr ušatý v letuAutor: Archiv ireceptar.cz

Noci s netopýry

Noci s netopýry, pořádané především na zámcích a hradech celé republiky už pomalu končí a můžete se těšit na další ročník, který proběhne, až se netopýři probudí. Ještě se ale ke spánku neuložili, noci jsou teplé a potravy létá dostatek. Rozloučit se s netopýry můžete například v pražských parcích. Na oblíbených večerních exkurzích mohou děti i dospělí netopýry pozorovat pomocí ultrazvukového detektoru a zjistit, že každý druh netopýra má hlas docela jiný. Je až s podivem, že v pražských parcích lze nalézt 17 druhů u nás žijících netopýrů. Exkurze proběhne 21.9. a 29.9 v Milíčovském lese, 22.9 a 4.10 ve Stromovce. Na exkurze je třeba se předem přihlásit – více na www.ceson.org. Na stránkách České společnosti pro ochranu netopýrů naleznete i řadu dalších zajímavých akcí  a místa a data konání posledních netopýřích nocí, například v Broumovském klášteře, nebo v Chýnovské jeskyni na Táborsku. V pátek 16.9. proběhne setkání s živými netopýry a dalšími nočními tvory také v brněnské Lipce. Více na www.lipka.cz 

Laisser un commentaire