I lehký, místní přízemní mrazík může znehodnotit dozrávající rajčata, papriky a dýně. Oproti tomu salát můžete nechat bez obav na záhoně, zvlášť když ho překryjete netkanou textilií.
Sklidit nebo zabalit?
Teplomilná plodová zelenina (papriky, rajčata, lilky, cukety, dýně, melouny) nesnese mráz, proto je třeba hlídat případné přízemní mrazíky a plody včas sklidit, nebo rostliny chránit netkanou bílou textilií. Pokud je důkladně obalíme, přečkají bez úhony i mrazík do –4 °C. Pomohou také přenosné foliové kryty a rukávce. Také květák, který nevytvořil do konce září růžice ke sklizni, je rovněž nutné chránit před prvními mrazíky. Dorůstající pór a mrkev textilie nejenže vytvoří příjemné klima, ale i ochrání před napadení vrtalkou pórovou a pochmurnatkou mrkvovou.
Dozrají i doma
Rajčata, která dorostla do konečné velikosti a téměř se začínají červenat, v teple domova spolehlivě dozrají. Zpracovávat zelené, jedovatý solanin obsahující plody je riskantní. Rovněž mnohé dýně dozrají i po utržení a na sušším, ale dobře větraném místě vydrží třeba až do prosince, a to i při vyšší teplotě. Pokud ještě dozrávají venku, podložíme je, aby byly v suchu. Také melouny lze skladovat ještě 2 až 3 měsíce po sklizni, je však třeba je sklízet dobře vyzrálé – ty doma nedozrají. Spolehlivým signálem zralosti je dutý zvuk při poklepu na plod. Meloun v té době už nepřibírá na váze, stopka zasychá.
sklizeň zeleninyAutor: Archiv ireceptar.cz
Otužilá zelenina
Krátkodobý pokles teploty až teploty do -6°snese pekingské zelí, hlávková kapusta, mrkev, salát i endivie. Chránit je můžeme foliovým, tunýlkem nebo netkanou bílou textilií.
Až do jara na záhonech vydrží mrazuvzdorné druhy zeleniny: růžičková kapusta, zimní pórek, špenát, pastinák, kořenová petržel (ta ovšem nesnáší holomrazy, proto je třeba ji případně přikrýt), dvouletky černý kořen a artyčok.
Do sklepa a do mrazáku
Stále platí, že zelenina by neměla být uskladněna spolu s ovocem, které vylučuje etylén a ubírá tak zelenině na svěžesti. Brambory, mrkev a další kořenovou zeleninu, kterou lze ve sklepě skladovat, proto od ovoce oddělíme co nejlépe, pokud nemáme sklepy dva. Mrkev ovšem vydrží dlouho čerstvá i na záhoně, ostatně ve sklepě, zvláště sušším, se nejlépe uchová ve vlhkém písku. Mladé lusky fazolek, čerstvý hrášek a špenát nebo mladé cukety nejlépe uchová mrazák. Výtečný „špenát“ připravíme i z listů červené řepy, rovněž vytrvalý mangold nebo nenáročná lebeda zahradní poslouží podobně.